Choć książki kucharskie już z przełomu XVIII i XIX wieku zawierają w sobie receptury na ten kremowy, emulsyjny sos, nie wiadomo do końca, kiedy i gdzie szukać podwalin przepisu na majonez. Mówi się, że to za sprawą francuskiego Księcia Richelieu do dnia dzisiejszego możemy cieszyć się smakiem majonezu. My zaś wiemy jedno – jest on na tyle pyszny i łatwy w przygotowaniu, że kiedy dowiecie się, jak zrobić majonez w domu, nie sięgniecie już po ten kupny! To wszystko za sprawą kilku prostych składników, bez konserwantów i stabilizatorów, którymi karmią nas znane marki. Sami pomyślcie, co takiego musi znajdować się w jednym małym słoiku kupnego majonezu, który otwarty potrafi stać nawet kilka tygodni, bez żadnego szwanku, podczas gdy świeży, domowy majonez musi być spożyty do 3 – 4 dni od przygotowania? No właśnie. Benzoesan sodu, syrop glukozowo – fruktozowy, E385 czy glutaminian sodu to tylko początek długiej listy dodatków, które wcale nie sprawiają, że jesteśmy zdrowsi.
Domowy majonez można w łatwy i szybki sposób przygotować tuż przed podaniem. Dodatkowo możliwość doprawienia pod własny gust sprawi, że zakochacie się w nim bez pamięci! Może też stanowić podstawową bazę do wielu innych sosów, jak np. sosu tatarskiego z korniszonami, chrzanowego czy wykwintnego rèmoluade z musztardą. Idealnie nadaje się do jajek, sałatek, mięs, kanapek. I nie obawiajcie się tego, że tuczy. Wprawdzie tabele kaloryczne głoszą, że już łyżka majonezu posiada w sobie aż do 90 kcal, jednakże nikt nie powiedział, że musimy go jeść codziennie, w niewyobrażalnych ilościach.
Składniki na domowy majonez:
-szklanka oleju roślinnego (wystarczy słonecznikowy, rzepakowy, ale dobry też będzie ten z orzechów arachidowych, co nada mu bardziej wyrafinowany smak)
-2 żółtka (najlepiej z wiejskich, świeżych jaj)
-0,5 – 1 łyżeczka octu winnego
-łyżeczka musztardy dijon
-sól
-pieprz
-opcjonalnie cukier do smaku
Potrzebować będziemy także miksera i wysokiego naczynia.
Do naczynia wrzucamy żółtka, dodajemy musztardę, sól, pieprz. Wszystko delikatnie miksujemy do połączenia składników. Następnie powoli, małymi, porcjami, dodajemy olej, po każdej dolewce oleju, ponownie ubijamy. Po wymieszaniu całego oleju, dodajemy ocet i ponownie ubijamy. Próbujemy i w zależności od smaku doprawiamy jeszcze solą, pieprzem i cukrem. Jeśli majonez wyszedł nieco mdły, możemy ostrożnie dodać jeszcze troszkę octu. Po każdym dodaniu któregoś ze składników ponownie mieszamy.
Teraz, kiedy już wiecie, jak zrobić majonez, musimy Wam jeszcze podpowiedzieć, jak go przechowywać. Najlepiej przełożyć go do słoika lub miseczki i przykryć folią spożywczą, by nie przeszedł zapachem lodówki. Taki majonez przechowujemy maksymalnie 4 dni w lodówce, dlatego nie róbmy niewyobrażalnych ilości na raz, chyba że szykuje się prawdziwa majonezowa uczta!
Koniecznie spróbujcie tradycyjnej warzywnej sałatki czy innych ulubionych dań z domowym majonezem! Zapewniamy Was, że niechętnie sięgniecie już po te sklepowe, a w tygodniu z pewnością znajdzie się tych kilka chwil, na przygotowanie go w domu.
Autor: Weronika Tomyślak
najlepszy robiłam nieraz:):)