Strona Główna » Motywacja » Jak sobie radzić ze stresem?

Jak sobie radzić ze stresem?

Ciężki dzień w pracy, ważny egzamin, a może najbliżsi dają Ci w kość? Każdy z nas zna uczucie napięcia nerwowego, potocznie nazywane stresem. Niemal w każdej dziedzinie ludzkiego życia, jest on naszym najwierniejszym towarzyszem drogi. Nie musimy się jednak godzić na jego towarzystwo, ponieważ istnieją skuteczne sposoby, aby się go pozbyć. Jak sobie radzić ze stresem?

Stres – motywuje, czy zniechęca?

Każdy człowiek pragnie być szczęśliwy, zdrowy i spełniony, jednak na drodze do wymarzonego życia często czyhają na nas różne pułapki. Najczęstszą z nich okazuje się być stres, który może dopaść nas w niemalże każdej sytuacji życiowej. Stresujemy się bezrobociem, wydarzeniami na świecie, życiem rodzinnym, problemami z dziećmi, nieporozumieniami, ciężkim dniem w pracy, staniem w korku, czy nawet krzywym spojrzeniem szefa. Jest to napięcie, które towarzyszy człowiekowi od początku istnienia świata i zapewne tak już zostanie, ponieważ organizm ludzki w ten sposób broni się, bądź przygotowuje do działania. Nie musimy się jednak na to godzić, możemy choćby w tej chwili podjąć wyzwanie. Jak sobie radzić ze stresem?

Otóż, aby móc ze stresem walczyć najpierw musimy poznać nasz organizm, oraz zrozumieć jak funkcjonuje on w chwili, kiedy znajdujemy się w sytuacji stresowej.

Napięcie powoduje zmiany w działaniu naszego organizmu na trzech płaszczyznach:

  • FIZJOLOGICZNEJ – objawia się to przyśpieszonym pulsem, drżeniem nóg i rąk, potliwością, kołataniem serca, uciskiem w gardle, suchością w jamie ustnej, rozszerzeniem źrenic, nadpobudliwością psychoruchową, a także gonitwą myśli.
  • PSYCHOLOGICZNEJ – ta strefa charakteryzuje się podejrzliwością, wrogością, rozdrażnieniem, odczuwaniem lęku, oraz poczucia przygnębienia, atakiem złości,  trudnością z podejmowaniem decyzji, uczuciem samotności, oraz brakiem poczucia własnej wartości.
  • BEHAWIORALNEJ – ostatnia płaszczyzna na podstawie której funkcjonuje nasz organizm w sytuacji stresowej charakteryzuję się takimi zmianami w zachowaniu, jak:
    nadpobudliwość, tiki nerwowe, zaburzenie snu, oraz apetytu (nieodczuwalnie głodu, albo wręcz odwrotnie uczucie ciągłego pragnienia jedzenia), niekontrolowane wybuchy gniewu, czy płaczu; konfliktowość, nadużywanie używek (narkotyki, alkohol, papierosy, środki uspokajające) , obniżona wydajność, brak satysfakcji z własnego życia, a także odreagowywanie na innych osobach.

Kiedy znamy już powody powstawania naszego napięcia, a także umiemy je rozpoznać, możemy nauczyć się z nim walczyć.

 Jak sobie radzić ze stresem?
  1. Nie kumuluj w sobie negatywnych uczuć.
    Złość, niepotrzebne nerwy, czy przygnębienie – te czynniki bardzo skutecznie odsuwają nas od spokojnego i szczęśliwego życia. Bardzo często psują one nie tylko relacje międzyludzkie, ale również nasze zdrowie. Warto pozbyć się ich jak najszybciej, a jak? Na przykład poprzez aktywność fizyczną! To od Ciebie zależy czy będzie to zwykły spacer z psem, czy najbliższymi, czy ciężki trening na siłowni. Aktywność na świeżym powietrzu znakomicie rozładuje napięcia, ponieważ podnosi w naszej krwi poziom endorfin, odpowiadających za spokój i uczucie szczęścia.
  2. Zaplanuj swój dzień z głową.
    Jest to niesamowicie ważne, ponieważ pozwala nam i naszym bliskim zaoszczędzić niepotrzebnych nerwów. Zapowiada się ciężki dzień, dużo obowiązków i spraw do załatwienia? Przygotuj mądry rozkład dnia, ustalając wszystko z dokładną rozpiską godzinową. Dzięki temu nie będziesz się denerwować, że Twój autobus spóźnia się pięć minut, albo że w sklepie są długie kolejki.
  3. Nie bój się mówić NIE.
    Nadmiar obowiązków i pracy, nie pomoże Ci uporać sięze stresem. Zwołaj rodzinną naradę, na której wspólnie rozdysponujecie zadania. To jest świetny sposób na  spędzenie czasu z rodziną, a także złapanie chwili oddechu!
  4. Nie zapominaj o odpoczynku.
    Znajdź chwilę dla siebie. Stres bardzo lubi pośpiech, zmęczenie i roztargnienie, spowodowane często z powodu nadmiaru zajęć. Nie sprawiaj mu tej przyjemności, spraw ją sobie! Relaksująca kąpiel, miły wieczór spędzony z przyjaciółmi, wyjście do kina, czy teatru, a może po prostu chwila relaksu z ulubioną książką i kubkiem gorącej czekolady?
  5. Uśmiechaj się.
    Na przekór niepowodzeniom, złej pogodzie, czy temu, że wstałaś dziś z łóżka lewą nogą! Kiedy znajdziesz się w nieprzyjemnej, stresowej sytuacji pomyśl sobie o czymś miłym, a zobaczysz, że napięcie szybko minie.
  6. Myśl pozytywnie.
    Nie rozmyślaj nad złymi rzeczami, zamiast tego skup się na rzeczach pozytywnych. Jedziesz tramwajem, jest szósta rano, a do tego pada? Pomyśl, że przed Tobą piękny dzień, może spotkanie z przyjaciółmi po pracy, pyszny obiad z ukochaną osobą wieczorem? Z życia naucz się czerpać same korzyści, a o niepowodzeniach szybko zapominaj.
  7. NO STRESS!

Najważniejszą zasadą radzenia sobie ze stresem jest pozytywne myślenie.

autor:  Natalia Halik, LIA

 

Autor: mamnatosposob
Tagi

Komentarze (1)

  1. PanP napisał(a):

    Dla mnie jedynym skutecznym sposobem są tabletki na uspokojenie. Mam tak stresująca prace, że czasem zapominam jak się nazywam z nerwów. Na szczęście mam w szufladzie Forstres, który zawsze pomaga mi przetrwać trudne chwile w pracy. Działa szybko i skutecznie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *