Strona Główna » Dom i Rodzina » Ciąża i poród » Jak się przygotować na dziecko?

Jak się przygotować na dziecko?

Czasem jest to świadoma decyzja, innym razem zupełnie od nas niezależna. Jednak kiedy pod sercem matki zaczyna bić małe serduszko, absolutnie zawsze coś się zmienia. Nagle priorytet nabiera innego znaczenia, i liczą się zupełnie inne rzeczy. Bo dziecko to cud,  i nawet gdy pojawia się niespodziewanie, wszystko potrafi przewartościować. Jednak na jego przyjście, trzeba się odpowiednio przygotować. Zarówno psychicznie, jak i fizycznie. W jaki sposób tego dokonać? Mamy dla ciebie kilka istotnych rad!

Jak się przygotować na dziecko? Ciąża

Zdrowe fizyczne przyszłej mamy, jest teraz kwestią bardzo istotną. Nie każda świeżo upieczona mama wie, że tak naprawdę wszystko, co wydarzy się z jej ciałem przez najbliższych 9 miesięcy, będzie miało ogromny wpływ na jej dziecko. Dlatego warto zacząć od wizyty u lekarza już wtedy, gdy podejrzewasz, że mogłaś zajść w ciąże. Czujesz się dziwnie? Masz poranne mdłości? Nagle zaczynają tobie smakować rzeczy, na które nigdy wcześniej nawet byś nie spojrzała? Wybierz się na kontrolne badanie krwi, które będzie w stanie ocenić – wcześniej niż test ciążowy, czy zostaniesz mamą. Jeżeli twoje przypuszczenia się potwierdzą, koniecznie odwiedź lekarza.

Od teraz będziesz musiała regularnie przyjmować kwas foliowy i dbać o siebie bardziej, niż dotychczas. Konieczne będzie zrezygnowanie z silnych leków, takich jak antybiotyki. Będziesz mogła z nich korzystać wyłącznie pod nadzorem lekarza. I tylko w wymagających ich stosowana sytuacjach.

Od teraz też musisz bardziej zadbać o swoją dietę. Nie bez przyczyny mówi się, że jesteś tym, co jesz. A teraz masz pod swoi, serduchem jeszcze jedno, małe życie, za które w tej chwili jesteś odpowiedzialna. Tylko Ty, sama. Nie musisz jeść za dwoje, a dla dwojga, ale koniecznie wzbogać swoją dietę o sporą porcję warzyw i owoców, pij świeże soki, nie zapominaj o nabiale, węglowodanach i jedz ryby a także chude mięso.

Do codziennego planu dorzuć też trochę ruchu. Oczywiście ciężarne kobiety – szczególnie w późniejszym okresie ciąży, nie mogą uprawiać zbyt wymagających fizycznie sportów. Natomiast wyjście na basen, czy codzienny spacer to wręcz wskazana aktywność fizyczna.

Odwiedzaj też regularnie lekarza. Rób badania. Musisz być świadoma swojego ciała i zmian, które w nim zachodzą. Ciąża to piękny czas. Nigdy nie masz pewności, czy jeszcze się powtórzy. Dlatego czerp z niej jak najwięcej. Przeżywaj, mów do swojego jeszcze nie narodzonego dziecka głaszcząc brzuszek i dbaj o nie. I o siebie.

Jak się przygotować na dziecko? Wyprawka

To jest temat, który często spędza sen z powiek, a innym razem jest przyjemnym dodatkiem do ciąży. Bo fajnie jest planować, urządzać pokoik, tworzyć tą przestrzeń dla swojego dziecka, co jednocześnie sprawia, że całe oczekiwanie na przyjście malucha na świat upływa jakby szybciej. I w przyjemnej atmosferze.

Jeśli lubisz planować, i jesteś urodzoną organizatorką, to możesz zorganizować tak zwane baby shower. To teraz u nas coraz bardziej modna impreza, którą organizuje albo przyszły rodzic, albo przyjaciele i rodzina ciężarnej. Wystarczy tylko zadbać o fajny klimat i trochę ciążowych gadżetów, i zaprosić gości, którzy w porozumieniu będą w stanie przygotować tak naprawdę większość wyprawki. A tobie pozostaną do kupienia już tylko podstawowe rzeczy, takie jak wózek, czy łóżeczko.

Z tą wyprawką zawsze jest trudno. Zwłaszcza, jeśli oczekujemy pierwszego dziecka. Wtedy wszystko jest nowe, i wszystkiego jesteśmy ciekawi, i wszystko chcielibyśmy mieć bo albo wydaje nam się, że będzie to naszemu dziecku absolutnie niezbędne, albo zwyczajnie jesteśmy gadżeciarzami i chcemy coś mieć, bo tak.

A co tak naprawdę będzie potrzebne?

  • łóżeczko i kołyska – to drugie polecamy szczególnie, bo zajmuje niewiele miejsca, i tak naprawdę dziecko przez pierwsze pół roku może spać tylko w takiej kołysce, która dodatkowo można zabrać ze sobą gdzie tylko się chce, przewieźć – jeśli ma kółka. A maluch w kołysce poczuje się trochę jak w łonie matki.
  • wózek – koniecznie z gondolą, by dziecko było bezpieczne, i żeby było mu wygodnie.
  • pokoik dziecka- tutaj, prócz łóżeczka czy kołyski przyda się także większa szafa, i komoda  – na pieluszki, kosmetyki czy ubranka.
  • kosmetyki i pieluszki – oczywiście trzeba być przygotowanym na przyjście dziecka na świat również i w tej kwestii ale z doświadczenia wiemy, że nie warto robić na początku zbyt dużych zapasów kosmetyków i pieluszek w związku z tym, że dziecko może być na nie uczulone. Nie mieszajmy też różnych marek, bo trudno będzie nam wykryć, która z nich szkodzi naszemu dziecku. Także lepiej wybrać markę, do której jesteśmy przekonani, i sprawdzić czy służy dziecku, a kiedy tak się stanie, dopiero zrobić większe zapasy przy okazji jakiejś promocji.
  • mleko – i tutaj dobra rada- lepiej nie kupować go wcześniej. To bardzo zniechęca do nauki karmieni dziecka i kiedy masz już dość – bo nie zawsze wszystko idzie gładko- możesz sięgnąć po butelkę z mlekiem modyfikowanym a to już pierwszy krok do tego, by zaniechać prób naturalnego karmienia.
  • ubranka – jaka ilość? Nie kupuj na początek zbyt dużo. Szczególnie w tym najmniejszym rozmiarze. Dziecko szybko z niego wyrośnie, i tak naprawdę w ciągu około 2 tygodni przybierze tyle, że wszystkie ubranka będą nadawał się do wymiany.
  • fotelik – bardzo ważna kwestia, bo jak ma to nasze dzieciątko wrócić choćby ze szpitala? Na początek warto zainwestować w wózek wielofunkcyjny, który ma w zestawie i fotelik, i adapter, który przypinamy do stelażu wózka- bardzo wygodne rozwiązanie.

Wiesz już jak się przygotować na dziecko jednak musisz pamiętać, że wyprawka, wizyty u lekarza, sport i dobra dieta do nie wszystko. Ty i twój partner musicie też przygotować się mentalnie na przyjście na świat małego człowieka, bo teraz już nic nie będzie takie, jak wcześniej.

Autor: mamnatosposob-admin
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *