Nietolerancja laktozy to nieprawidłowa reakcja organizmu, która objawia się po spożyciu produktów zawierających laktozę – cukier mleczny, który zawarty jest w mleku ssaków. Jest on rozkładany w jelicie cienkim człowieka dzięki enzymowi – laktazie – na cukry proste, które następnie wchłaniane są przez jelito. Gdy organizm nie jest wyposażony w laktazę lub zawiera go bardzo mało, cukier mleczny nie może być rozłożony, zalega w jelitach i pojawiają się objawy chorobowe. Prowadzi to do powstawania w przewodzie pokarmowym gazów i kwasów, które drażnią błonę śluzową i powodują dolegliwości układu pokarmowego. Ponadto prowadzi to do zatrzymania wody w jelicie, biegunkę i namnażanie się bakterii oraz gazów.
Laktaza najintensywniej produkowana jest w okresie niemowlęcym i z wiekiem stopniowo maleje. Dlatego po zaobserwowaniu u siebie niektórych dolegliwości często bagatelizujemy najprostszą przyczynę wystąpienia objawów. Diagnozując nietolerancję laktozy możemy mieć do czynienia z trzema jej odmianami:
Cukier mleczny, który nie zostaje rozłożony przez laktazę prowadzi do takich objawów jak:
Stopień nasilenia objawów zależy od ilości spożytej laktozy. Im większa jej dawka, tym bardziej nasilone objawy mogą wystąpić. Na objawy ma również wpływ stopień niedoboru laktazy i postać spożytego pokarmu zawierającego laktozę.
U dzieci by zapobiec występowaniu objawów stosuje się mieszanki bezlaktozowe. U osób dorosłych, gdy mamy do czynienia z wrodzonym niedoborem laktozy, sugeruje się definitywne odstawienie produktów, które zawierają cukier mleczny. Osoby takie nie tolerują nawet śladowej ilości laktozy. Nieleczona choroba może nawet zagrażać życiu. Gdy mamy do czynienia z łagodnymi objawami nietolerancji laktozy, tak jak w przypadku pierwotnego niedoboru, zaleca się stosowanie diety i ograniczenie spożywania pokarmów zawierających laktozę. Dodatkowo można przyjmować suplementy diety zawierające laktazę, która usprawni rozkładanie cukrów mlecznych. Należy je spożywać przed posiłkiem zawierającym mleko i jego przetwory. Ogólnie rzecz ujmując leczenie nietolerancji laktozy polega na dostosowaniu odpowiedniej diety lub wyeliminowaniu z jadłospisu produktów mlecznych.
Autor: Malwina Witasińska
Nasza corcia miała kolki i dziwne biegunki, wlasnie przyczyna jest nietolerancja laktozy, ale pediatra zalecił nam kropelki kolaktaza, które przyniosły ulgę