Ciąża to szczególny okres, gdy w ciele kobiety rozwija się nowe życie. W dużej mierze to od niej i jej trybu życia zależy zdrowie malucha. Odradzamy jednak przyszłym mamom popadanie w niezdrową przesadę: unikanie jakichkolwiek aktywności, ciągłe leżakowanie ( o ile nie ma takich wskazań od lekarza) i odmawianie sobie wszystkiego, to nie jest dobra droga. Wystarczy zdrowy rozsądek i przestrzeganie kilku prostych zasad, a o to one:
Bezwzględny zakaz spożywania jakichkolwiek narkotyków, palenia papierosów i picia alkoholu. Nie ma czegoś takiego jak bezpieczna dawka. Tobie, droga mamo, jedno piwo nie zaszkodzi, ale maluchowi, który waży dużo, dużo mniej od Ciebie, już owszem.
Im mniej leków zażywanych w czasie ciąży tym lepiej. Przy drobnych dolegliwościach, wspomagaj się naturalnymi środkami. Jeśli dolegliwości nie ustępują, skonsultuj się z lekarzem, który zapisze Ci leki bezpieczne dla dziecka. Pamiętaj, że dla dziecka niebezpieczne mogą być nawet tabletki przeciwbólowe, które zazwyczaj zażywasz bez konsultacji z lekarzem. Nie przesadzaj też z suplementami diety, witaminy łatwo przedawkować, a to z kolei wiąże się z dużym ryzykiem wystąpienia wad rozwojowych u płodu (np. nadmiar wit. A czy E). Nigdy nie zażywaj niczego na własną rękę, nawet jeśli lekarstwo jest bez recepty, najpierw skonsultuj się ze swoim ginekologiem.
Czytaj też: Sposoby na przeziębienie w ciąży
Wiele ciężarnych zastanawia się nad tym, czy kobieta w ciąży może latać samolotem. Według lekarzy, najlepiej unikać lotów w pierwszym i ostatnim trymestrze ciąży, zabrania się też podróży kobietom powyżej 36 tyg ciąży oraz w ciąży zagrożonej. Przed lotem należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciąże.
Aktywność w ciąży jest jak najbardziej wskazana, przynosi bowiem korzyści zarówno przyszłej mamie, jak i dziecku. Ważne jednak, by wybrać odpowiedni rodzaj aktywności fizycznej. Zabronione są wszelkiego rodzaju sporty ekstremalne oraz takie, które niosą ze sobą jakiekolwiek ryzyko urazu, upadku czy uderzenia. Niewskazane są też silne wstrząsy (np. jazda konna). Najlepszy sport dla ciężarnej to pływanie, spacery, specjalne zajęcia sportowe organizowane dla kobiet w ciąży. Takie zajęcia to też świetna okazja do poznania innych przyszłych mam i nawiązania ciekawych znajomości. Uwaga: aktywność w ciąży jest wskazana wyłącznie dla kobiet u których ciąża przebiega prawidłowo. Przed rozpoczęciem ćwiczeń warto skonsultować się z lekarzem, by upewnić się, że nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań.
Dla bezpieczeństwa dziecka i własnego, lepiej unikać:
Pamiętaj, że w ciąży jesz DLA dwóch, a nie ZA dwóch. Staraj się jeść różnorodnie i zdrowo, tak by dostarczyć dziecku wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Unikaj za to pustych kalorii, które nie przynoszą żadnych korzyści ani Tobie, ani dziecku, a przysporzą Ci dodatkowych kilogramów, których później będzie Ci się trudno pozbyć. Pamiętaj, że otyłość w ciąży znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań, a nadmiar cukru, niezdrowych tłuszczy i chemii dodawanej do niektórych produktów, może mieć szkodliwy wpływ na dziecko.
Bądźmy szczerzy, stresu w naszym życiu uniknąć się nie da. Ale warto z nim walczyć! Nie dokładaj sobie problemów, unikaj stresujących sytuacji, znajdź sposób na rozładowywanie złych emocji (lektura książki, spacer, słuchanie muzyki). Stres ma ogromny wpływ na rozwój dziecka, może nawet przyczynić się do przedwczesnego porodu lub poronienia.
W ciąży staraj się stosować kosmetyki przeznaczone dla kobiet w ciąży lub dla maluchów. Im mniej chemii tym lepiej. Niektóre kosmetyki np. te bogate w wit A czy silne kwasy, mogą mieć szkodliwy wpływ na zdrowie Twoje i dziecka. Niewskazane jest korzystanie z saun, solarium, rozgrzewających masaży i zabiegów oraz gorących i długich kąpieli. Farbowanie włosów w czasie ciąży jest dozwolone, lepiej jednak wstrzymać się z wizytą u fryzjera do 2 trymestru. Poinformuj fryzjerkę o ciąży, ważne jest, byś nie wdychała oparów pochodzących z farby. Pamiętaj też, że w ciąży Twoja skóra jest dużo bardziej wrażliwa i podatna na wszelkiego rodzaju podrażnienia.
W ciąży stosuj krem z wysokim filtrem, inaczej możesz nabawić się trwałych przebarwień. Unikaj też bezpośredniej ekspozycji na słońce. Opalanie w ciąży jest niewskazane.
Pamiętaj by w ciąży przede wszystkim kierować się zdrowym rozsądkiem. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zawsze konsultuj się z lekarzem. Nie ma śmiesznych ani głupich pytań! W grę wchodzi życie i zdrowie Twojego dziecka, a lekarz jest od tego, by rozwiać wszelkie Twoje wątpliwości.
Czytaj też: Wzruszający kalendarz ciąży oczami dziecka!
Ciekawe…