Strona Główna » Moda » Jak dobrać perfumy?

Jak dobrać perfumy?

Jak dobrać perfumy dla siebie i dlaczego jest to tak ważne? Coco Chanel mawiała, że  „kobieta, która nie ma swoich ulubionych perfum, jest jak kobieta bez przyszłości”. Nie da się ukryć, że zapach stanowi nie tylko pewien dodatek do stroju, ale również wiele mówi o naszym usposobieniu i stylu życia. Perfumiarze poświęcają miesiące na to, by stworzyć idealny zapach, a jednak i tak często nie potrafimy znaleźć tego „jedynego” zapachu.

Wszystko, co musisz wiedzieć o perfumach

Perfumy oddziałują z wieloma rzeczami, między innymi z naszymi hormonami. Oznacza to, że nawet jeśli jakiś perfum świetnie komponuje się ze skórą koleżanki, może okazać się, że na twojej skórze będzie pachniał zupełnie inaczej. Warto o tym pamiętać i nie kierować się przy wyborze zapachu gustem znajomej.

Głowa, serce, beza

Jak wybrać perfumy? Istotne jest sprawdzenie zapachu na skórze przed kupnem. Popsikaj nadgarstek i sprawdź, jak zapach zmienia się w ciągu kilku godzin. Od kilku do kilkunastu minut po psiknięciu będziesz czuć nuty głowy, czyli pierwszy zapach. Często to od niej zależna jest nasza aprobata danego zapachu. Pierwsza nuta jest raczej lekka, często kwiatowa. Następne są nuty serca, nieco głębsze, które mogą utrzymywać się na skórze do kilku godzin. Towarzyszą im zapachy korzenne, choć i również kwiatowe. Nuta serca jest kluczowa, ponieważ łączy wszystkie zapachy w zgrabną kompozycję. Ostatnia jest nuta bazy, czyli podstawa, na której opierają się perfumy. To najcięższe nuty, wśród których może dominować piżmo, wanilia czy ambra.

Perfumy a styl życia i preferencje

Często dobieramy zapach do naszego stylu życia. Przykładowo, sportowcy często lubią świeże, przyjemne zapachy, w których dominują ożywiające nuty cytrusowe. Nuty zapachowe w perfumach możemy podzielić na kilka charakterystycznych kategorii. Wśród nich pojawiają się np. perfumy kwiatowe, z dominującymi nutami róży, magnolii, fiołków, jaśminu, konwalii, orchidei. Następnie wspomina się o nutach drzewnych, a wśród nich wyróżniamy między innymi perfumy z drzewem sandałowym w składzie. Mogą im towarzyszyć również nuty cedrowe, cytrusowe, kaszmirowe. Nuty szyprowe są mieszanką kwiatowo-drzewną.

Często bywa tak, że kobiety, które nie lubią słodkich perfum, przepadają za ciężkimi, korzennymi zapachami (i odwrotnie!). Warto mieć kilka ulubionych zapachów, ponieważ różne aromaty można dostosować do wielu okazji. Przykładowo, na dzień sprawdzą się raczej lekkie, kwiatowe i słodkie perfumy, mogą być również takie z dominacją cytrusów. Na wieczór lepiej wybierać coś cięższego, charakterystycznego. Wiele kobiet wybiera różne perfumy na różne pory roku – na lato świeże, lekkie zapachy, na zimę korzenne i drzewne.

Zapach idealny

Warto poświęcić dłuższą chwilę na znalezienie ulubionego zapachu, który będzie idealnie zgrywał się z naszą skórą. Nie kieruj się przy wyborze gustem mamy czy koleżanki, ale sama sprawdzaj zapachy. Dobre perfumy są idealnym dopełnieniem stroju obok butów i biżuterii.

Autor: mamnatosposob-admin
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *