Strona Główna » Dom i Rodzina » Rozwijające zabawki dla dzieci – czy warto odmawiać elektroniki?

Rozwijające zabawki dla dzieci – czy warto odmawiać elektroniki?

Zabawki dla dzieci to temat rzeka. Dlatego kiedy mamy wybrać coś na prezent dla jakiegoś malucha, mamy nie lada problem – przecież to coś na zasadzie „osiołkowi w żłobie dano”. No bo jak tu wybrać coś konkretnego z dziesiątek – a nawet setek propozycji? My, dziś, chcemy pokazać wam, że zabawki dla dzieci to nie tylko klocki, samochodziki i lalki. Że to także elektronika, przystosowana dla małego użytkownika i taka, która nie zrobi mu żadnej krzywdy. Przeciwnie- może go nauczyć wielu rzeczy, często również samodzielności. Dlaczego nie warto odmawiać dzieciom korzystania z elektroniki? Od czego zacząć? I jakich ograniczeń się trzymać? Odpowiadamy!

Zabawki dla dzieci – dlaczego warto kupić dziecku tablet?

To temat dość kontrowersyjny. Wciąż. No bo jak to tak, kupić dziecku tablet? Na święta, urodziny, inną okazję, czy też bez okazji? To ma być wychowanie? My jednak uważamy inaczej. Bo tablet to wcale nie musi być zło. Może być nie tylko rozwijającą zabawką, ale też dobrym nauczycielem.

By uspokoić trochę swoje stroskane, zaniepokojone myśli, wystarczy cofnąć się w czasie – i to wcale nie tak daleko – i pomyśleć jak to było wtedy, gdy w domach pojawiały się pierwsze komputery. Także było mnóstwo obaw. Nasi rodzice, i dziadkowie, nie chcieli zaufać nowym technologiom po czym szybko sami również zaczęli z nich korzystać i uznali jednogłośnie, że to świetna sprawa. Że żadne tam zło, i nawet wielka pomoc w poznawaniu świata. Warto też podejść w ten sposób do tabletów, które w zasadzie nie są już żadną wielką nowością, a stały się codziennością. Przynajmniej w co drugim domu jest tablet, i ktoś regularnie z niego korzysta. A dlaczego warto udostępnić go dziecku?

Oczywiście co za dużo, to nie zdrowo! I trzeba o tym pamiętać! Ale jeżeli wygospodarujecie kwadrans, czy dwadzieścia minut w ciągu dnia na aktywność z tabletem dla waszego dziecka, to absolutnie nic mu się przez to nie stanie, a dzięki temu nauczy się na przykład języka obcego. Wystarczy, że odszukacie w odmętach internetu, z pomogą wujka google, angielskie utwory, nagrane specjalnie dla dzieci, albo sięgniecie po aplikacje, czy gry – również w języku angielskim. Dzięki temu wasze dziecko – w trakcie zabawy – będzie całkiem skutecznie poznawało nowe słowa, a po jakimś czasie zacznie budować z nich zdania nie mając pojęcia, że mimo iż się bawi, to tak naprawdę też się uczy.

Nie kupuj tableta, który nie jest przystosowany dla dzieci

To bardzo ważne! Jeśli to zrobisz, sprzęt może nie znieść dziecięcych zabaw, ale też może nie posiadać odpowiedniej ilości zabezpieczeń. Dobry tablet dla dzieci, posiada blokadę rodzicielską. A to oznacza, że maluch nie będzie mógł bez wprowadzenia odpowiedniego hasła zajrzeć na strony, które rodzic uzna za niebezpieczne dla swojej pociechy.

Ale przystosowanie do kontaktu z dzieckiem jest ważne również dlatego, że taki tablet powinien być przede wszystkim odporny na wstrząsy. Wyobrażacie sobie aktywnego pięciolatka, który biega z tabletem i nigdy nie upuszcza go na podłogę? To chyba niemożliwe. Więc to istotne, by sprzęt nie stłukł się już po pierwszym kontakcie z podłogą ale też nawet przy wstrząsach potrafił działać bez zastrzeżeń.

Fajnie, jeśli tablet będzie dobrze leżał w rączce malucha – nie może być więc kolosalnych rozmiarów, jak to bywa w przypadku tabletów dla dorosłych. No i design – to też istotna kwestia, choć dzieci nie zawsze zwracają na to uwagę.

Czego tablet może nauczyć?

Wielu rzeczy. Zaczynając od języków, nowych piosenek, czy wierszyków, bo pisanie oraz czytanie. Ale tablet to na tyle rozwijająca zabawka, że uczy także skupienia, i uważności. To inwestycja, która zawsze się zwróci. Choć na tablet nie warto wydawać grubych pieniędzy, bo nawet ten przystosowany do dzieci, w końcu ulegnie usterce, którą nie zawsze da się naprawić.

Inne zabawki rozwijające

Zabawki elektroniczne dla dzieci to prawdziwy hit. Wiele marek oferuje je maluchom zwykle przed świętami – wtedy trudno znaleźć w tv coś innego, niż reklamę zabawek właśnie.

Twój maluch marzy o zwierzaczku? Ale ty wiesz, że nie możesz sobie na niego pozwolić? To wcale nie oznacza, że dziecko musi zrezygnować z marzeń. Możesz sprezentować mu szczeniaczka – robota, który zachowuje się prawie jak prawdziwy psiak. Trzeba się nim opiekować w bardzo podobny sposób a dziecko może zobaczyć, że to wymaga czasu i odpowiedzialności. Jest to jednak opcja, która nie sprawi, że kiedy dziecko będzie znudzone zabawką, ucierpi na tym żywe stworzenie.

Fajną, elektroniczną zabawką dla dziecka są też mądre zegarki, które uczą odczytywania odpowiedniej godziny, a jednocześnie pozwalają też opakować wiele innych umiejętności. Dodatkowo, taki zegarek działa prawie jak telefon komórkowy. Dzięki niemu już zawsze będziesz wiedział, gdzie jest twoje dziecko,  a żeby tak się stało, potrzebujesz tylko telefonu, z systemem Android. Świetna sprawa – fajny design, bardzo modna i rozwijająca zabawka, która jednocześnie daje dziecku poczucie bezpieczeństwa a rodzicowi pewność, że wszystko jest w porządku.

Warto sprezentować dziecku także aparat fotograficzny – taki z przeznaczeniem dla dziec. Mocniejszy, o fajnym designie, pozwalający rozwijać jego pasje, jaką jest fotografia. Kto wie, może zakocha się w robieniu zdjęć? I już niedługo zostanie sławnym fotografem, który będzie się pojawiał na czerwonych dywanach?

Fajnym pomysłem są też przenośne konsole, które mogą być naprawdę rozwijające – oczywiście znów w myśl zasady, że co za dużo, to nie zdrowo, i trzeba znać umiar. W każdym razie, elektroniczne zabawki dla dzieci to coś, na co warto zwrócić uwagę. Nie należy się ich bać, i są świetnym pomysłem na świąteczny prezent, lub upominek urodzinowy. Nie należą niestety do najtańszych – no ale, coś za coś!

Autor: mamnatosposob-admin
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *