Dobrze dobrany biustonosz powinien opierać się na dwóch wymiarach: obwodzie pod biustem i obwodzie w biuście. Częstym błędem popełnianym przez kobiety jest dobór stanika, który jest zbyt szeroki pod biustem i ma zbyt małą miseczkę. Taki efekt szybko spowoduje obwisanie piersi, ponieważ cały ciężar opiera się na kręgosłupie i ramionach, zamiast na bieliźnie. Aby prawidłowo zmierzyć swój obwód pod biustem, weź głęboki oddech, wypuść powietrze i wtedy zmierz się, nie oddychając. Obwód pod biustem zaokrągla się. Przykładowo, jeśli masz np. 82 centymetry w obwodzie, zaokrąglij to do 80. Dlaczego? Staniki się rozciągają, miarka nie.
Kolejny wymiar, czyli obwód w biuście, wykonuje się raczej luźno, ale dokładnie – bez zaniżania. Najlepiej jest mierzyć go na nagim ciele tak, żeby miarka przechodziła przez brodawki. Wtedy obejmiesz całe piersi, aż do najdalej wysuniętych punktów. Mając już zebrane wymiary, skorzystaj z dostępnych tabelek, żeby odnaleźć swój rozmiar. W Internecie dostępne są także kalkulatory, które po wpisaniu wymiarów wyliczą ci odpowiedni rozmiar.
Jeśli przymierasz stanik w sklepie, zawsze zapinaj go na ostatnim zatrzasku – z kolejnych zapięć będziesz mogła korzystać z upływem czasu, gdy biustonosz się już nieco rozciągnie.
Dobry biustonosz można poznać po tym, że pasek na plecach jest na tej samej wysokości, co część przednia. Jeśli coś się przesuwa, to znaczy, że musisz poszukać innego rozmiaru. Podobnie należy postąpić w sytuacji, gdy np. odstają miseczki (biustonosz jest za duży). Ramiączka nie powinny się zsuwać, ale nie mogą też wpijać się w ciało – od podtrzymania piersi jest właśnie biustonosz, a nie ramiączka.
W zależności od tego, jakie zadanie mają spełniać, możemy kupić kilka dobrych biustonoszy. Przykładowo, do wyciętych sukienek można założyć stanik niskozabudowany, którego nie trzeba będzie poprawiać w obawie, że wyjdzie poza suknię. Panie potrzebujące podtrzymania piersi w całości powinny spróbować tzw. „full cap”, czyli biustonosza pełnego, zabudowanego. Są wygodne na co dzień, ponieważ dobrze dobrane, nie obciążają kręgosłupa.
Bardotka często występuje w wersji bez ramiączek, dzięki czemu można założyć ją również do sukienek odkrytych, przy których wystające ramiączka tylko psułyby efekt. Panie, które nie przepadają za bardotkami, do takich sukienek mogą wypróbować silikonowe nakładki na całe piersi lub na same sutki. Odpowiednio dobrane będą trzymać się przez całą imprezę.
Ważny jest również dobór stanika do ćwiczeń, szczególnie, jeśli masz duże piersi, które przeszkadzają przy intensywnym treningu. Biustonosz sportowy powinien być mocno zabudowany, żeby podtrzymywać całe piersi. Przydatny może być również stanik stworzony z myślą o matkach karmiących – specjalne modele mają osobno odpinane miseczki, dzięki którym można w łatwy i wygodny sposóv nakarmić dziecko.
Mamy nadzieję, że wiesz już jak dobrać biustonosz i masz świadomość tego, jakie istotne to jest dla Twojego zdrowia, Twojej figury i atrakcyjnego wyglądu. Jeśli wciąż masz wątpliwość odnośnie tego czy potrafisz samodzielnie dobrać stanik w odpowiednim rozmiarze, skorzystaj z pomocy brafitterki. Czasem to spory wydatek, szczególnie, jeśli wliczysz do niego wymianę bielizny, ale zdecydowanie warto to zrobić, jeśli dzięki temu możesz poznać swój rozmiar i będziesz wiedzieć, jak dobrać bieliznę. W niektórych miastach znajdują się salony z bielizną, w których usługi brafitterki są darmowe, może warto poszukać takiego miejsca w Twojej okolicy?