Strona Główna » Motywacja » Jak nauczyć się planować czas?

Jak nauczyć się planować czas?

Czy należysz do osób, które nigdy niczego nie planują? Działają spontanicznie, nie zastanawiając się nad konsekwencjami swoich czynów? Wiesz, że mogłabyś zaoszczędzić sporo czasu, gdybyś gdybyś to zmieniła? Owszem, spontaniczne decyzje są fajne, często przynoszą nam wiele dobrego, jednak nie pozwalają poczuć się pewnie na swoim stanowisku. Pewność, przyniosą nam jedynie w stu procentach zaplanowane zadania, które dodatkowo umożliwią nam oszczędność cennego czasu. Jak nauczyć się planować czas? Wystarczy tylko odrobina konsekwencji!

Jak nauczyć się planować czas?

Dalej zastanawiasz się, czy planowanie ma sens? Ma! I uwierzysz w to, kiedy dowiesz się, że dzięki odpowiedniemu zarządzaniu czasem możesz zaoszczędzić nawet kilka godzin dziennie, które będzie można spożytkować na przykład na błogi relaks albo na działania, o których od dawna myślisz, ale jakoś nie po drodze było Tobei z ich realizacją. Wszystko stanie się łatwiejsze, gdy uporządkujesz sobie cały dzień. Stwórz listę, która pomoże Tobie dojść ze wszystkim do ładu, a jednocześnie poczuć pewność, i osiągnąć spokój. Bo przecież już nic Cię nie zaskoczy!

Planowanie posiłków

To jest temat może dość kontrowersyjny, bo narzuca nam odgórnie oszczędzanie na zakupach, a Polacy wydają na jedzenie naprawdę sporo pieniędzy. I nikt nie mówi, że trzeba z tym skończyć, bo tak naprawdę jedzenie to ważna potrzeba, plasująca się na samym dole piramidy Maslowa. Chodzi jedynie o to, że planowanie zakupów pomoże nam nie tylko zaoszczędzić czas spędzony w kuchni, ale też pieniądze.

Jak się za to zabrać? Wystarczy usiąść ze stertą ulotek sklepowych, i przejrzeć promocje. Wypisać je sobie – co, w jakim sklepie, za ile, i kiedy, a później poszukać kulinarnych inspiracji z konkretnymi składnikami i zaznaczyć je w kalendarzu. Na każdy dzień. Dzięki temu, już wstając rano, będzie można wyjąć wszystko z lodówki lub zamrażarki, a dodatkowo nie kupować w sklepie zbędnych rzeczy.

Planowanie posiłków ma jeszcze jedną, ważną zaletę, pozwala nam liczyć kalorie. Jeżeli zatem jesteś na niskokalorycznej diecie, to dla Ciebie wyśmienita opcja.

Ustalanie priorytetów

To niełatwa sztuka, jednak bardzo istotna w planowaniu dlatego warto ją opanować. By dobrze planować czas, musimy potrafić ustalać priorytety. Oddzielać rzeczy ważne, od mniej ważnych. Te najważniejsze powinny znaleźć się na początku naszej listy zadań do wykonania, najlepiej zapisać je na czerwono. Kolejne, mniej istotne, mogą przesunąć się w czasie w związku z ich realizacją. Dlatego na samym końcu listy powinny znaleźć się zadania, których nie trzeba wykonać natychmiast.

Pracujesz, studiujesz? A może musisz już opłacić rachunki to ich termin dobiega końca? Albo zawieźć dzieci do lekarza, czy sam masz odbyć lekarską wizytę. To istotne potrzeby, których nie można zepchnąć na dalszy plan.

Planowanie co do minuty

Może brzmi trochę jak.. w wojsku. Ale to najlepszy sposób na osiągnięcie harmonii. Zacznij od kartki i długopisu. Zaplanuj sobie wieczorem każdą chwilę kolejnego dnia, i zaznaczaj na kartce nawet najbardziej banalne czynności, takie jak poranna wizyta w toalecie, czy zjedzenie śniadania. Wypunktuj wszystko, a następnego dnia odhaczaj krzyżykiem każde wykonane zadanie. Ćwiczenie przeprowadzaj regularnie, minimum 3 lub 4 dni z rzędu, a później po prostu zrezygnuj z kartki i zapisuj wszystko na kartach swojej pamięci. Chodzi o to, by Twój umysł nauczył się tego planowania, wpoił je sobie jako codzienną czynność. Jednak jeżeli wolisz mieć wszystko na piśmie – bo tak Tobie po prostu łatwiej, niech tak zostanie.

Kary, za nieprzestrzeganie planu

Pożeracze czasu to najgorsi wrogowie. Niestety kuszą nas codziennie ich niezliczone ilości. A.. bo może by tak jeszcze przejrzeć ściankę na facebooku? A później okazuje się, że tyle tam ciekawych rzeczy, że czas nam przez palce ucieka. I jeszcze ktoś znajomy się odezwał, wdajemy się w dyskusję. Minuta, po minucie. Później zamienia się w godziny, a zaplanowana praca dalej czeka na swoją kolej. Gdzie ustalone przez Ciebie priorytety? Czy już o nich nie pamiętasz? Musisz to koniecznie zmienić. A skoro nie potrafisz bez kar – wymierzaj je sobie zawsze wtedy, gdy nie wykonasz planu. Musisz je jednak konsekwentnie realizować, inaczej to wszystko nie ma sensu.

Co może być taką karą? Na przykład odcięcie się od mediów społecznościowych na kilka dni. Lub zrobienie stu przysiadów. Albo szybki spacer, który dodatkowo pomoże się Tobie dotlenić co sprawi, że łatwiej będzie się Tobie myślało, a to przyda się w pracy.

Pokochaj zegarek, i stoper

Musisz się z nimi zaprzyjaźnić, bo to dzięki nim dasz radę pilnować czasu. Jeżeli wyznaczysz sobie kwadrans na ćwiczenia- nie przekraczaj go. Jeśli miałaś skorzystać z godzinnej kąpieli, nie poświęcaj na nią więcej czasu. Brzmi to może jak scenariusz kiepskiego filmu, bo czasem mimo wszystko warto zrobić odstępstwo od reguły, ale plany trzeba wypełniać, i pilnować przeznaczonego na nie czasu.

Jak nauczyć się planować czas? Nie jest to łatwa sztuka, i wymaga od nas ogromnej cierpliwości, i wiele samozaparcia, jednak ostatecznie liczy się przecież końcowy efekt. Wydłuż sobie dobę, przecież od zawsze marzysz, żeby ją rozciągnąć. A jak się okazuje, to naprawdę prosta sztuka.

Autor: mamnatosposob-admin
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *