Strona Główna » Zdrowie i Uroda » Zdrowie » Mitomania, kiedy ktoś kłamie jak z nut

Mitomania, kiedy ktoś kłamie jak z nut

Jedno niewinne kłamstewko to zazwyczaj nic złego. Gorzej, jeżeli na każdym kroku kłamiemy jak z nut. To może być objaw choroby psychicznej. Mitomania, to patologiczna skłonność do „kolorowania rzeczywistości”. Mówienie nieprawdy, opowiadanie historyjek, które nigdy się nie wydarzyły- gdzie zaciera się bezpieczna granica takiego zachowania?

Mitomania- kogo dotyka?

Najczęściej, chorobliwie kłamią dzieci, które chcą przeżywać przygody podobne, do ich kreskówkowych przyjaciół. Nie jest to jednak przypadłość, dotycząca wyłącznie dzieci. Często pojawia się również w przypadku młodzieży, a także osób dorosłych, którzy nie akceptują rzeczywistości i swojego życia.

Jak objawia się mitomania i jakie są jej przyczyny?

Przyczyn tej choroby może być naprawdę wiele, ale do najpopularniejszych należą:

  • skłonności psychopatyczne, które zostały odziedziczone
  • choroby mózgu  – nie koniecznie trwające, często to mitomanii prowadzą również te już przebyte
  • częstą przyczyną występowania mitomanii jest chęć zwrócenia na siebie uwagi
  • ciężkie dzieciństwo okupione traumatycznymi wydarzeniami

Osoby, które miewają zmienne nastroje a do tego mają histeryczne usposobienie są bardziej narażone na pojawienie się tej choroby.

W przypadku dzieci, mitomania zazwyczaj jest przejściowa i po jakimś czasie samoistnie ustępuje. Jeżeli chodzi natomiast i osoby dorosłe a także młodzież, to choroba ujawnia się dopiero po jakimś czasie – kiedy kłamstwa wychodzą na jaw. Wcześniej choroby nie daje się rozpoznać.

Czym kieruje się mitoman?

Osoba, która nałogowo kłamie ma jeden cel. Chce ubarwić nieco swoje życie i rzeczywistość i przedstawić siebie w lepszym świetle. Nie okazuje zatem problemów, z którymi zmaga się na co dzień i tworzy wokół siebie przyjazną otoczkę.

Czasami jednak zdarza się, że mitoman na inny cel. Chce w jakichś sposób skrzywdzić czy upokorzyć konkretną osobę.

Co się dzieje, kiedy prawda wreszcie wychodzi na jaw? Niestety mitoman tworzy nowe historie, a od wcześniejszego towarzystwa zwyczajnie się odcina.

Jak leczyć tą chorobę?

Niełatwo jest ujawnić tą chorobę, trzeba wnikliwie analizować jego opowiadania i przyjrzeć się dobrze jego życiu. by go zdemaskować. Można się z tego wyleczyć, ale terapia jest czasochłonna i wymaga wielu regularnych sesji pod okiem terapeuty. Przede wszystkim na początku należy odkryć, co napędza mitomana do kolejnych kłamstw. Jeżeli uda się to wyjaśnić, a sam mitoman będzie miał chęć poddać się leczeniu, po dłuższej terapii zapomni o swoim problemie.

Należy pamiętać, że mitomana nie można oceniać. Trzeba mu po prostu pomóc!
Autor: mamnatosposob
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *