Strona Główna » Zdrowie i Uroda » Zdrowie » Nietolerancja laktozy ‒ objawy, które o niej mówią

Nietolerancja laktozy ‒ objawy, które o niej mówią

Nietolerancja laktozy jest chorobą, z którą boryka się co 3 osoba. Jest jedną z najczęściej spotykanych nietolerancji pokarmowych. Ujawnia się wtedy, gdy Twoim organizmie brakuje enzymu odpowiedzialnego za rozkładnie cukru występującego w mleku – laktozy. Po jego spożyciu pojawiają się dolegliwości układu pokarmowego. Jakie są objawy nietolerancji laktozy i czym w ogóle ona jest?

Czym jest nietolerancja laktozy?

nietolerancja laktozy

Nietolerancja laktozy to nieprawidłowa reakcja organizmu, która objawia się po spożyciu produktów zawierających laktozę – cukier mleczny, który zawarty jest w mleku ssaków. Jest on rozkładany w jelicie cienkim człowieka dzięki enzymowi – laktazie – na cukry proste, które następnie wchłaniane są przez jelito. Gdy organizm nie jest wyposażony w laktazę lub zawiera go bardzo mało, cukier mleczny nie może być rozłożony, zalega w jelitach i pojawiają się objawy chorobowe. Prowadzi to do powstawania w przewodzie pokarmowym gazów i kwasów, które drażnią błonę śluzową i powodują dolegliwości układu pokarmowego. Ponadto prowadzi to do zatrzymania wody w jelicie, biegunkę i namnażanie się bakterii oraz gazów.

Laktaza najintensywniej produkowana jest w okresie niemowlęcym i z wiekiem stopniowo maleje. Dlatego po zaobserwowaniu u siebie niektórych dolegliwości często bagatelizujemy najprostszą przyczynę wystąpienia objawów. Diagnozując nietolerancję laktozy możemy mieć do czynienia z trzema jej odmianami:

 • Pierwotna – wrodzony niedobór laktazy. Występuje bardzo rzadko i wykrywana jest bardzo wcześnie, już w okresie niemowlęcym.
 • Pierwotny niedobór laktazy u dorosłych – jest uwarunkowany genetycznie. U takich osób w okresie dziecięcym aktywność laktazy jest prawidłowa, zmniejsza się z wiekiem.
 • Wtórny niedobór laktazy – wywołany uszkodzeniem nabłonka jelita cienkiego. Może mieć charakter przejściowy lub trwały.
Objawy nietolerancji laktozy

nietolerancja laktozy

Cukier mleczny, który nie zostaje rozłożony przez laktazę prowadzi do takich objawów jak:

 • Biegunki o kwaśnym zapachu
 • Wzdęcia
 • Uczucie pełności
 • Dyskomfort trawienny
 • Kurczowe bóle brzucha
 • Uczucie „przelewania się” treści w jamie brzusznej
 • Nadmierne gazy
 • Kolki
 • Nudności i wymioty

Stopień nasilenia objawów zależy od ilości spożytej laktozy. Im większa jej dawka, tym bardziej nasilone objawy mogą wystąpić. Na objawy ma również wpływ stopień niedoboru laktazy i postać spożytego pokarmu zawierającego laktozę.

Leczenie

nietolerancja laktozy

U dzieci by zapobiec występowaniu objawów stosuje się mieszanki bezlaktozowe. U osób dorosłych, gdy mamy do czynienia z wrodzonym niedoborem laktozy, sugeruje się definitywne odstawienie produktów, które zawierają cukier mleczny. Osoby takie nie tolerują nawet śladowej ilości laktozy. Nieleczona choroba może nawet zagrażać życiu. Gdy mamy do czynienia z łagodnymi objawami nietolerancji laktozy, tak jak w przypadku pierwotnego niedoboru, zaleca się stosowanie diety i ograniczenie spożywania pokarmów zawierających laktozę. Dodatkowo można przyjmować suplementy diety zawierające laktazę, która usprawni rozkładanie cukrów mlecznych. Należy je spożywać przed posiłkiem zawierającym mleko i jego przetwory. Ogólnie rzecz ujmując leczenie nietolerancji laktozy polega na dostosowaniu odpowiedniej diety lub wyeliminowaniu z jadłospisu produktów mlecznych.

Objawy nietolerancji laktozy są symptomami, które nie wskazują jednoznacznie na niedobór laktazy. Można je pomylić z innymi chorobami, dlatego nie należy ich bagatelizować. Należy jak najszybciej udać się do lekarza, który dostosuje odpowiednie leczenie w zależności od rodzaju nietolerancji laktozy. Borykanie się z tą chorobą dla wielu ludzi oznacza całkowitą zmianę przyzwyczajeń żywieniowych, ale nie wolno obojętnie przechodzić obok, ponieważ ostre objawy nietolerancji laktozy mogą prowadzić do powikłań a nawet zagrażać życiu.

Autor: Malwina Witasińska

Autor: mamnatosposob
Tagi

Komentarze (1)

 1. Sylwiag napisał(a):

  Nasza corcia miała kolki i dziwne biegunki, wlasnie przyczyna jest nietolerancja laktozy, ale pediatra zalecił nam kropelki kolaktaza, które przyniosły ulgę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *