Strona Główna » Zdrowie i Uroda » Zdrowie » Sposoby na omdlenia – jak szybko odzyskać przytomność?

Sposoby na omdlenia – jak szybko odzyskać przytomność?

Każdy z nas miewa gorsze dni. Raz czujemy się wspaniale i od rana tryskamy energią oraz optymizmem, innym razem z niechęcią spoglądamy na budzik i już wiemy, że ten dzień nie będzie udany. Nasze samopoczucie, witalność, energia i optymizm wiążą się ściśle ze stanem zdrowia – gdy tylko dzieje się coś niedobrego, organizm automatycznie reaguje, wysyłając nam ważne sygnały. W skrajnych przypadkach zdarzają się nawet omdlenia, których przyczyny mogą być bardzo różne.

Omdlenia to poważna sprawa – nie lekceważ tego

Do najczęstszych sytuacji utraty przytomności dochodzi latem, gdy znajdujemy się w ciasnych i dusznych pomieszczeniach, do których dopływ świeżego powietrza jest ograniczony. Kobiety w ciąży są szczególnie narażone na tego typu dolegliwości z powodu dużych zmian hormonalnych zachodzących w ich organizmie. Również te panie, które borykają się z bolesnym miesiączkowaniem, raz po raz walczą z omdleniami z powodu silnego bólu w podbrzuszu. Nieraz zdarza się, że reagujemy omdleniami na bardzo przykre wiadomości lub lęk przed czymś, co ma nas spotkać. Stres z powodu ważnych życiowych sytuacji to kolejna przyczyna omdleń.

Jak dochodzi do utraty przytomności?

Omdlenia spowodowane są niedokrwieniem mózgu z różnych powodów (nieraz przyczyną są poważne choroby). Dochodzi wówczas do chwilowej utraty przytomności. Osoba która omdlała, nie jest w stanie pomóc sobie sama, dlatego ważne jest, aby jak najszybciej udzielić jej pomocy. Trzeba wiedzieć w jaki sposób to zrobić, by nie wyrządzić nieprzytomnemu krzywdy:

  1. Przede wszystkim spokój – panika nikomu tutaj nie pomoże. Uspokój się, działaj szybko i konkretnie, lecz nie chaotycznie. Nerwowość powoduje brak zdolności jasnej oceny sytuacji, a w takim momencie liczy się każda sekunda.
  2. Prawidłowe ułożenie ciała – jeśli osoba omdlała oddycha i potrafisz wyczuć jej tętno, przede wszystkim ułóż ją w odpowiedni sposób. W żadnym wypadku nie należy na siłę stawiać omdlałego na nogi i zmuszać do utrzymania pionowej postawy – jest to najczęściej popełniany błąd. W takich sytuacjach trzeba przede wszystkim sprowokować sytuację, w której nogi omdlałego znajdą się powyżej reszty ciała. najlepiej uzyskać ten efekt kładąc go na plecach i unosząc nogi w górę.
  3. Zapewnij dostęp świeżego powietrza – to w zasadzie najważniejsze. Jeśli znajdujesz się w pomieszczeniu zamkniętym, należy otworzyć okno i skierować podmuch powietrza na osobę omdlałą. Jeżeli w pomieszczeniu nie ma okna, jak najszybciej wyprowadzić omdlałego na zewnątrz.
  4. Poluźnij ubranie – jak najszybciej należy rozpiąć pasek u spodni, poluźnić guziki pod szyją, zdjąć krawat i wszelkie uciskające ciało elementy odzieży.
  5. Zapewnij prywatność – w miejscach publicznych gromadzi się w takich sytuacjach sporo gapiów. Sytuacja wymaga jednak odpowiedniej przestrzeni, by móc swobodnie wykonać wszelkie niezbędne czynności. Należy stanowczo nakazać, by ludzie wokół rozeszli się. Nie rzadko zdarzają się bowiem wśród takiego tłumu ataki paniki, której w żądnym razie nie pomogą osobom prowadzącym akcję ratunkową.
  6. Chwila na dojście do siebie – powyższe czynności na ogół są wystarczające i osoba omdlała odzyskuje przytomność. Gdy tak się stanie, powinna jeszcze przez chwilę poleżeć lub usiąść na kilka minut zanim wstanie, aby zniwelować bladość i przywrócić skórze naturalne rumieńce. Lepsze samopoczucie wraca po dłużej chwili.
  7. Pomoc lekarska – jeżeli jednak nie dojdzie do odzyskania przytomności, należy natychmiast, w przeciągu dwóch minut wezwać lekarza. Niedokrwienie mózgu może mieć poważne konsekwencje, na całe życie.
Najczęstsze błędy

Omdlenia to sytuacje wysokiego ryzyka, ponieważ osoba, która traci przytomność, znajduje się w stanie pomiędzy jawą a snem – oddycha lecz nie reaguje na żadne bodźce. Pomoc w takich sytuacjach wymaga zdecydowania, ale także opanowania emocji. Nie wolno podawać nieprzytomnemu niczego do picia, ani tym bardziej krzyczeć do niego, szarpać czy uderzać w policzki. Jeśli więc nie potrafisz tego robić, lepiej nie udzielaj pomocy, oczywiście jeżeli są w pobliżu osoby, które lepiej znają się na rzeczy.

Autor: mamnatosposob
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *