Strona Główna » Sport » Nauka tańca na rurze – jak zacząć?

Nauka tańca na rurze – jak zacząć?

Interesuje Cię nauka tańca na rurze? Nic dziwnego, bo choć jeszcze kilkanaście lat temu trening na rurze kojarzył się tylko z klubami nocnymi, dziś jest już osobną dyscypliną sportową, która wymaga ogromnego nakładu siły i samodyscypliny. Jak się okazuje, trenowanie pole dance spala bardzo dużo kalorii, wzmacnia ciało i uczy pracy nad sobą. Jak zacząć tańczyć na rurze?

Wybór miejsca

W większych miastach na pole dance można uczęszczać nawet do kilku klubów. Przyjrzyj się jednak dokładnie miejscu, w którym odbywają się treningi. Jeśli jesteś osobą początkującą, będziesz potrzebować pomocy trenera, żeby nie zrobić sobie krzywdy. Trener powinien skupić się maksymalnie na kilku osobach (więcej po prostu nie jest w stanie kontrolować jednocześnie). Jeśli na sali jest na przykład osiem rur, odpuść sobie takie zajęcia, bo bez asekuracji ćwiczenia mogą skończyć się bolesną kontuzją. Zamiast tego zdecyduj się na początek na zajęcia w bardzo małej grupie lub indywidualne, żebyś dobrze mogła poznać prawidłową technikę ćwiczeń. Na wstępie zapytaj też ile na zajęciach jest rur, a ile uczestniczek. W niektórych szkołach na rurę przypadają 2/3 dziewczyny, co znacznie utrudnia ćwiczenia. Jeśli poczujesz, że pole dance jest czymś dla Ciebie, możesz zainwestować w rurę i zamontować sobie taką w domu. O ile oczywiście dysponujesz odpowiednią ilością miejsca. W domu możesz ćwiczyć to co trenowałaś na zajęciach lub skorzystać z filmików umieszczonych na youtube.

Nauka tańca na rurze – co jest Ci potrzebne?

Do ćwiczeń potrzebne są krótkie spodenki w stylu bokserek oraz top. Skąpość stroju nie ma jednak na celu żadnych erotycznych podtekstów, a wynika z kwestii praktycznych. Im większą styczność ma ciało z rurą, tym łatwiej jest wykonywać różne akrobacje. Warto pamiętać o tym, że ciało w zetknięciu z rurą może zacząć się ślizgać, dlatego przed treningiem lepiej odpuścić sobie wszelkie zabiegi z użyciem balsamów nawilżających, bo tłusta powłoka na skórze uniemożliwi wykonywanie ćwiczeń. W specjalistycznych sklepach możesz zakupić talk, który zmniejsza ślizganie się rąk. Jeśli nosisz długie włosy, to upnij je w koczek lub ślimaczka, tak, żeby nie przeszkadzały. Krótkie włosy możesz ewentualnie podpiąć wsuwkami do tyłu, żeby nie wchodziły w oczy, gdy będziesz zwisnąć głową w dół.

Trening siłowy

Pole dance to tak naprawdę trening siłowy z użyciem ciężaru własnego ciała. Nie jest to lekki sport i z pewnością nie dla każdego. Wymaga ogromnego samozaparcia; niektóre trudne figury można ćwiczyć latami! Przede wszystkim jednak pracuje całe ciało; mięśnie są maksymalnie napięte, co czasem może prowadzić do nagłych skurczów, warto więc zadbać o to, żeby w diecie nie brakowało potasu i magnezu, dwóch pierwiastków zapobiegającym nagłym skurczom. W pole dance bardzo ważna jest też odpowiednia rozgrzewka, nie lekceważ jej, bo możesz nabawić się poważnej i bolesnej kontuzji.

Co ciekawe, nie musisz mieć żadnego doświadczenia gimnastycznego, żeby zacząć swoją przygodę z pole dance. Nie martw się o to, że nie jesteś wystarczająco rozciągnięta. Do większości figur wcale nie musisz być, a nawet jeśli zależy ci na tym, to wystarczy codziennie skupić się choćby na dziesięciominutowym rozciąganiu przed snem. Już po kilku miesiącach zauważysz dużą różnicę. Taniec na rurze przepięknie rzeźbi i ujędrnia ciało, jednocześnie nie czyniąc go karykaturalnie umięśnionym.

Taniec na rurze i… silne ręce?

Mitem jest także to, że aby zacząć ćwiczyć pole dance, trzeba mieć bardzo silne ręce. Tak naprawdę silne ręce wyrabiają się dopiero PO licznych treningach. Dzięki regularnym treningom mięśnie rąk szybko się wzmacniają, dlatego nie musisz się obawiać, że będziesz za słaba. Oczywiście możesz samodzielnie wzmacniać w domu  mięśnie rąk, na przykład robiąc pompki, planki czy też podnosząc hantle na różne sposoby. Nie musisz się też martwić o to, że przez ćwiczenia mięśniowe zaczniesz przypominać kulturystę. Musiałabyś mieć naprawdę restrykcyjną dietę z dużą ilością białka, żeby twoje ręce rosły jak u kulturysty, przy zwykłych ćwiczeniach kilka razy w tygodniu nie masz się o co martwić. Twoje ramiona będą „co najwyżej”, smukłe, wytrzymałe i piękne.

Pole dance dla mężczyzn? Tak!

Coraz częściej tworzone są też grupy mieszane lub wyłącznie dla mężczyzn. Nie jest to wcale łatwy sport i wymaga ogromnego nakładu siły. Kobiety trenujące pole dance często chcą zamanifestować swoją siłę, wytrzymałość i wytrwałość, ale to nie znaczy, że są w tym odosobnione. Po pole dance coraz częściej sięgają także mężczyźni.

Nauka tańca na rurze kusi coraz więcej osób. I nic dziwnego to bardzo przyjemny, a przy tym satysfakcjonujący sport, który bardzo korzystanie wpływa na kondycję i wygląd. No i najważniejsze: taniec dostarcza mnóstwo endorfin!

Autor: mamnatosposob-admin
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *