Adwent nierozerwalnie związany jest z Kościołem katolickim. Od łacińskiego słowa adventus, czyli przyjście, jest przede wszystkim związany z Świętami Bożego Narodzenia. Ma być to okres oczekiwania na ponowne przyjście Jezusa Chrystusa. Adwent obchodzony jest już od VI wieku na polecenie papieża Grzegorza Wielkiego. Głównymi założeniami tego okresu jest radosne oczekiwanie na narodzenie Pana, ale także refleksje na ten temat. Z czasem Adwent przybrał nieco bardziej pokutny charakter, zalecano nawet dość restrykcyjną wstrzemięźliwość od wszelkich zabaw i uciech. Jednakże aktualnie odchodzi się od tego, a adwent znów przybiera bardziej radosną formę.
Ile trwa adwent i kiedy się zaczyna? Otóż okres ten rozpoczyna się w czwartą niedzielę poprzedzającą Boże Narodzenie. W tym roku zatem rozpocznie się już 30 listopada. Innymi słowy, adwent zawiera w sobie cztery niedziele adwentowe, a pierwsza jest jednocześnie początkiem roku liturgicznego w Kościele katolickim. Koniec adwentu następuje wieczorem 24 grudnia, czyli w wigilię.
W Kościele katolickim na czas adwentu wybiera się kolor fioletowy, szaty kapłana jak i ołtarz przybierają tenże kolor. Ma on symbolizować pokutę i jednocześnie przypominać o czasie refleksji i przygotowań na Święta Bożego Narodzenia. Odprawiane są także tradycyjne msze poranne, roraty, będące oddaniem czci Matce Boskiej.
Ważnym i bardzo charakterystycznym symbolem adwentu jest wieniec adwentowy. Jest on przeważnie wykonany z gałązek drzew iglastych typu świerk, sosna lub jodła, a także liści laurowych, na kształt koła. Ozdobiony często ostrokrzewem i wstążkami, posiada również cztery świece. Są one bardzo istotnym elementem wieńca, gdyż każda kolejna świeca powinna być zapalana w następującą niedzielę Adwentu. Świece mają symbolizować upływ czasu i zbliżanie się jednocześnie do Bożego Narodzenia. Plan koła wieńca adwentowego symbolizuje wieczność Boga, natomiast gałęzie świerku bądź jodły, drzew niezrzucających igieł na zimę, oznaczać mają życie wieczne.
Dzieci szczególnie cieszą się na kalendarz adwentowy, który stanowi swego rodzaju miernik czasu pozostałego do Świąt. Umownie przyjmuje się, że odliczanie według kalendarza adwentowego rozpoczyna się 1 grudnia, choć adwent, jak wiemy, może rozpocząć się wcześniej. Sam kalendarz pochodzi z XIX wieku, nie jest to zatem aż tak bardzo archaiczny i stary zwyczaj. Kalendarze adwentowe przeważnie kryją w sobie łakocie i cukierki na każdy dzień. W sklepach praktycznie od połowy listopada można już nabyć znane dobrze wszystkim tekturowe kalendarze adwentowe, sprawiające dużo radości dzieciom. Wspaniale jest jednak wykonać własny kalendarz, np. uszyć go, by mógł służyć na długie lata.
Lampion adwentowy, kolejny symbol adwentu, również skierowany jest przede wszystkim do dzieci. Dzieci zabierają go na poranne roraty. Lampion adwentowy przygotowuje się przeważnie własnoręcznie. Materiał z jakiego się go wykonuje jest kwestią dowolną. Może być to karton lub kawałki drewna. W środku umieszcza się zapaloną świecę.