Strona Główna » Związki i sex » 7 pomysłów na to, jak wyleczyć złamane serce

7 pomysłów na to, jak wyleczyć złamane serce

Bycie w związku jest z reguły źródłem radości i sprawia, że nasze życie staje się lepsze. Czujemy się dowartościowani, potrzebni i kochani, łatwiej radzimy sobie z różnymi problemami, bo nawet jeśli odniesiemy klęskę, zawsze jest ktoś, kto nas wesprze, przytuli, pocieszy i powie kilka ciepłych słów na poprawę nastroju. Czasem jednak dochodzi do tego, że związek staje się przyczyną cierpienia, a partnerzy nie potrafią się już porozumieć. Jak wyleczyć złamane serce i zapomnieć o związku, który przecież był ważnym etapem naszego życia?

Wszystko wymaga czasu

Nie sposób od razu, z dnia na dzień przejść do codziennych obowiązków, zająć się pracą, jakby nic się nie stało. Emocjonalna sfera naszego życia wymaga odpowiedniego „leczenia”, podobnie jak ciało, kiedy znajduje się w stanie jakiejś niedyspozycji. Aby rany mogły się zagoić, musi upłynąć sporo czasu. Obydwie strony przeżywają tę sytuację na swój sposób, również ta osoba, która chciała zakończenia związku.

Jak wyleczyć złamane serce i nie mieć poczucia winy?

Fakt, że coś się definitywnie kończy, nie musi oznaczać, że już nigdy nie będzie lepiej. Warto potraktować rozstanie jako kolejny ważny okres życia, w którym powinno dojść do pewnych przemyśleń, wyciągnięcia wniosków, zastanowienia się nad sobą i przewartościować, których efekt może sprawić, że kolejny związek będzie szczęśliwszy, bardziej trwały i pełen pozytywnych wydarzeń.

Jeśli znajdujesz się w takiej sytuacji i jeszcze nie wiesz jak wyleczyć złamane serce, mamy nadzieję, że poniższe rady pomogą Ci uporać się z problemem:

 1. Spróbuj myśleć pozytywnie – nie wmawiaj sobie, że do rozstania doszło tylko i wyłącznie z Twojej winy – w ogóle nie traktuj tego, co się stało, w kategoriach winy i kary. Decyzja o zakończeniu związku jest zawsze obustronna i każdy z partnerów musi wyciągnąć jakieś wnioski z czasu, który spędzili razem. Niech to będzie cenna lekcja, ukazująca Ci najważniejsze sprawy, których mogłaś się nauczyć. Może od tego czasu zaczniesz dostrzegać pewne swoje błędy, niedoskonałości, brak zdecydowania czy zbytnią ufność?
 2. Nie rozpaczaj nad samotnością – fakt, że jesteś teraz tzw. „singielką” nie musi trwać w nieskończoność, a powody nie wchodzenia w następny związek są zawsze wysoko zindywidualizowane. Powtarzaj sobie, że wartość człowieka tkwi w tym, jaki jest wewnątrz i jak zachowuje się względem innych osób.
 3. Spróbuj otworzyć się na nowe doświadczenia – pod żadnym pozorem nie chowaj się w domu i nie roztrząsaj wszystkiego po tysiąc razy. Jeśli czujesz, że „przepracowałaś” już ten temat i pożegnałaś dawną siebie, zamknij ten etap życia i spójrz w przyszłość. Wyjdź do ludzi, ciesz się spotkaniami z przyjaciółmi, uśmiechaj się do innych i bądź otwarta na nowe doświadczenia.
 4. Drobne przyjemności – pomyśl w ten sposób, że zakończenie związku i sytuacja, w której się obecnie znajdujesz, to czas dla Ciebie. Rób to, na co od dawna miałaś ochotę, wsłuchaj się w swoje własne potrzeby, zrób zakupy, idź do kina, znajdź czas na wizytę u kosmetyczki, ugotuj swoją ulubioną potrawę, zaproś przyjaciółkę na pogaduchy itd. Żyj pełnią życia, nie użalaj się nad własnym losem.
 5. Retrospekcja – chwila na podsumowania i ważne przemyślenia dotyczące tego, jak było i jak ma być w przyszłości. Na przykładzie związku, który się zakończył, poszukaj tych rzeczy, których nie chcesz powtarzać w nowej relacji i błędy, na których powinnaś uczyć się większej samodyscypliny. Wyciągnij wnioski na przyszłość nie po to, by się dołować, lecz po to, by bardziej świadomie myśleć o swoich potrzebach i pragnieniach.
 6. Sztuka przebaczenia – jeśli to możliwe, jeśli było Wam jednak ze sobą dobrze, zanim zaczęło się psuć, spróbujcie mimo wszystko pozostać w dobrych relacjach. Świadomość tego, że Twój były partner nie jest Twoim wrogiem, ułatwi zapomnienie i możliwość otwarcia się na to, co może wydarzyć się w przyszłości.
 7. Odnowa biologiczna i wewnętrzna – jeśli pragniesz być jeszcze z kimś w bliskiej relacji, rozpocząć nowe życie z nowym partnerem i cieszyć się budowaniem trwałego, mądrego i dojrzałego związku, bogatszego w doświadczenie i lepsze rozumienie siebie, to nic nie stoi na przeszkodzie, by mogło się to udać. A starania o nową miłość ułatwią Ci pewne wcześniejsze przygotowania i przemiany, które bardzo często wpływają korzystnie na stan psychiczny. Zacznij uprawiać sport, zdrowo się odżywiaj, a jeśli potrzebujesz, spotkaj się z psychologiem, który pomoże przeanalizować wszelkie pozytywne i negatywne strony zakończonego związku. Zobaczysz wtedy co ważnego zmienił w Twoim życiu, na jakie sprawy Cię uwrażliwił, jak bardzo zmieniło się Twoje myślenie odnośnie różnych sfer życia itd. Wszystko to pomoże Ci ukształtować nową siebie – gotową do tego, by jeszcze raz zawalczyć o własne szczęście.
Druga szansa

Nie istnieje jeden sposób i jedna odpowiedź na pytanie jak wyleczyć złamane serce. Każdy przechodzi ten ból inaczej, na inne sposoby radzi sobie z emocjami, wspomnieniami i poczuciem krzywdy. Z czasem jednak przychodzi refleksja, że nie warto tracić czasu na zbyt długie pogrążanie się w rozpamiętywaniu i użalaniu nad swoją sytuacją. Trzeba wziąć się w garść, zabrać ze sobą te doświadczenia, które okazały się pomoce, a zostawić to, co negatywnie wpływa na samopoczucie i… po prostu spróbować jeszcze raz. Może tak po prostu miało być?

Autor: mamnatosposob
Tagi

Komentarze (1)

 1. maro napisał(a):

  Bylem z dziewczyna przez 6 lat, mieszkalismy w tym samym
  miescie, widywalismy sie niemal codziennie ale mieszkalismy oddzielnie.
  Przeprowadzilismy sie do innego miasta i zamieszkalismy razem i wlasnie wtedy
  wszystko wyszlo. Przestała się mną interesować. Porzuciła mnie. Żeby ją
  odzyskać zamówiłem aż urok miłosny . Udało się wróciła sama prosząc
  o wybaczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *