Czy istnieje recepta na szczęście?
Każdy z nas chce być szczęśliwym człowiekiem – to niemal oczywista sprawa. Wierzymy, że istnieje recepta na szczęście. Bardziej lub mniej świadomie we wszystkich swoich decyzjach i działaniach dążymy do tego, aby to nasze szczęście doganiać.
Goniąc króliczka, czyli w pogoni za szczęściem
Niezależnie od tego jak określimy swoją własną definicję szczęścia, jakie elementy będą dla nas stanowiły jego sens, każdy chce tak zaplanować i zorganizować swoje życie, aby to co robi prowadziło go właśnie do realizacji szczęścia. Gonimy za szczęściem – szukamy sposobów i próbujemy nowych rozwiązań. Słuchamy dobrych rad wszystkich uszczęśliwionych ludzi dokoła. Przekopujemy podręczniki i poradniki podsuwające nam miliony niezawodnych sposobów na to jak być super szczęśliwym w życiu. Pędzimy do przyjaciela, który zawsze ma dobre pomysły na każdy życiowy problem i na pewno ma też niezawodną receptę na szczęście. Buszujemy po stronach i forach internetowych w poszukiwaniu sprawdzonych metod osiągania radości z życia. Może zapisujemy się na specjalne zajęcia gwarantujące certyfikat szczęśliwego człowieka. A może dosłownie prosimy lekarza o receptę na szczęcie i wierzymy, że łykanie tabletek da nam życiowy optymizm?
Czasem mniej znaczy więcej, czyli co przynosi szczęście?
Próbujemy mnóstwa nowych rzeczy, dokładamy sobie dodatkowe aktywności, chcemy robić więcej bo być może w tym „więcej” będzie metoda na nasze szczęście. Goniąc za kolejnymi sposobami na doskonałe samopoczucie i zadowolenie z siebie zapominamy, że czasem warto z czegoś zrezygnować aby coś osiągnąć. Zamiast zatracać się w szale szukania endorfin i dokładania sobie nowych możliwości, może warto zastanowić się czy nie trzeba czegoś z życia właśnie wyrzucić, usunąć aby dać miejsce szczęściu. Może warto zastanowić się co mi tak naprawdę przynosi szczęście? W życiu każdego z nas są rzeczy, których się kurczowo trzymamy, nie pozwalamy im odejść, mimo iż często stanowią dla nas źródło dyskomfortu, stresu, cierpienia czy lęku. Walka o szczęście rozpoczyna się od nokautu własnych słabości i pozwoleniu sobie na odrobinę luzu w życiu! Recepta na szczęście wcale nie musi być długa i skomplikowana!
Całe szczęście tkwi w harmonii
Oto kilka propozycji, oczywiście do waszego przemyślenia, z których śmiało można zrezygnować w życiu, aby być szczęśliwszym :
- Wieczne posiadanie racji – całe szczęcie, że nikt nie jest nieomylny i nie każdy musi się na wszystkim znać. Pozwól, aby inni też byli fachowcami w swoich dziedzinach. Zrezygnuj z roli życiowej skarbnicy mądrości i źródła jedynie słusznych racji… zyskasz nieco spokoju i rozluźnienia.
- Narzekanie – zarówno to dotyczące aktualnej pogody (bo i tak zawsze jest za ciepło, za zimno, za sucho lub za mokro) i stu tysięcy innych drobnych spraw ale też to narzekanie „większe”, odnoszące się do zachowań partnera lub dzieci, pracy zawodowej, obowiązków domowych, relacji z ludźmi – jeśli coś cie drażni działaj by to zmienić, puste narzekanie nie da pozytywnych zmian.
- Rozpamiętywanie przeszłości – nie zmienisz tego co było, skoncentruj się na tym co masz teraz i co możesz zrobić w przyszłości. Nie tęsknij za tym, czego ci się nie udało dokonać, jakie szanse straciłeś – to i tak już nie wróci. Ciesz się życiem i doceniaj to co masz teraz, bo za chwile to też będzie już przeszłość!
- Negatywne postrzeganie samego siebie – nigdy nie będziesz szczęśliwa jeśli uporczywie będziesz trzymała się autodestrukcyjnego myślenia. Pamiętaj że nikt z nas nie jest doskonały, nawet ty!
- Działanie wbrew sobie – nie trać swojego cennego czasu, energii i zaangażowania na działania, które nie są zgodne z twoimi potrzebami, zasadami i przekonaniami. Nie poświęcaj się ideom tylko dla czyjejś aprobaty, nie staraj się na siłę przypodobać innym, nie realizuj czyjś pomysłów i marzeń. Żyj w harmonii ze sobą – tu jest całe twoje szczęście.
- Stagnacja – nie bój się dokonywać zmian w swoim życiu. Zmiana to postęp! Pozbądź się swoich obaw i oswój własne lęki, bo to ty decydujesz i ty rządzisz swoim życiem. Pamiętaj nie ma zmiany bez zmiany!
Prywatny Ośrodek Terapii w Janowcu
www.terapiawjanowcu.pl
Autor: mamnatosposob
Tagi