Strona Główna » Dom i Rodzina » Ciąża i poród » Sposób na zgagę w ciąży

Sposób na zgagę w ciąży

Nawet jeśli dotychczas znałaś ją tylko z opowieści, pojawić się może już w pierwszym trymestrze, za co odpowiadają zmiany hormonalne związane z pomyślnym utrzymaniem ciąży. Czy istnieje jakiś skuteczny sposób na zgagę w ciąży? Nim wybierzesz się do lekarza skorzystaj z kilku porad, które mogą pomóc Ci zniwelować tę nieprzyjemną dolegliwość.

  1. Na początek przyjrzyj się uważnie pewnej ważnej kwestii: swojej diecie. Skuteczny sposób na zgagę w ciąży może być bliżej, niż Ci się wydaje. Istnieją produkty, które nie tylko w ciąży spowodują nasilenie się dolegliwości żołądkowo-przełykowych. Choć wiele z nich jest w twoim aktualnym stanie zabronionych (np.: używki) lub powinny zostać ograniczone (tłuste potrawy, potrawy smażone w głębokim tłuszczu), to już rezygnacja z ciążowych zachcianek w kierunku posiłków kwaśnych lub pikantnych nie jest tak oczywista. Tymczasem nawet czekolada lub cytrusy mogą okazać się jej głównym wywoływaczem. Obserwuj reakcje swojego organizmu na różne potrawy, zjadaj 6-9 lekkich i drobnych posiłków w określonych odstępach w ciągu dnia- zmniejszysz w ten sposób obciążenie swojego układu trawiennego. Zaleca się również nie popijać w trakcie jedzenia oraz dokładnie przeżuwać każdy kęs.

  1. Kolejnym ze sposobów na zgagę w ciąży jest pozycja ciała, którą przyjmujesz w ciągu dnia i nocy, zwłaszcza bezpośrednio po posiłkach. Zaleca się abyś jakiś czas po, odpoczywała jeszcze w pozycji siedzącej lub w półsiedzącej. W nocy staraj się trzymać głowę trochę wyżej niż do tej pory i spróbuj spać na lewym boku (pozycja zalecana w ciąży w ogóle). Podczas codziennej krzątaniny nie zginaj się gwałtownie oraz unikaj schylania- twoją zgagę może nasilić czynność tak prozaiczna, jak zawiązanie sznurowadeł. W trakcie posiłku również powinnaś dopilnować, aby Twoja sylwetka była wyprostowana.

  1. Tak, tak nawet zbyt mocno opinająca bielizna może nasilać nieprzyjemne uczucie pieczenia w przełyku. Koniecznie noś luźne i nie opinające brzucha i talii ubrania.

  1. Ciąża jest wyjątkowym stanem dla każdej kobiety, dlatego też wszelkie domowe sposoby na zgagę w ciąży, które pomogły już innym, mogą nie znaleźć u nas zastosowania. Ogólnie jednak zaleca się spożywać zdrowe przekąski, m.in.: migdały, imbir (w formie naparu lub ciasteczek), ananasa, papaję, picie mleka, siemienia lnianego lub świeżo wyciśniętych soków o odczynie zasadowym np. z buraków. Niektórym paradoksalnie mogą pomóc kwaśne przekąski np. ogórki kiszone, które u innych kobiet mogą doprowadzić do zwiększenia przykrych dolegliwości, oraz regularne spożywanie świeżego czosnku.

  1. Pamiętaj, że wszystkie dostępne leki neutralizujące kwasy żołądkowe możesz zażywać jedynie po konsultacji z lekarzem. Jeśli Twoja zgaga jest uporczywa, dolegliwości nasilają się oraz towarzyszą temu inne np. wymioty i biegunka, nie zwlekaj i niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem prowadzącym.

Autor:Edyta Mencnarowska

Autor: mamnatosposob
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *