Strona Główna » Związki i sex » 6 sposobów na to jak poradzić sobie ze zdradą

6 sposobów na to jak poradzić sobie ze zdradą

Nic tak bardzo nie boli, jak zawiedzione zaufanie, złamane serce i poddana ciężkiej próbie siła uczucia, które w mgnieniu oka straciło na sile. Ból, jaki powoduje świadomość, że ukochana osoba dopuściła się takiego czynu, jest bólem nie do zniesienia. Automatycznie pojawiają się w głowie setki pytań – dlaczego? Co zrobiłam źle? W czym ona jest ode mnie lepsza? Jak poradzić sobie ze zdradą i wrócić do normalnego funkcjonowania?

Trudny powrót do rzeczywistości

Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale prosta. Umiejętność radzenia sobie z tak silnym szokiem, jakiego doznaje cała nasz emocjonalna i psychiczna strona osobowości, zależy od siły charakteru i życiowych doświadczeń, które w różnym stopniu uwrażliwiły nas na krzywdę i ciosy zadane najgłębszym uczuciom.

Zdrada zawsze motywowana jest inaczej. Są sytuacje, gdy do skoku w bok pcha nas zbyt wiele napięć i nieporozumień w związku, albo po prostu brak satysfakcji seksualnej, o którym nie rozmawia się z partnerem. W każdym razie zawsze jest to sytuacja, która zostawia głęboką ranę, bo im większa miłość, tym większa nienawiść, gdy uczucie zostało w taki sposób zdeptane.

Jak poradzić sobie ze zdradą ?

Czas jednak goi rany i po pierwszych trudnych tygodniach, czy miesiącach, następuje jako taka poprawa nastroju. Bez względu na to, czy jednak mu wybaczysz i zostaniecie razem,, czy też okaże się, ze to definitywny koniec, musisz jakoś się pozbierać, choć to tak bardzo boli i odbiera chęć do życia. Sprawdź, co możesz zrobić, aby pomóc sobie w powrocie do normalności:

  1. Musisz odbyć „żałobę” – tak, to konieczne. W sytuacjach kryzysowych, gdy kończy się pewien ważny etap życia i nie wiadomo co dalej, trzeba pozwolić sobie na płacz, na wyrzucenie z siebie wszystkich trudnych emocji, bólu, rozgoryczenia, żalu, złości czy nawet nienawiści. Nic nie przejdzie samo, a jeśli myślisz, ze jesteś twarda i nie dopadnie Cię ściskanie w żołądku na widok Waszych zdjęć, to szybko przekonasz się w jak wielkim jesteś błędzie. Trudno zapomnieć o kimś, z kim ma się tak wiele wspólnych wspomnień. Wypłacz swój żal w poduszkę albo zadzwoń do przyjaciółki – w każdym razie nie duś tego w sobie.
  2. Wielkie przewartościowanie – konieczny kolejne krok po emocjonalnym oczyszczeniu. Nie wmawiaj sobie, że jesteś brzydka, że byłaś za dobra, albo że miał do tego prawo. Nic z tych rzeczy! Stań przed lustrem, spójrz sobie w oczy i powiedz, że jesteś wartościową, atrakcyjną kobietą i jeszcze wszystko przed Tobą. Daj sobie czas na odnowę, idź do kosmetyczki, zmień fryzurę, kup nowe ciuchy. Zrób to, na co masz ochotę i co w pełni pozwoli Ci poczuć się seksowną i wyjątkową.
  3. Pogódź się ze zmianami – próbuj za wszelką cenę nie wracać do tego, co stanowi zamknięty rozdział. Jeśli definitywnie zakończyliście ten związek, pozbądź się wszelkich pamiątek, które mogłyby przypominać Ci o ostatnim czasie, spędzonym razem z nim. Przywitaj nową siebie z uśmiechem na twarzy i zacznij inne życie. Odebrałaś cenną lekcję samoakceptacji. W przyszłości pozwoli ci ona z większą ostrożnością przyglądać się obcym ludziom.
  4. Twardo stąpaj po ziemi – od tej pory nie możesz pozwalać sobie na wielogodzinne rozważanie każdej decyzji. Działaj szybko i spontanicznie, pokaż samej sobie, że stać się na opanowanie, dynamizm i stanowczość w działaniu. To pomoże Ci przezwyciężyć wątpliwości, które mogą się jeszcze czasem pojawiać. Podejmuj świadome decyzje i nie wycofuj się z powziętych planów.
  5. Nie rezygnuj z życia – to, że raz Ci się nie udało, nie oznacza, że już nigdy nie będzie dobrze. Szukaj tego, co w życiu pozytywne, spędzaj czas ze znajomymi, wybieraj się do kina, na drinka lub do teatru. Dlaczego masz sprawiać wrażenie nieszczęśliwej? Nic z tych rzeczy! Pomyśl, o ile bogatsza jesteś wewnętrznie. Skoro było źle, teraz może być tylko lepiej.
  6. Wzmacniaj poczucie własnej wartości – rób rzeczy, na których doskonale się znasz, podejmuj się nowych wyzwań, bierz udział w ciekawych projektach, wyznaczaj sobie nowe cele. Zbuduj w sobie przekonanie, że możesz być silna również bez niego.
Przede wszystkim – myśl pozytywnie!

Życie po zdradzie jest trudne, nie sposób temu zaprzeczyć. Kończy się pewien etap życia, który dawał nadzieję i pozwalał wierzyć, że tak właśnie wygląda szczęście. Kiedy to szczęście gaśnie, człowiek uświadamia sobie jak nieprzewidywalny jest los i jak krucha może się okazać ludzka psychika.

Jeśli to zbyt trudne, warto skorzystać z porad psychologa, spędzać jak najwięcej czasu z rodziną i przyjaciółmi. Przede wszystkim jednak trzeba próbować znaleźć pozytywy, a to możliwe będzie tylko i wyłącznie wtedy, gdy przekonasz samą siebie, że potrafisz się podnieść i zawalczyć o swoje szczęście raz jeszcze.

Autor: mamnatosposob
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *