Podawaj wiedzę w przyjemny sposób. Twój mózg lubi informacje, które kojarzą się z czymś znanym mu wcześniej, im bardziej abstrakcyjne będzie to skojarzenie, im bardziej będzie się wyróżniać i angażować Twoją wyobraźnię, tym lepiej. Tworząc skojarzenie, zadbaj by było przesadzone, a pojęcie mocniej zapadnie Ci w pamięć.
Myślisz, że nauka to nic innego jak wpatrywanie się w pojęcia wypisane na kartce papieru? Niestety dla wielu z nas tak to właśnie wygląda, ale jedno jest pewne: to NIE JEST efektywna nauka. Kucie na pamięć – być może, ale nie nauka! Jak się uczyć, by się nauczyć? Rób to z pasją i zaangażuj wszystkie swoje zmysły. Czytaj pojęcia na głos, narysuj je (im bardziej dziwaczny rysunek tym lepiej, bo na pewno zapadnie Ci w pamięć), śpiewaj, chodź w trakcie nauki, rymuj, wyobraź sobie zapach, smak, fakturę tego czego się uczysz (o ile jest to możliwe), twórz kolorowe notatki, wizualizuj. Nagraj się na dyktafon, a podczas odtwarzania nagrania, jednocześnie przeglądaj notatki. Jednoczesne angażowanie kilku zmysłów – o to klucz do sukcesu.
Efektywna nauka, musi wykorzystać naturalny rytm działania mózgu. A Twój mózg, nie działa cały czas na najwyższych obrotach, najlepiej bowiem zapamiętujemy informacje podane na początku i na końcu nauki. Najlepiej będzie, jeśli będziesz robić przerwy mniej więcej co 45 – 60 minut. Wyjdź na świeże powietrze (popatrz na zieloną trawę i drzewa, a przy okazji odpoczną Twoje oczy), poćwicz trochę. Długie posiedzenia z książką, nie przyniosą Ci większych korzyści, bo Twoja zdolność zapamiętywania znacznie spadnie już po godzinie nauki.
Słyszałaś kiedyś o tym, że nieużywany organ zanika? Coś w tym jest, bo potwierdzono już, że im więcej trenujemy nasz mózg, tym bardziej efektywnie działa. Jeśli chcesz szybko się uczyć i cieszyć doskonałą pamięcią, pracuj nad swoim mózgiem, rzucając mu coraz to nowe wyzwania, rozwiązując krzyżówki i zagadki, czytając, ucząc się nowych rzeczy ot tak, dla siebie.
Twoja pamięć działa w specyficzny sposób. Jeśli chcesz posiąść daną wiedzę na trwałe, a nie tylko do najbliższego egzaminu, powtarzaj przyswojone informacje – na drugi dzień, tydzień, miesiąc itd. Stopniowo zwiększaj czas pomiędzy powtórkami, aż przyswojony materiał na dobre wryje Ci się w pamięć. Jeśli obawiasz się, że takie powtórki będą pochłaniać dużo czasu, to musisz wiedzieć, że każda taka powtórkowa sesja, trwa coraz krócej – później już jedno słowo, wywoła u Ciebie falę skojarzeń, dzięki której przypomnisz sobie cały materiał. Skuteczne uczenie to takie, dzięki któremu zapamiętasz informacje na bardzo długo, a nawet na zawsze, a nie do czasu uzyskania pozytywnej oceny.
A jakie jest Twoje nastawienie? Wierz lub nie, ale Twój nastrój, Twoje nastawienie do nauki i materiału, który masz przyswoić, to połowa sukcesu. Jeśli nie chce Ci się uczyć, jesteś zniechęcona i ogólnie NA NIE. To na pytanie czy uda Ci się tego w szybki i skuteczny sposób nauczyć, odpowiemy: NIE. Może i coś tam przyswoisz, ale informacje ulecą z Twojej pamięci szybciej niż myślisz. Twój mózg zdecydowanie bardziej woli to co pozytywne, to co Cię interesuje. Nawet jeśli dany materiał nie leży w kręgu Twoich ścisłych zainteresowań, spróbuj doszukać się w temacie czegoś interesującego. To może być drobiazg, którego się uczepisz. Podejdź do nauki z uśmiechem, twórz zabawne skojarzenia i rysunki w notatkach. Jeśli materiał nie budzi Twojego entuzjazmu, zastanów się po co się tego uczysz? Przecież to wszystko jest po COŚ. By dostać dobrą ocenę, by uzyskać wyższe wykształcenie, by znaleźć wymarzoną pracę. Zmotywuj się, to Tobie powinno na tym zależeć!
Jeśli siądziesz do nauki z nastawieniem: „to dla mnie za trudne, za dużo tego… nie nauczę się”, tak właśnie będzie. Ale przecież Ty chcesz czegoś zupełnie odmiennego, prawda? Twój mózg ma niewyczerpany potencjał i to od Ciebie zależy czy go wykorzystasz. Uwierz – jesteś w stanie nauczyć się wszystkiego!
Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak się uczyć, by się nauczyć, zastanów się najpierw jak przygotowujesz się do nauki? Jak dbasz o swoje narzędzie i miejsce pracy? Czy zdrowo się odżywiasz? Twój mózg potrzebuje pożywienia! Jeśli chcesz szybko się uczyć, jedz dużo ryb, orzechów, bananów, zielonych warzyw, owoców, jajek, oleju lnianego, pełnoziarnistego pieczywa i kasz. Pij też dużo wody! Zwróć też uwagę na miejsce swojej pracy. Wywietrz pokój, zadbaj o to, by nic Cię nie rozpraszało (bałagan na biurku, w pokoju, włączony telewizor, komputer, uruchomiony komunikator internetowy). Wielu ludzi ma swoje indywidualne preferencje odnośnie warunków do nauki, jedni lubią uczyć się w ciszy, inni przy muzyce (do nauki szczególnie polecamy muzykę barokową np. Vivaldi, Bach, Mozart). Ty wiesz najlepiej Co Ci pomaga – wykorzystaj to!
Ciekawostka: ruchy szczęki, poprawiają Twoją zdolność koncentracji, wpływając na dotlenienie mózgu. W trakcie nauki przegryzaj orzechy lub nasiona słonecznika.
A Wy, macie jakieś swoje sprawdzone sposoby na szybką naukę i lepszą pamięć? Podzielcie się nimi z innymi!
Super! Teraz juz wiem czemu podczas nauki pochlaniam orzeszki kilogramami , a d… Rośnie :p