Strona Główna » Blogostrefa » Jak dawać prezenty ? Liczy się sposób – nie tylko gest!

Jak dawać prezenty ? Liczy się sposób – nie tylko gest!

Chyba każdy lubi dostawać prezenty.  I takie z jakiejś okazji, i takie bez żadnej. Nie każdy wprawdzie potrafi je przyjmować, czuje się zobowiązany do odwdzięczenia się itp. Natomiast sam gest dawania, zawsze jest przez nas dobrze kojarzony. Ale nie wszyscy wiedzą jak dawać prezenty. Bo okazuje się, że konkretne upominki, należy przekazywać w odpowiedni sposób. I dziś opowiemy wam właśnie o tym. Z nami opanujesz sztukę dawania prezentów do perfekcji, i nie popełnisz przy tym żadnych błędów.

Jak dawać prezenty? Istotna jest okazja, i relacja

Największą zagwozdką w przypadku robienia sobie prezentów jest zawsze pomysł na upominek. O ile, kiedy mamy gotową listę prezentów, łatwiej jest z niej coś wybrać i dopasować do danej osoby, o tyle trudno jest wręczyć coś komuś, z kim mamy niewiele wspólnego i rzadko z nim rozmawiamy. No bo co możemy wiedzieć o takiej osobie? Nie znamy jej potrzeb, pewnie też zainteresowań. Nie mamy zielonego pojęcia co mogłoby sprawić jej radość. Zawsze w takich przypadkach warto stawiać na uniwersalne upominki, aczkolwiek – nie zawsze wypada.

Dlatego najpierw powinniśmy zastanowić się, jaki prezent pasuje do danej okazji. Chodzi tutaj głównie o budżet, jaki powinniśmy przeznaczyć na prezent. Na pewno, nie wolno nam sięgać po marketowe czekolady – zwłaszcza najtańszych marek, z niższej półki, i nawet jeśli miałby to być tylko dodatek do prezentu.

Zawsze warto znaleźć kogoś, kto dobrze zna osobę, którą mamy obdarować, i podpytać go o jej upodobania i o to, co może sprawić jej radość.

W dawaniu prezentów ważna jest także relacja między nami, a osobą, dla której mamy kupić prezent. Jeśli dobrze się znacie, to możesz pozwolić sobie na zakup czegoś bardziej osobistego. Jeżeli jednak raczej się nie spotykacie i rzadko ze sobą rozmawiacie, zdecydowanie postaw na coś uniwersalnego, dopasowanego do okazji.

Jak dawać prezenty? Pamiętaj o zainteresowaniach osoby, którą masz obdarować!

Każdy, ale absolutnie każdy z nas ma jakieś zainteresowania. Nawet, jeśli uważasz, że nie posiadasz hobby, to są przecież sytuacje, które sprawiają, że zatrzymujesz się na dłużej. Że wzdychasz oglądając mecz, albo patrząc, jak ktoś dzierga na drutach – bo też chcesz się nauczyć. Bo piłka to twoja pasja – choć sam nie grasz. Zastanów się, co lubi osoba, której masz kupić prezent. A jeśli niewiele o niej wiesz, zapytaj jej znajomych, czy rodzinę. A później poczytaj o tym hobby w internecie, albo przejdź się do jakiegoś specjalistycznego sklepu, gdzie na pewno otrzymasz stosowną poradę, dotyczącą tego, co możesz kupić. W takim przypadku będziesz miał pewność, że prezent jest naprawdę trafiony!

Jak dawać pieniądze, i czy dawać?

Istnieje pewna, żelazna zasada odnośnie dawania pieniędzy, której powinniśmy się trzymać. Nie wręczamy pieniędzy o sobie, która sama o to nie poprosiła. Jeśli to zrobimy, ktoś może uznać, że po prostu poszliśmy na łatwiznę, nie zastanawiając się ani przez chwilę co moglibyśmy danej osobie podarować. A to jednak wymaga czasu, i starań. Wyszukanie upominku, który ma sprawić radość. Dlatego nawet jeśli nie mamy pewności co kupić, warto postawić na tradycyjny prezent, a nie na pieniądze, bo nasz gest z pewnością zostanie doceniony. Oczywiście są wyjątkowe sytuacje, w których wręcza się pieniądze. Wtedy na przykład, gdy osoba, którą mamy obdarować, odkłada na coś kosztownego, i nas o tym poinformowała. Pamiętaj jednak, że pieniądze przekazać w odpowiedniej formie. Nie rzucaj ich na stół, nie dawaj bezpośrednio do ręki. Zapakuj je w ozdobną kopertę, i albo wręcz w ten sposób, albo podepnij na przykład pod coś słodkiego, lub pod jakiś dodatkowy, drobny upominek.

Liczy się pierwsze wrażenie

Dlatego kiedy już wybierzesz odpowiedni prezent, koniecznie pomyśl też o opakowaniu. I zrezygnuj z pójścia na łatwiznę, i kupienia papierowych torebek. Nawet jeśli nie potrafisz samodzielnie zapakować czegoś jakoś super, to znów liczy się gest. I to, że poświęcisz swój czas, żeby przygotować świetnie wyglądające opakowanie. W internecie znajdziesz całe mnóstwo inspiracji, dotyczących pakowania upominków, nawet zwykłą butelkę możesz opakować w takich sposób, że zachwyci osobę obdarowaną. Wszystko rozpisane, krok po kroku, także nawet totalny laik sobie z tym poradzi.

A kiedy już naprawdę nie potrafisz – choć my uważamy, że każdy ma w sobie ten talent – możesz skorzystać z usług profesjonalnego pakowania prezentów. Często nawet sklepy oferują taką usługę – i już przy samym zakupie pytają, czy zapakować na prezent. Fajna opcja, warto z niej korzystać. Bo wiadomo, że liczy się wnętrze- także w przypadku prezentów, ale opakowanie również odgrywa w ich przypadku niezwykle ważną rolę.

W jaki sposób wręczać upominek?

Dawanie prezentów jest fajne, ale łatwiej nam jest wręczyć komuś coś, czego jesteśmy pewni. W każdym razie, nawet jeśli nie masz pewności, że upominek się spodoba, to musisz udawać, że tak jest. Z resztą, przecież jeśli coś się komuś nie spodoba, nie oznacza to wcale, że prezent należy sprzedać, czy oddać komuś innemu. Po to są paragony i faktury, by można było je wymienić – korzystajcie z tego.

I jeszcze kilka słów na temat niespodzianki. Bo to właśnie ona jest najcudniejszym prezentem. Nie to, co w środku, ale sam element zaskoczenia. Dlatego nawet jeśli jest odwrotnie, i masz pewność, że kupiłeś coś, się bardzo spodoba, nie wolno Tobie o tym mówić. Musisz trzymać język za zębami, i w żaden sposób się nie zdradzać, bo wtedy przecież to już nie będzie żadna niespodzianka.

Moment wręczenia prezentu jest niezwykły. Tym przyjemniej, jeśli osoba obdarowana otworzy go i obejrzy przy nas. Nigdy jednak jej do tego nie nakłaniaj. Zasady dobrego wychowania mówią o tym, że powinno tak być. Kupuj mądrze, i mądrze ofiarowuj. I ciesz się tym dawaniem.

Autor: mamnatosposob-admin
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *