Krwawienie z nosa – 10 sposobów, by je zatrzymać
Każdy człowiek, nawet zdrowy, od czasu do czasu obserwuje u siebie niewielkie ilości krwi na chusteczce do nosa. Jeśli rzeczywiście dzieje się to sporadycznie, nie ma powodów do obaw, bowiem krwawienie z nosa może być wyłącznie objawem przemęczenia. Problem zaczyna się natomiast wtedy, gdy ilość krwi z nosa oraz częstość krwotoków jest dość duża.
Krwawienie z nosa – przyczyny
Takie krwotoki mogą być objawem różnych nieprawidłowości, niedoboru witamin i składników mineralnych, a nawet poważnych chorób. Jeśli krwawienie z nosa pojawia się często lub nie ustępuje przez dłuższy czas, z całą pewnością wymaga konsultacji lekarskiej.
W nagłych sytuacjach, możesz poradzić sobie samodzielnie, stosując się do poniższych wskazówek:
- Odpowiedni ucisk – przede wszystkim musisz wiedzieć w jaki sposób uciskać na nos, by zatrzymać krwawienie. Należy to zrobić chwytając nos między kciuk a palec wskazujący. Następnie przez około 15 minut należy uciskać ze zmienną siłą od czubka nosa aż do przegrody nosowej.
- Pochyl głowę – to bardzo ważne, ponieważ w przeciwnym razie możesz doprowadzić nawet do zadławienia się krwią, spływającą do gardła.
- Oddychaj przez usta – z tego samego powodu. Dzięki temu unikniesz cofaniu się krwi z powrotem do głębszych partii nosa.
- Kompres – pomoże zlikwidować obrzęk i ułatwi tamowanie krwi. Powinien być chłodny i w miarę miękki. Możesz więc użyć do tego celu zmrożonej ściereczki, namoczonego w zimnej wodzie ręcznika lub kostek lody zawiniętych w miękki materiał. Jeśli to możliwe, jednocześnie wciąż uciskaj nos palcami.
- Gdy już po wszystkim – połóż się w taki sposób, g=by głowa znajdowała się powyżej serca. Dzięki temu zmniejszysz ciśnienie krwi w naczyniach krwionośnych, co w tej sytuacji jest bardzo wskazane.
- Powietrze dobrze nawilżone – aby zapobiec wysuszaniu się śluzówki nosa, należy zadbać o odpowiedni poziom nawilżenia powietrza. Często powodem krwotoków z nosa są po prostu pękające naczynka krwionośne.
- Przydatna wazelina – wspomaga działanie nawilżacza powietrza. Bardzo delikatnie wsmaruj niewielką ilość kosmetyku w wewnętrzną część nozdrzy, aby nawilżyć je i zapobiec ponownemu krwawieniu.
- Odłóż chusteczki na bok – tuż po intensywnym krwawieniu nie powinno się wydmuchiwać nosa, a przynajmniej należy starać się robić to bardzo delikatnie, jeśli już nie ma innego wyjścia.
- Zminimalizuj aktywność fizyczną – jeśli wystąpiło u Ciebie krwawienie z nosa, powinieneś pamiętać o tym, by nie dźwigać ciężarów i nie przemęczać się. Wzmożony ruch i aktywność fizyczna może doprowadzić do ponownego pęknięcia naczynek i krwotoku, który spowodowany jest zwiększeniem ciśnienia w naczyniach krwionośnych nosa.
- Odpowiednia dieta – niektóre produkty spożywcze zawierają salicylany, których działanie ogranicza krzepnięcie krwi. To z kolei, w przypadku krwawienia z nosa, nie jest pożądane. Ogranicz zatem picie kawy i herbaty, a także zmniejsz w swoim jadłospisie ilość moreli, rodzynek, a także pomidorów i papryki.
Nie lekceważ objawów
Większość z nas traktuje krwawienie z nosa dość pobłażliwie. Nie zastanawiamy się nad tym, jaka może być jego przyczyna, dopóki rzeczywiście nie pojawią się inne objawy. Pamiętaj jednak, że nasz organizm zawsze wysyła nam sygnały – cokolwiek niepokojącego zaczyna się dziać. Dlatego nigdy ich nie lekceważ. Lepiej dmuchać na zimne, niż zareagować za późno.
Autor: mamnatosposob
Tagi