Strona Główna » Dom i Rodzina » Ile powinno spać niemowlę ?

Kiedy wracasz do domu ze szpitala zauważasz, że mimo, iż maluch sporo czasu spędza przy Twojej piersi, to również znaczną część dnia, a nawet nocy PRZESYPIA. Tak to już jest z noworodkami. Kiedy jednak noworodek zamienia się w niemowlaka, coś się zwykle zmienia. Częściej rozgląda się zaciekawiony, czy wpatruje w jakiś punkt. Zastanawiasz się ile powinno spać niemowlę? Przeczytaj!

Czy Wiesz, że tak naprawdę to, ile snu potrzebuje Twoje dziecko zależne jest głównie od jego genów. Ale istotny jest również sam temperament a nawet tak banalna  – jak mogłoby się wydawać – rzecz, jak pora roku.

Wprawdzie pediatrzy chętnie rzucają cyferkami, informując Cię o tym, ile powinno spać niemowlę , należy jednak brać na te informacje poprawkę i zbytnio się do nich nie przywiązywać. Każdy organizm jest przecież inny.

Są dzieci, które tylko śpią, i jedzą, i mają naprawdę niewielkie przerwy w ciągu dnia na zabawę a są też takie, które ledwie zmrużą oczy już się budzą, bo usłyszały lekki szelest czy znów poczuły się głodne.

Więc ile powinno spać niemowlę?

Nie ma konkretnej odpowiedzi na to pytanie. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę fakt, iż okres czuwania u każdego dziecka wydłuża się wraz z jego wiekiem. Dlatego tydzień po tygodniu będziemy zauważali znaczące zmiany w jego długości. Dziecko momentalnie zrezygnuje z kolejnej drzemki, albo drzemka trzygodzinna, zamieni się w małe pół godziny.

Niemowlak może spać w nocy nawet piętnaście godzin, chociaż zwykle wytrzymuje bez mleka nie więcej niż pół doby. Najważniejsze jest to, byś nie wyjmowała maluszka z łóżeczka kiedy zauważysz, że ma chwile czuwania w nocy. Rozbudzisz go tylko w ten sposób.

Jak zatem zareagować? Wystarczy pogłaskać malca po policzku, zaśpiewać kołysankę i spróbować go utulić do snu.

Pięciomiesięczniak, urządza sobie zwykle dwie drzemki w ciągu dnia, które trwają średnio po dwie godziny. Śpi w ten sposób zwykle do dwunastego miesiąca życia. później natomiast przestaje już być niemowlakiem. Czuwa bardzo intensywnie, dużo się bawi i poznaje otaczający go świat. Czasami nawet zapomina o jednej drzemce w ciągu dnia a wtedy po prostu pada ze zmęczenia po to , by zwykle spać do samego rana.

Chociaż dzieci są różne, i nie można określić jak długo każde z nich będzie spało w ciągu doby, można ustalić jakąś średnią:

  • noworodek potrafi przespać nawet dwadzieścia dwie godziny. Nie ma pojęcia kiedy kończy się dzień, i zaczyna noc. Ma bardzo krótkie okresy czuwania, i śpi nawet do kilkunastu razy na dobę urządzając sobie dłuższe, i krótsze drzemki
  • dziecko do 4 miesiąca życia dalej potrzebuje sporo snu. w dzień śpi nawet do dziewięciu godzin, w nocy podobnie. To jest właśnie czas, kiedy maluch powoli ustala sobie swój rytm – i czuwania, i snu.
  • następne cztery miesiące życia dziecka, to zdecydowanie krótszy okres snu. W dzień są to zazwyczaj dwie drzemki po około dwie godziny, w nocy za to maluch śpi dłużej, nawet do dwunastu godzin i to bez przerw na mleko (oczywiście zdarzają się wyjątki)
  • no i kolejne cztery miesiące niemowlęctwa. W zasadzie długość snu nie zmienia się diametralnie, ale drzemki w ciągu dnia nie są już tak regularne i czasami dwie krótsze, zamieniają się w jedną dłuższą. Maluch dalej śpi w nocy od dziesięciu, do dwunastu godzin.

Zatem ile  powinno spać niemowlę? Najprościej chyba powiedzieć : tyle, na ile będzie miało ochotę. Musimy jednak wiedzieć, iż mimo, że każde dziecko jest inne, to również KAŻDE potrzebuje spokojnego, nie zakłóconego niczym, zdrowego snu po to, by mogło się odpowiednio rozwijać.

Autor: mamnatosposob
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *