Nauka gotowania od podstaw
Warto na początek wybrać takie potrawy, których przyrządzenie nie zajmie ci dużo czasu, a przy okazji nie będą szczególnie absorbujące. Sprawdzą się tu wszystkie dania, których składnikiem jest ryż lub makaron – gdy będą się gotować, możesz robić w tym czasie coś innego. Spróbuj na początek zrobić prosty sos pomidorowy przy użyciu passaty lub zrób potrawkę chińską. Możesz również ugotować warzywa na parze, a rybę lub mięso upiec w piekarniku.
Ucz się od najlepszych
Jeśli nie wychodzą ci nawet najprostsze dania, zafunduj sobie lekcje u profesjonalnych kucharzy. Kursy kulinarne to świetna okazja do poznania najlepszych sposobów przygotowania konkretnego dania. Dzięki nim możesz również nauczyć się robić nieco bardziej skomplikowanych potraw. Znajomi z pewnością będą zachwyceni, gdy zaserwujesz im na spotkaniu własnoręcznie upieczony chleb lub tarty z mascarpone i owocami.
Wykorzystaj blogi kulinarne oraz kanały na youtube. Jest ich całe mnóstwo! Znajdziesz tam przepisy tłumaczone krok po kroku, jeśli będziesz postępować według instrukcji, na pewno uda Ci się ugotować coś z pysznego. Z czasem zdobędziesz wprawę, dzięki której będziesz mogła eksperymentować w kuchni i gotować po swojemu :).
Kuchnia domowa
Każdy może gotować, ale nie każdy potrafi robić to tak dobrze, jak babcia. Jeśli nie masz ochoty na inwestowanie pieniędzy w kursy, pamiętaj, że często tego samego możesz się nauczyć od swojej babci lub mamy. Możesz podpatrzeć, w jaki sposób przygotowują potrawy lub poprosić o pomoc. To najszybszy i najefektywniejszy sposób nauki, ponieważ dzięki niemu możesz błyskawicznie opanować potrzebne umiejętności, a przy okazji dobrze poznasz rodzimą kuchnię.
Próbuj nowości
Nie zamykaj się tylko na dwie czy trzy potrawy. Staraj się czerpać inspiracje z różnych kuchni świata; w supermarketach możemy dostać mnóstwo egzotycznych produktów, dzięki którym przygotujemy przepyszne potrawy na obiad.
Gotuj sezonowo
Każda pora roku oferuje nam inne smakołyki. Wiosną możesz zajadać się rabarbarem i truskawkami, latem brzoskwiniami, morelami, porzeczkami i pomidorami malinowymim, jesienią dynią i fasolką szparagową, a zimą kiszonkami. Nie przepłacaj i nie wydawaj pieniędzy na szklarniowe produkty. Gotowanie sezonowe jest zdrowsze i smaczniejsze, ponieważ potrawy mają właściwy dla siebie smak, są pozbawione chemikaliów i konserwantów. Warto pamiętać też o odpowiednim wyposażeniu kuchni – im więcej będziemy mieć przypraw i dodatków, tym bardziej będziemy mogli urozmaicać nasze dania. Nie ma sensu dosypywać do każdej potrawy tylko ziół prowansalskich czy bazylii, bo w ten sposób po tygodniu czy dwóch znudzimy się swoją kuchnią. Tu ponownie warto podpatrzeć babcię (lub po prostu spytać, np. o to, jakie przyprawy dodałaby do konkretnej potrawy).
Najlepszą odpowiedzią na pytanie jak nauczyć się gotować jest: ćwiczyć! To praktyka czyni mistrza :). Zacznij od korzystania z przepisów innych (szukaj prostych i szybkich przepisów, które nie zniechęcą Cię na wstępie do dalszego pichcenia) a z czasem zacznij je modyfikować. Gotowanie naprawdę może być przyjemne, a jeszcze przyjemniejsze są komplementy od najbliższych, którym smakują Twoje dania :). Powodzenia!
Cóż, dużo dajne nam to, co widzieliśmy w domu. U mnie codziennie były domowe obiady i nie wyobrażam sobie żebym teraz ja nie gotowała ich dla swojej rodziny. chociaż dużo się zmienia, ja na przykład dużo gotuję na parze, robię domowy chleb wieloziarnisty i różne potrawy, których dawniej nie robiono. i nie wyobrażam sobie żeby robić większość ręcznie. teraz dużo mi pomaga różny sprzęt agd, chociażby robot wielofunkcyjny z kohersena… kiedyś tyle tego nie było