Strona Główna » Motywacja » Jak pokochać siebie?

Jak pokochać siebie?

Przyczyn zaniżonej samooceny może być wiele. Zazwyczaj problem ma swoje podstawy w sytuacjach z dzieciństwa, kiedy to już dla naszych rodziców nie byliśmy odpowiednio dobrzy, nie spełnialiśmy w stu procentach ich oczekiwań. Takie sytuacje zakorzeniają się głęboko w naszej pamięci, i trudno jest je z niej wyrzucić. Dlatego właśnie, później często porównujemy się do innych. I choć w praktyce może nawet jesteśmy lepsi od nich w jakiejś kategorii życiowej, to i tak nie potrafimy tego zauważyć. Jak temu zapobiec. Co zrobić, by było nam ze sobą dobrze? Jak pokochać siebie? Czy istnieją na to skuteczne sposoby? A i owszem!

Jak pokochać siebie? To nie takie trudne!

Choć Ty zapewne uważasz inaczej. Przecież jesteś najgorsza, wszyscy są od ciebie lepsi. Potrafią więcej, żyją lepiej, mają lepszy sposób bycia. Tobie przeszkadza twój wystający brzuszek, choć tak naprawdę jesteś szczuplejsza od koleżanki, którą uważasz za bóstwo. Negatywne myślenie doprowadza nas często do stanu, w którym nie potrafimy już zobaczyć żadnych pozytywów, związanych z naszą osobą, a tak naprawdę, wystarczy się tylko dobrze sobie przyjrzeć. Co zrobić, by bardziej polubić siebie?

  • weź do ręki kartkę i długopis. Poczuj się przez chwilę jak w szkole, i odrób zadanie domowe. Jakie? Otóż masz napisać na tej kartce za co siebie lubisz. Na pewno jest taka rzecz. Jeśli chodzi o twój wygląd, pomijając już ten wystający brzuszek – może masz duże oczy z piękną oprawą? Albo seksowne usta. A może mimo niedoskonałości, twoja figura jest niezwykle kobieca? Pewnie nie masz świadomości, jak wiele pań jej tobie zazdrości. Oczywiście to nie muszą być tylko pozytywne rzeczy związane z wyglądem. Być może masz jakieś talenty, nawet jeszcze ukryte. Na pewno jest coś, za co możesz siebie lubić. A jeśli wymienienie tych rzeczy sprawia tobie nie mały problem, to podpytaj znajomych, za co oni lubią ciebie. No bo skoro wciąż są z  tobą, to dzieje się tak nie bez przyczyny.
  • a może pora coś zmienić? No bo skoro siebie nie lubisz, to dzieje się tak przecież z pewnej przyczyny, prawda? Może zatem pora coś z tym zrobić. Jeśli nie odpowiada tobie ta twoja figura, zacznij od diety i wprowadzenia większej ilości ruchu. Siłownia nie jest dla ciebie? Nie szkodzi. To żadna wymówka. Wystarczy, że pozwolisz sobie codziennie na godzinny spacer, a poczujesz się lepiej nie tylko psychicznie, ale i fizycznie. A może czas zmienić swój styl? Może wreszcie powinnaś poczuć się kobietą! Zwłaszcza, jeśli do tej pory chowałaś się pod grubymi swetrami, i za dużymi spodniami. Kup sobie sukienkę. Choćbyś nigdy wcześniej ich nie nosiła i miała przymierzyć ich 300, zanim wybierzesz odpowiednią. Kup. Do tego buty na wysokim obcasie – nie od razu szpilki, bo wcale nie łatwo na nich chodzić – i trochę dodatków. Odwiedź fryzjera, kosmetyczkę, zrób sobie domowe spa. Zaszalej. A później ubierz się w tą swoją nową kreację, i wyjdź tak na miasto. Zobaczysz, ile osób skieruje wzrok ku twojej osobie. A jak myślisz, co to oznacza? Że jesteś piękna! Jeśli czujesz się gorsza od innych w kwestii wykształcenia, możesz zacząć studia kiedy tylko chcesz. Możesz też sięgnąć po książki, które mogą tobie pomóc poszerzać wiedzę z różnych dziedzin. Po prostu zrób coś, by wprowadzić w twoje życie zmiany i walczyć z tym, za co siebie nie lubisz.
  • wyrozumiałość jest ważna. I to nie tylko względem innych ludzi, ale także wobec siebie samej. Czy naprawdę wydaje się tobie, że istnieją ludzie idealni? Mylisz się. Z resztą.. to, co dla jednych wydaje się być zaletą, dla innych może być wadą. I to taką, której nie potrafią zaakceptować. Weź to pod uwagę, i spojrzyj na siebie choć raz z innej perspektywy. Może te twoje niedoskonałości, są wadami tylko dla ciebie? Może twoi przyjaciele lubią cię tak bardzo właśnie za nie?
  • po co się porównujesz? Wieczne obserwujesz i analizujesz kto jest lepszy,a  kto gorszy od kogo? Oczywiście zawsze wyjdzie tobie z tej całej analizy, że to ty jesteś na szarym końcu. A wiesz, że w ten właśnie sposób, robisz sobie w głowie niezły bałagan? Naprawdę jest to tobie potrzebne? Do czego? Żyj swoim życiem. Bądź dla siebie dobra. Sprawiaj sobie małe przyjemności. I patrz na siebie w lustrze jak na jednostkę. Bez porównań. Nie ma dwóch takich samych ludzi. Każdy jest inny. Ty też. A ta twoja inność sprawia w pewnym sensie, że jesteś wyjątkowa.
  • pozbądź się  z życia emocjonalnych wampirów. Czy wiesz, że to, jakimi ludźmi się otaczasz, ma ogromny wpływ na twoją samoocenę? Lubimy ludzi podobnych do siebie. Ale czasem zdarza się, że trafimy na jakiegoś wampira emocjonalnego, który jakimś cudem okręcił nas sobie wokół paluszka. Nie możesz na to pozwolić, bo ten wampir wyssie z ciebie całą energię, a ty przestaniesz widzieć świat w kolorowych barwach. To przez niego twoja samoocena będzie zaniżona, a on pewnie nie raz wzbudzi w tobie poczucie winy, w związku z bardzo różnymi sytuacjami. Łatwo jest poddać się takim ludziom, trudniej jest się od nich uwolnić, ale to jedyny sposób, by znów poczuć się lekko.

Jak pokochać siebie? Jeżeli zaniżona samoocena głęboko się w nas zakorzeniła, może być naprawdę trudno coś zmienić. Mogą w tym pomóc znajomi, i przyjaciele, którzy na każdym kroku będą tobie uświadamiać, za co cię polubili, i dlaczego wciąż trwają przy tobie. Nie zamykaj się więc na ludzi, i pozwól im zaistnieć w twoim życiu. Dbaj o siebie. Doprowadzaj do zmian, które przyniosą tobie dużo dobrego. Pamiętaj, że jesteś wyjątkowa.

Autor: mamnatosposob-admin
Tagi

Komentarze (1)

  1. […] Pierwszym krokiem do walki z tym problemem jest jego rozpoznanie- mamy nadzieję, że ten krok masz już za sobą – skoro tu jesteś, prawdopodobnie już dostrzegłaś problem. Kolejnym krokiem będzie przeanalizowanie sytuacji na chłodno. Na pewno wiesz już, że uzależnienie od mężczyzny jest męczące (dla Was obojga!) i toksyczne. Wychodzenie z nałogu nigdy nie jest prostą sprawą, dlatego czeka Cię dużo pracy nad sobą. Przede wszystkim musisz sobie uświadomić, że jesteś wartościową i kochaną kobietą, która nie musi nikogo osaczać, by czuć się pewnie. Uwierz w to, że Twój partner jest z Tobą, bo tego chce. Zasługujesz na to by być kochaną, ale o Twojej wartości nie świadczy mężczyzna, którego masz u boku. Koniecznie przeczytaj ten artykuł – jak pokochać siebie. […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *