Najlepiej ustalić jeden dzień cyklu miesiączkowego, w którym zawsze będziemy wykonywać nasze badanie. Można wykonać je na kilka sposobów, opiszemy dla Was 3 najbardziej popularne, oraz pokażemy gadżet, który ułatwi Wam przeprowadzenie tego typu badania.
Zacznij od dokładnego przyjrzenia się swoim piersiom. Stań przed lustrem, i podnieś wysoko ręce. Zaobserwuj, czy nie zauważasz żadnych zmian, na przykład w kolorze samej skóry. Niepokojąca może być również zbytnio marszcząca się skóra a także brodawki, które „wpadają do środka”
Teraz opuść ręce, i połóż je na biodrach. Znów się przyjrzyj.
Następnie zajmij się brodawkami. Ściśnij je tak, byś mogła sprawdzić, czy nie wycieknie z nich żaden płyn.
Dużo łatwiej można wyczuć powstałe zmiany, kiedy skóra jest mokra i odpowiednio namydlona. Dlatego badanie wykonane pod prysznicem daje nam najlepszy obraz sytuacji. Jak je wykonać?
Zegnij lewą rękę w łokciu i oprzyj ją o tył głowy, natomiast prawą dłoń, ułóż na lewej piersi. Pora na lekki ucisk – wykonuj okrężne ruchy trzema palcami, koniecznie środkowymi.
Zbadaj w ten sposób dokładnie jedną, i drugą pierś. Jeżeli wyczuwasz jakiekolwiek zgrubienia, lub co gorsza guzki, powinnaś jak najprędzej skonsultować to z lekarzem.
Znajdź sobie wygodne miejsce, może to być łóżko, ale równie dobrze może być to dywan na podłodze. Połóż się na nim, ale nie korzystaj z poduszki. Musisz leżeć płasko.
Przyda się Tobie natomiast ręcznik, zwinięty w rulon, który wsuniesz pod lewy bark. Lewą rękę natomiast, zgiętą, wsuń pod głowę. Prawą ręką zbadaj lewą pierś zupełnie tak, jak robiłaś to pod prysznicem. Następnie te same czynności wykonaj w przypadku drugiej piersi. Sprawdź również, czy nie wyczuwasz żadnych zgrubień pod pachami – zbadaj węzły chłonne.
Pojawił się na rynku pewien sprytny gadżet, który można wielokrotnie wykorzystywać. Dzięki niemu, dużo łatwiej jest badać samodzielnie piersi. Rękawica FemiGlove, zwiększa czułość dotyku nawet ośmiokrotnie, dzięki czemu łatwiej jest wyczuć wszelkie guzki a także zgrubienia.
Kiedy badamy piersi bez tej rękawicy, siła tarcia sprawia, że guzki i zgrubienia przesuwają się i mogą stać się niewyczuwalne. Rękawica natomiast redukuje to tarcie dzięki czemu łatwiej je zlokalizować.
Jakie są zatem główne zalety rękawicy FemiGlove?
To bardzo ważne, by regularnie badać piersi. Aż 90 procent nieprawidłowości, wykrywanych jest podczas samodzielnego badania a im wcześniej uda się skonsultować wszelkie zmiany z lekarzem tym większa szansa, na uratowanie życia.