Strona Główna » Dom i Rodzina » Ciąża i poród » Problemy z płodnością – sprawdź czy dotyczą Ciebie

Problemy z płodnością – sprawdź czy dotyczą Ciebie

Masz problemy z płodnością? Poznanie przyczyn niepłodności jest kluczowe dla jej wyleczenia, dlatego warto zapoznać się ze wszystkimi powodami, przez które możemy mieć problem z zajściem w ciążę. Im szybciej rozpoczniemy leczenie, tym większa szansa na to, że uda nam się w przyszłości urodzić dziecko. Jakie mogą być przyczyny niepłodności?

Jeśli od jakiegoś czasu staracie się o dziecko, a efektów jak nie było, tak nie ma, możliwe, że macie problemy z płodnością. Poniżej przedstawiamy Wam 4 najczęstsze przyczyny problemów z zajściem w ciąże:

1. Problemy hormonalne

Do jednej z najpopularniejszych chorób przyczyniających się do niepłodności należy PCOS, czyli zespół policystycznych jajników, nazywany również wielotorbielowatością. PCOS można zdiagnozować na podstawie jednego z objawów: hirsutyzmu, pojawienia się pęcherzyków na jajnikach, nieregularnej miesiączki lub wtórnego braku miesiączki, nagłemu przytyciu, nieprawidłowej ilości hormonów w organizmie (np. zbyt duża ilość testosteronu lub estrogenu). PCOS w pierwszej kolejności powinno leczyć się dietą i aktywnością fizyczną; warto też włączyć naturalne metody leczenia ziołami, bo często dają pozytywne efekty. W większości przypadków lekarze podają kobietom z PCOS leki regulujące owulację, by pacjentki mogły zajść w ciążę.
Innym popularnym schorzeniem hormonalnym jest endometrioza. Endometrioza polega na występowaniu błony śluzowej, która wyściela macicę w miejscach, w których teoretycznie występować nie powinna, na przykład w jajnikach czy jajowodach, co utrudnia zajście w ciążę. Endometrioza, podobnie jak PCOS, jest nieuleczalna, stosuje się jedynie leczenie farmakologiczne, które ma na celu jak najdłuższe podtrzymanie płodności kobiety.

2. Zaburzenia odżywiania

Jedną z przyczyn niepłodności są także zaburzenia odżywiania, jakie dotykają wiele dziewczyn w młodym wieku. Anoreksja czy bulimia potrafią doprowadzić organizm do skrajnego wycieńczenia, przez co organizm zatrzymuje te funkcje życiowe, które uznaje za mniej ważne, a więc na przykład rozmnażanie. Gdy dostarczamy organizmowi zbyt małą ilość kalorii, usiłuje on się jakoś bronić, chroniąc najważniejsze narządy potrzebne do funkcjonowania organizmu (np. mózg, serce). Niestety, jeśli jedzenia jest mało, to składników odżywczych też jest zbyt mało – wówczas organizm zużyje wszystko na pracę serca i na podtrzymywanie płodności nie wystarczy mu siły, dlatego młode dziewczyny na restrykcyjnych dietach często tracą miesiączkę. Jeśli jednak wróci się do prawidłowego, zdrowego odżywiania, da się odwrócić ten proces i przywrócić miesięczne krwawienie.

3. Papierosy, alkohol, stres i niewłaściwa dieta

Substancje smoliste bardzo negatywnie wpływają na stężenie estrogenów, przez co kobiety palące mogą mieć problemy z zajściem w ciążę. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku nadmiernego spożywania alkoholu. Jedzenie nadprogramowej żywności, prowadzącej do nadwagi lub otyłości także utrudnia zajście w ciążę. Dlaczego? Wraz z dodatkowymi kilogramami w naszym organizmie odkładają się nadmiary estrogenu, co zaburza funkcjonowanie układu hormonalnego i rozrodczego.

Musisz też wiedzieć, że jeśli chodzi o problemy z płodnością, jedną z częstszych przyczyn jest… stres! Nie od dziś wiadomo, że silny i częsty stres może zniszczyć zdrowie i wywoływać choroby, nie powinno więc nas dziwić, że stres nie sprzyja też zajściu w ciążę.

4. Choroby tarczycy

Jedną z przyczyn niepłodności mogą być także choroby tarczycy, w tym np. Hashimoto. Hashimoto także zaburza poziomy hormonów, przez co może przyczyniać się do poronień. Dobra wiadomość jest taka, że hormony można uregulować i wówczas nie powinno być problemów z zajściem w ciążę, ale jeśli chorujesz na Hashimoto, to powinnaś pozostawać w regularnym kontakcie z endokrynologiem i ginekologiem, by kontrolować stan organizmu.

Jeśli problemy z zajściem w ciąże trwają dłużej niż kilka miesięcy, warto byście odwiedzili lekarza i skonsultowali z nim swój problem. Lekarz zleci podstawowe badania i pomoże odnaleźć przyczynę Waszych problemów z płodnością.

Autor: mamnatosposob-admin
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *