Strona Główna » Dom i Rodzina » Jak nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania?

Jak nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania?

Wieczorne, wspólne rytuały związane z zasypianiem są przyjemne zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica, jednak do czasu.  Po kilku miesiącach wspólnego spania, zaczynamy mieć dość walki o kołdrę i niespodziewanych kopniaków. Cierpi też na tym nasze życie intymne. Dlatego po jakimś czasie, zaczynamy zadawać sobie pytanie: jak nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania?

Drastyczne metody

Z których korzystały już nasze babcie, nie koniecznie muszą przypaść Tobie do gustu ale musisz mieć świadomość, że są one skuteczne. Wymagają jednaj od Ciebie olbrzymiej cierpliwości. Mowa tutaj o sposobie ” zostaw, niech się wypłacze.

Polega on na tym, że po utuleniu dziecka do snu i buziaku na dobranoc, zostawia się malucha w jego łóżeczku nie zważając na jego płacz, którym będzie próbował Cię przywołać. Chociaż pewnie i Tobie łzy same napłyną do oczu, to ucząc dziecka samodzielnego zasypiania właśnie w ten sposób możesz mieć pewność, że już za 3-4 noce zaśnie bez większego problemu we WŁASNYM łóżeczku, i bez niczyjej obecności.

Wielkie odliczanie

To taka metoda, która ma w sobie coś z pierwszej, jednak jest nieco mniej drastyczna. Z jej sposobem pokazujemy dziecku, że mimo, iż zostawiamy je same w łóżeczku, zawsze do niego wracamy w określonych odstępach czasu. Najpierw, zaglądamy do niego po upływie trzech minut. Uspokajamy, wychodzimy. Scenariusz powtarzamy po kolejnych 5 minutach. Jeżeli natomiast Maluch dalej nie chce zasnąć, wracamy do niego co 7 minut, aż do skutku.

Metoda chwalona przez psychologów

Polegająca na przytulaniu, i odkładaniu dziecka do łóżeczka. Jest ona męcząca dla obu stron, a scenariusz przytulania i odkładania może powtórzyć się w ciągu nocy nawet kilkadziesiąt razy, ale dzięki temu maluch nabiera pewności, że rodzic mimo wszystko jest przy nim i go kocha, a jedynie daje mu jasno do zrozumienia, że do spania służy wyłącznie jego łóżeczko.

Kiedy zastanawiasz się nad tym jak nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania powinnaś pamiętać przede wszystkim o tym, żeby przed snem trzymać się codziennych rytuałów. Wieczorna kąpiel, wyciszenie, bajka na dobranoc. Maluch łatwiej przywyknie do nowej sytuacji jeżeli nie straci poczucia bezpieczeństwa i będzie czuł, że mimo tej wielkiej zmiany, Ty dalej jesteś blisko niego.

Autor: mamnatosposob
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *