Strona Główna » Motywacja » Kariera a obowiązki domowe – jak utrzymać równowagę?

Kariera a obowiązki domowe – jak utrzymać równowagę?

Przychodzi dzień, miesiąc lub rok, kiedy obowiązki zarówno w domu jak i w pracy nas przytłaczają. Najprostszym rozwiązaniem byłoby z czegoś zrezygnować, ale przecież kariera jest dla kobiety równie ważna, jak dla mężczyzny. Jeśli miewasz problemy z utrzymaniem równowagi pomiędzy jednym a drugim, przeczytaj o kilku sposobach na to, jak sobie zapewnić większy spokój.

Trzymaj je w dwóch osobnych pudełeczkach

Jest to nieraz trudne, ale postaraj się odgrodzić swoje życie prywatne od zawodowego możliwie jak najgrubszym murem. Nie oznacza to, że masz na siłę ukrywać swojego męża przed znajomymi, albo w ogóle nie rozmawiać z partnerem o swoich obowiązkach zawodowych. Wprowadź jednak zasadę, że pracę zostawiasz w biurze, a domowe obowiązki w domu. Nie tylko pomoże ci w lepszym skupieniu w miejscu pracy i byciu bardziej wydajnym pracownikiem, ale również maksymalnie uczestniczyć w życiu domowym swojego partnera, dzieci i psa.

Spróbuj wykorzystać możliwości, jakie daje kodeks pracy

Zapytaj szefa o możliwość pracy w domu lub w elastycznym czasie w nagłych wypadkach. Zdarza się przecież, że musisz zostać w domu a wtedy bierzesz urlop wypoczynkowy lub na siłę kombinujesz ze zwolnieniem lekarskim. Jeżeli twoja praca nie wymaga twojej fizycznej obecności w biurze, być może uda się zorganizować kilka takich dni w roku, kiedy możesz doglądać obowiązków domowych, bez szkody dla kariery. Jeśli już musisz wziąć tych kilka dni wolnych, powiedz szefowi, menadżerowi lub kierownikowi jak najszybciej. Dasz tym do zrozumienia, że jesteś odpowiedzialnym pracownikiem i że dbasz o zespół.

Wyłącz komunikację

W domu oczywiście wyłącz telefon z pracy, a domownikom powiedz, żeby nie dzwonili do ciebie w ciągu dnia, jeśli twoja pomoc nie jest niezbędna. Nie możesz oczywiście wymagać, aby pani z przedszkola milczała, kiedy coś się rzeczywiście stanie, ale spróbuj podzielić dyżur rodzicielski z partnerem lub dziadkami malucha. W domu nie odbieraj telefonów od znajomych z pracy w pewnych godzinach. O ile twoje stanowisko pracy tego nie wymaga, bo nie jesteś np. tłumaczem przysięgłym, lekarzem lub psychologiem na dyżurze, wprowadź w zespole zasadę wysyłania smsów z prośbą o telefon.

Naucz się magicznego słowa

Nie chodzi o „proszę” czy „dziękuję”. Naucz się odmawiać wtedy, kiedy wiesz, że nie będziesz mogła wyświadczyć przysługi, o którą cię poproszono. Warto pomagać innym, szczególnie jeśli sama widzisz, że sobie nie radzą. Jeśli natomiast wiesz, że zwyczajnie nie masz czasu, że musiałabyś poświęcić znaczną część czasu przeznaczonego na dom, na pomoc komuś, kto i tak tego nie doceni, po prostu odmów. Jest to bardzo trudna sztuka, bo z reguły boimy się, że ktoś uzna nas za egoistów. Czy warto jednak przejmować się opinią ludzi, którzy sami nimi są? Kariera wymaga od ciebie wypełniania obowiązków zawodowych, nie spełniania każdej zachcianki koleżanek z pracy.

Deleguj

Obowiązki domowe są w naszym społeczeństwie niejako przypisane kobiecie z natury. Być może kobiety mają lepszą podzielność uwagi i mogą wiele rzeczy robić naraz, ale prawda jest taka, że wcale nie muszą. Czy partnerowi coś się stanie, jeśli sam będzie musiał sobie uprać koszule do pracy? A może dzieci są już na tyle duże, że potrafią zrobić sobie kanapkę i herbatę? Zrozum, że nawet ty nie jesteś w stanie się rozdwoić, dlatego wprowadź w domu zasadę, że każdy z domowników jest odpowiedzialny za coś innego, a będzie w nim w miarę czysto, wszyscy będą chodzili w upranych ciuchach, a brzuchy będą pełne.

Przestań uważać się za idealną

Nikt nie wymaga od ciebie, że taka będziesz. Twoje dzieci już i tak mają najlepszą matkę na świecie – swoją. Twój mąż i tak ma najlepszą partnerkę – ciebie, a twój pies najlepszą panią. Nie czuj się winna, że o czymś zapomniałaś, bo to zdarza się każdemu. Może się zdarzyć, że nie zdążysz na teatrzyk, w którym występuje twoje dziecko, ale takie jest życie i możesz mu to wynagrodzić innego dnia spędzając z nim czas. Ważne jednak, aby każdą taką „wpadkę” nadrobić później.

Kiedy do głowy przychodzi poczucie winy z niespełnienia, kariera z reguły idzie na dalszy plan. Rodzina jest przecież najważniejsza, ale czy nie warto spróbować najpierw wszystkich dostępnych sposobów, by tą równowagę pomiędzy jednym a drugim przywrócić? Nie jest to łatwe, ale również nie niemożliwe. Spójrz realnie na swoje życie zawodowe i domowe, i postaraj się wyciągnąć na pierwszy plan priorytety w jednym i drugim, a odrzucić rzeczy, które nie są najważniejsze. Nie ważne co pomyślą o tobie inni ludzie, ważne abyś była szczęśliwa.

Autor: Beata Uzarska – Juszkiewicz

Autor: mamnatosposob
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *