Strona Główna » Zdrowie i Uroda » Zdrowie » Angina u dzieci, objawy i leczenie

Zaczyna się zupełnie niewinnie. Najpierw przychodzi ogólne osłabienie, później pojawia się charakterystyczne łamanie w kościach. Nie obejdzie się też bez kataru, i wysokiej temperatury. Angina u dzieci ma podobne objawy, do niegroźnych infekcji górnych dróg oddechowych, jednak nie warto ich bagatelizować. Należy jak najprędzej wybrać się do lekarza!

Skąd bierze się angina u dzieci?

W zasadzie najczęściej spotykamy się z anginą, wywołaną przez paciorkowce. Niestety wywołują ją nie tylko bakterie. Do grona potencjalnych winowajców, należy doliczyć także różne wirusy, oraz – chociaż dość rzadko – grzyby.

Jak się nie pomylić?

No właśnie.. Bo skoro objawy są wręcz identyczne jak przy standardowym przeziębieniu, skąd możemy mieć pewność, że to coś znacznie poważniejszego?

  • ból gardła – silny, i promieniujący aż w stronę ucha, a do tego znacznie utrudniający przełykanie. To jeden z pierwszych objawów, który powinien dać nam do myślenia.
  • wysoka temperatura : zaczynająca się od 38 stopni.
  • dreszcze.
  • węzły chłonne są zdecydowanie powiększone, a dodatkowo silnie bolą nawet przy delikatnym ucisku
  • anginie, towarzyszy również złe samopoczucie a także ból głowy – co może nas zmylić ze zwykłym przeziębieniem

Czy angina u dzieci zawsze oznacza biały nalot na migdałkach?

Mimo, iż najczęściej nawet lekarz zwraca początkowo uwagę na naloty na migdałkach nie zawsze muszą się one pojawić już na samym początku choroby. Zazwyczaj najpierw widać jedynie obrzęk. Do tego migdałki są silnie przekrwione a błony śluzowe widocznie rozpulchnione.

Czy angina to choroba zakaźna?

Angina jest chorobą zakaźną co oznacza, że można się nią łatwo zarazić drogą kropelkową – wystarczy,że chorujący kichnie  w naszym kierunku. Chorobą tą można zarazić się także używając tych samych naczyń ( sztućców czy kubków).

Czy angina zawsze oznacza antybiotyk?

Nie ma sensu, by chory na anginę zażywał antybiotyk, jeżeli choroba jest wywołana wirusem. W tym przypadku antybiotyk NIE ZADZIAŁA. No dobrze, ale jak się dowiedzieć, czy anginę wywołała akurat paciorkowiec? Wystarczy wykonać test szkiełkowy, który da nam odpowiedź na to pytanie w zaledwie dwie minuty.

Jak dbać o siebie w trakcie anginy?

Czy konieczne jest ciągle leżenie w łóżku? Kilkulatka bardzo trudno utrzymać pod pierzyną przez dłuższy czas. Na szczęście angina tego od nas nie wymaga. Prawda jest jednak taka, że przy tej chorobie organizm jest na tyle osłabiony, że dziecko nie ma ochoty na wesołe harce i samo decyduje się na całodzienne polegiwanie.

Dodatkowo należy pamiętać, że angina to również wysoka temperatura,  a co za tym idzie, także nadmierna potliwość. Dlatego właśnie trzeba dbać o to, aby dziecko się nie odwodniło, i podawać mu jak najczęściej płyny. Maluch może marudzić, bo ból gardła utrudnia mu przełykanie, jednak powinniśmy poić go choćby łyżeczką – jak najczęściej. Trzeba też wprowadzić zmiany  w diecie. Ból gardła będzie mniej dokuczliwy, jeżeli zjemy kremową zupę zamiast ziemniaków a szarlotkę zastąpimy kisielem lub budyniem.

Dobrze jest płukać gardło różnymi naparami – szczególnie z szałwii albo z rumianku. Dziecko jednak zwykle nie potrafi tego zrobić w odpowiedni sposób. Jeżeli jest na tyle duże, by można było mu zaproponować cukierki do ssania, koniecznie spróbujmy tej metody, która znacznie uśmierza ból- choć tylko miejscowo i na krótki czas.

Świetnym wspomagaczem przy anginie  i w ogóle – przy bólu gardła – jest tantum verde. Ale i tutaj może być problem z aplikacją, która ( nie oszukujmy się ) jest dość nieprzyjemna.

Oczywiście należ się wyposażyć w środki pomagające obniżyć temperaturę. Szczególnie godny uwagi jest NUROFEN, który dodatkowo działa także przeciwzapalnie oraz przeciwbólowo.

Warto też owinąć szyję ciepłym szalem, albo skorzystać z ciepłych okładów. co nieco uśmierzy ból.

Czy angina to groźna choroba?

Niestety tak. Angina u dzieci może wywołać poważne powikłania dlatego tak ważne jest, aby nie bagatelizować jej objawów i w odpowiednim czasie wybrać się do lekarza. Angina może doprowadzić do wad serca oraz zapalenia nerek a co za tym idzie, również do ich przewlekłej niewydolności. Dodatkowo może także spowodować zapalenie ucha, zatok, albo węzłów chłonnych.

Czy angina może być powodem do usunięcia migdałków?

Zdecydowanie tak. Lekarz prowadzący na pewno wypisze skierowanie do laryngologa. jeżeli w w krótkim czasie Twoje dziecko zachorowało na anginę wielokrotnie. To on oceni, czy konieczne będzie przeprowadzenie zabiegu.

 

Autor: mamnatosposob
Tagi

Komentarze 2 komentarze

  1. albo sól emska.. mało znana juz ale bardzo popularna.. stosuje sie na cieple mleko..do tego łyżeczkę miodu i 1 tabletka emskiej.. kochani utworzy się wspaniałą pianka ,która bedzie lekko słońszo słodka i co najważniejsze.. oskrzela oczyści,płuca oczyściz wydzieliny a gardło wyleczy… polecam..

  2. polecam zaufać i propolisowi… to najcudowniejszy i zarazem jedne z najskuteczniejszych sposobów na wyleczenie wszelkich infekcji …polecam o ile nie macie Pastwo uczulenia na pszczele produkty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *