Strona Główna » Blogostrefa » Nietrafiony prezent – co z nim zrobić?

Nietrafiony prezent – co z nim zrobić?

Miałeś kiedyś problem, z niedopasowanym problemem? Pewnie tak! Każdy miewa takie problemy szczególnie wtedy, gdy osoba, która nas obdarowuje nie wie o nas zbyt wiele. Coraz częściej – przed różnymi ważnymi okazjami – tworzy się listy prezentowe, a gdy gości ma być więcej, jeden po drugim odkreśla z tejże listy to, co sam planuje kupić. To dobra opcja – choć nie ma wtedy elementu zaskoczenia i tej przyjemnej niespodzianki dla solenizanta. Ale chyba lepiej zrezygnować z niespodzianki, niż kupić komuś nietrafiony prezent, prawda? Załóżmy jednak, że to już się stało. Że zostałeś posiadaczem czegoś, co zupełnie nie jest tobie potrzebne i absolutnie nie wpasowało w twoje gusta. Co wtedy? Czy możesz mieć z takiego prezentu jakikolwiek pożytek?

Nietrafiony prezent – co z nim zrobić

Podobno liczy się gest – no i to prawda. Bo to naprawdę miłe, kiedy pamięta o tobie ktoś, kto tak naprawdę nie musiałby pamiętać. Jeśli jednak zamierza cię czymś obdarować to dobrze byłoby, gdyby zrobił wcześniej jakieś rozeznanie w temacie i podpytał- jeśli nie ciebie, to twoich bliskich –  o to, co lubisz, lub co sprawi tobie przyjemność. Bo co z tego, że otrzymasz w prezencie najdroższe perfumy świata, skoro i tak nigdy nie zrobisz z nich pożytku, bo nie spodoba się tobie ich zapach. Jeżeli jednak już zdarzy się tak, że rzeczywiście otrzymasz nietrafiony prezent, nie musisz od razu chować go gdzieś na dnie szafy. Istnieje kilka sposobów, dzięki którym możesz sprawić, że upominek jednak przyniesie jakąś korzyść.

  • przekaż go dalej – oczywiście jest to posunięcie dość ryzykowne, aczkolwiek jeśli wiesz, że upominek, który dostałaś, a nie spełnia twoich oczekiwań może spodobać się komuś innemu, a ty właśnie szukasz inspiracji na prezent dla niego, to po prostu zapakuj go ładnie, i ofiaruj nowej osobie. Oczywiście takie rozwiązanie wchodzi w grę wyłącznie pod warunkiem, że ta osoba nie ma żadnego kontaktu z tą, która obdarowała tymże upominkiem ciebie. Jeśli jednak macie wspólnych znajomych, lepiej nie ryzykować.
  • uczciwie powiedz, że ktoś nie trafił w twoje gusta – każdy z nas chce uniknąć takiej sytuacji – wiadomo. Bo osobie obdarowującej jest wówczas smutno. Ale – zapewne ma ona paragon, dzięki czemu będzie mogła zwrócić przedmiot lub też go zamienić na taki, który już w stu procentach spełni twoje oczekiwania. A może zamieni go na bon upominkowy, dzięki czemu sama wybierzesz się na buszowanie pomiędzy regałami konkretnego sklepu .
  • masz paragon? Fakturę? Idealnie! Bo to oznacza,że bez zbędnego tłumaczenia się, możesz oddać prezent do sklepu, w którym został kupiony. Dostaniesz wtedy zwrot gotówki, albo dokonasz wymiany na coś innego. Jednak musisz pamiętać, że takiego zabiegu możesz dokonać wyłącznie, kiedy upominek nie został kupiony zbyt dawno. Jeśli tak się stało, to paragon przyda się tobie tylko w ramach reklamacji.
  • a może by tak sprzedać? To chyba pierwsze, co przychodzi nam na myśl kiedy otrzymujemy od kogoś nietrafiony prezent. No i nie jest to zła opcja, dająca nam przy okazji zastrzyk gotówki, z której można zrobić pożytek, ale do sprzedaży należy wykorzystać takie portale, które nie są połączone np z naszym profilem na fb. Może tego nie wiesz, ale nawet jeśli udostępniasz coś na grupach, to twoi znajomi – którzy także należą do tej grupy – dostają powiadomienia o tym fakcie. Chyba nie chcesz, by osoba, która cię obdarowała, znalazła swój prezent na grupie z ogłoszeniami o sprzedaży, prawda?
  • przyjęcie! Zrób przyjęcie. Takie party, na które zaprosisz osoby, które także mają jakieś nietrafione prezenty, i chciałyby je puścić w obieg. Może to być wymiana gotówkowa, bądź typowo prezentowa, nie zważająca nawet na ceny produktów. No bo skoro coś, co masz na wymianę i tak nie miało by się tobie przydać, a może zyskać życie u kogoś innego, to warto się wymienić nawet, jeśli ten drugi przedmiot ma mniejszą wartość. Za granicą – w Stanach – takie przyjęcia są bardzo popularne. Amerykanie obdarowują się przy każdej, możliwej okazji – stąd też na tego typu przyjęciu można znaleźć najróżniejsze produkty. Idealny sposób na okupienie się na przykład przed świętami, bo ceny są wtedy bardzo atrakcyjne – tylko uważaj, byś sama nie kupiła komuś nietrafionego prezentu. A jak są okazje, to łatwo się na to złapać.
  • a może po prostu oddasz ten prezent? Idąc za pomysłem przyjęcia, na którym można coś wymienić, czy kupić, może warto zorganizować takie charytatywne party,  w trakcie którego będziecie zbierać produkty na rzecz jakiejś rodziny, chorego dziecka, szpitala, czy fundacji. Wszystko to później będzie można zlicytować, a pieniądze ze zbiórki przekazać na wybrany, szczytny cel. Ty, pozbywasz się niechcianego prezenty, robiąc przy okazji dobry uczynek. A osoba, czy instytucja, dla której odbywa się zbiórka zyskuje trochę gotówki. I wilk będzie syty,  i owca cała, a przy okazji możesz mieć pewność, że nie urazisz tym gestem osoby, która dała tobie ów prezent.

Nietrafiony prezent to zawsze jakiś problem. Ale jeśli postąpisz mądrze, to mimo wszystko będziesz miała z niego pożytek. Ty, lub ktoś inny. I może będzie to ktoś, kto bardzo potrzebuje czyjejś pomocy.  Uważaj jednak, by swoim zachowaniem nie sprawić przykrości osobie, która była wobec ciebie hojna i okazała pamięć.

Autor: mamnatosposob-admin
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *