Strona Główna » Dom i Rodzina » Dom » Porządek w domu – co zrobić, by zawsze go mieć?

Porządek w domu – co zrobić, by zawsze go mieć?

To taki znajomy obrazek. Po całym tygodniu w pracy, jesteś na tyle zmęczona, że marzysz tylko o tym, żeby położyć się we własnej wannie, zakluczyć drzwi od łazienki, i spędzić w gorącej wodzie, pełnej piany przynajmniej godzinę. Najlepiej z dawno wyczekiwaną książką w ręku. Ale, ale.. nie zawsze jest tak kolorowo. Bo zwykle w ciągu tygodnia jesteśmy tak bardzo zabiegani, że nie mamy czasu dla rodziny,i przyjaciół. I wtedy, wraz z weekendem, przychodzą do nas właśnie oni. Często ich wizyta jest dość niezapowiedziana, i jest dla nas nie małą niespodzianką, a my nagle uzmysławiamy sobie, że mamy w domu taki bałagan, że nie jesteśmy w stanie wysprzątać go w kwadrans, nim zadzwoni dzwonek do drzwi. Jak zachować porządek w domu? Co zrobić, by niespodziewana wizyta goście nie była dla nas traumatycznym przeżyciem w związku z bałaganem? Sprawdź nasze triki!

Jak utrzymać porządek w domu?

Nie ma na to złotego sposobu – jednego. Bo aby faktycznie ten porządek mieć, trzeba dbać o każdy domowy zakamarek, stosując się do wszystkich rad. Jeśli będziesz się ich trzymać, niespodziewana wizyta gości na pewno nie będzie tobie straszna. Cóż więc zrobić?

  • pudła, pudełeczka i słoiczki. Ten niepozorny gadżet może sprawić, że naprawdę dużo łatwiej będzie nam zachować porządek w domu. Wystarczy, że wszystkie zakupione produkty zamkniemy w szczelnych pojemnikach, by po domu nie były rozrzucane okruszki. Nie dość, że będzie to wyglądać bardzo profesjonalnie, to jeszcze nie narazimy się na niechcianych gości takich jak mrówki, karaluchy a nawet myszy czy szczury. Odpowiednio dobrane słoiczki i pojemniki mogą zdobić naszą kuchnię i wyglądają dużo lepiej, niż wszędzie porozrzucane produkty.
  • co zrobić ze zgrzewkami wody? Jeśli masz ciasne mieszkanie, nie posiadasz piwnicy, i zupełnie nie masz gdzie przechowywać tego rodzaju produktów, po prostu je rozdziel. Pewnie zazwyczaj wsuwasz taką zgrzewkę wody pod stół, lub stawiasz ją w korytarzu ale wystarczy, że wyjmiesz z folii każdą butelkę oddzielnie, i albo umieścisz w drzwiczkach lodówki, albo włożysz do szafy.
  • łazienka – o zgrozo. Jak często ją sprzątasz? Pewnie dokładne porządki robisz nie częściej, jak raz w tygodniu. Ale kiedy zjawiają się goście, istnieje mała szansa, że tam nie zajrzą. Szczególnie, jeśli planują dłuższą wizytę, i spożywanie posiłków. Nie martw się. Jeśli nawet w tej chwili twoja łazienka nie wygląda najlepiej, zaraz się to zmieni. Wystarczy, że wykorzystasz nasze sprawdzone triki. Leć po detergenty. Raz dwa przemyj lustro płynem do szyb – na pewno go masz. Ciach, prach, przetrzyj papierem toaletowym, i już lśni. Do toalety wlej odpowiedni płyn – po 5 minutach będzie można go zwyczajnie spłukać. Wannę i prysznic przepłucz ciepłą wodą, a w powietrzu rozpyl odświeżacz, lub zapal zapachową świeczkę. Gotowe!
  • zaopatrz się w ciekawe naczynie do przechowywania owoców i warzyw, a później ułóż na nim cytrusy. To świetny sposób na pozbycie się przykrych zapachów a dodatkowo cytryny i limonki mogą także stanowić ciekawą ozdobę naszej kuchni
  • nie zdążyłaś umyć okien? Żaden problem. Oczywiście nie radzimy, być teraz szybko zaczęła biegać z detergentem i szmatką, zrobisz to następnego dnia albo po prostu wtedy, gdy znajdziesz chwilę czasu. By przykryć zabrudzone szyby wystarczy po prostu zasunąć roletę, i żaluzje, co nie wyda się nawet podejrzane zwłaszcza wtedy, gdy goście odwiedzili nas o zmroku.
  • bądź systematyczna. To jest bardzo ważna rada, która pozwoli tobie zachować porządek w domu nie tylko od święta, ale także przez cały tydzień. Wystarczy, że wygospodarujesz około pół godziny dziennie na sprzątanie. To wystarczy, by umyć naczynia, zetrzeć kurze czy poodkurzać. Rób  to koniecznie codziennie. Jeśli wiesz, że nie wykorzystasz zbyt dużej ilości naczyń, nie wpychaj ich później do zmywarki, bo nim ją napełnisz po brzegi będziesz musiała czekać pewnie kilka dni, a to wiąże się z  nieprzyjemnym zapachem. Dlatego lepiej umyj naczynia po obiedzie ręcznie, odłóż je na suszarkę, a gdy już wyschną, od razu schowaj do szafy. Codzienne odkurzanie również jest istotne, dzięki temu nie będziesz roznosić śmieci po całym mieszaniu i w sobotę tego sprzątania będzie mniej
  • regularnie składa pranie. Możesz wyznaczyć sobie jeden dzień, który w stu procentach przeznaczysz na czynności związane z praniem waszych ubrań. Wysusz je, i od razu wyprasuj, a później poskładaj, i pochowaj do odpowiednich szaf. Nie dziel tego na raty, zrób wszystko od razu, dzięki temu unikniesz wielkiej kupy prania, z której tyko wyjmujesz kolejne elementy ubrania po to, by je od razu prasować, zakładać, i ponownie umieszczać w koszu na brudy.
  • a co z kurzem? Oczywiście namawiamy do tego, by również regularnie go wycierać, ale jeśli nie masz na to czasu, bo goście cię zaskoczyli, po prostu przyjmij ich w półmroku – przyciemnij światło. Gwarantujemy, że wtedy nikt nie zauważy niedociągnięć, związanych ze sprzątaniem.

Generalnie główna zasada jest taka, że by utrzymać czystość w domu trzeba być regularnym. To jest podstawowa rada, do której musisz się zastosować. Jeśli wszystko będziesz odkładać na później, zdecydowanie nie będziesz mieć w domu porządku. To oczywiste, że kiedy wracasz do mieszkania po całym dniu pracy, masz ochotę wyłącznie na odpoczynek. Ale pomyśl, czy nie przyjemniej jest odpoczywać w czystym domu? A wystarczy tylko pół godziny dziennie – mała chwilka, by twoje mieszkanie wręcz lśniło. I wtedy nie będziesz musiał się martwić też wizytą niezapowiedzianych gości. Zmień więc coś już dziś. Nie czekaj na jutro. Dbaj  o porządek w swoim domu – przecież ma być dla ciebie oazą spokoju.

Autor: mamnatosposob-admin
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *