Strona Główna » Zdrowie i Uroda » Zdrowie » Nordic walking sport naprawdę dla wszystkich

Nordic walking pojawił się w Polsce stosunkowo niedawno, bo dopiero około dziesięć lat temu. Początkowo budził zdziwienie, a spacerujących z kijkami traktowano z lekkim przymrużeniem oka. Do tej pory poruszanie się z kijkami kojarzono raczej z brakiem sprawności a nie sposobem na jej przywrócenie lub poprawienie. Wiedza na temat walorów zdrowotnych nordic walking przyszła z czasem, a uprawiających tę dyscyplinę sportu zaczęło z roku na rok wyraźnie przybywać.

Nordic walking – co to takiego?

W dość swobodnym tłumaczeniu to wędrówki nordyckie, a dla większości po prostu chodzenie z kijkami. Nordic walking dotarł do nas z północy, a konkretnie z Finlandii. Został wymyślony jako alternatywny do tradycyjnego, trening całoroczny, dla tamtejszych biegaczy narciarskich. W swojej ojczyźnie znany jest już od dawna, bo od lat 20-tych ubiegłego stulecia, ale prawdziwą międzynarodową popularność zdobył dopiero w latach 90-tych. Łączy w sobie zalety narciarstwa biegowego i zwykłego marszu. Podstawowe korzyści płynące z uprawiania nordic walking to równomiernie zaangażowanie mięśni całego ciała, bez ich zbytniego przeciążania a przy jednoczesnym odciążeniu układu kostnego. To sprawia, że nordic walking mogą uprawiać osoby w różnym wieku o zróżnicowanym stopniu sprawności. Zalecany jest osobom starszym i otyłym. Nie bez powodu wśród uprawiających ten sport i instruktorów jest wielu fizjoterapeutów. Fakt, że nie wymaga specjalnego przygotowania kondycyjnego powoduje, że nie czujemy się zmęczeni ani zniechęceni po pierwszych treningach.

Nordic Walking – to nie zwykły spacer z kijkami

Nordic Walking ma wiele zalet, ale by móc w pełni je odczuć trzeba wiedzieć co nieco o technice. Przede wszystkim musimy pamiętać o wyprostowanej postawie ciała. W trakcie przyspieszania możemy pozwolić sobie na niewielkie naturalne pochylenie do przodu. Krok w nordic walking różni się zarówno od kroku marszowego jak i biegowego. Powinien być na tyle długi, by czuć rozciąganie w pachwinach. Bardzo ważne jest jak stawiamy stopę: od pięty- przez śródstopie do palców, z których się wybijamy.

Nie należy zapominać, że w nordic walking pracują również ręce. Ruszamy nimi naprzemiennie. Tyle na początek. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak skorzystanie z rad i wskazówek specjalistów. Instruktor nie tylko dopasuje plan treningowy do naszych możliwości i kondycji, ale także na bieżąco skoryguje błędy. Pomoże również dobrać sprzęt do indywidualnych potrzeb. Na kursie nordic walking mamy ponadto okazję poznać nowych znajomych, z którymi zamiast na kawę można się umówić po prostu na „spacer” po mieście.

To Ci się na pewno przyda.

Zwolennicy nordic walking podkreślają, że jego ogromną zaletą jest fakt , iż żeby zacząć trenować, nie potrzeba wielkich nakładów finansowych. W przeciwieństwie do innych dyscyplin sportowych jak chociażby narciarstwa alpejskiego, nie ma potrzeby zakupu bardzo drogiego, specjalistycznego sprzętu; zresztą rynek akcesoriów nordic walking jest dopiero w powijakach. Nie znaczy to oczywiście , że nie musimy zadbać o wygodę, jak podczas każdej aktywności fizycznej. Strój nie powinien krępować ruchów i powinien być dostosowany do odpowiedniej pory roku i pogody. Poszczególne jego elementy możemy zapożyczyć z innych sportów, szczególnie outdoorowych. Dlatego na pewno przydadzą się nam latem spodnie do narciarstwa biegowego , koszulki termoaktywne, czapki termoaktywne dla bardziej wrażliwych; jesienią i zimą musimy dodatkowo zaopatrzyć się w bieliznę termoaktywną, grubsze bluzy, kurtki typu softshell ,obowiązkowo rękawiczki i na każdą porę roku przy słonecznej pogodzie okulary przeciwsłoneczne – czyli wszystko to, co potrzebne jest w sportach uprawianych na powietrzu . Jeśli chodzi o obuwie są już specjalistyczne buty do nordic walking, ale sprawdzą się każde, które spełniają pewne kryteria. Najważniejsza w butach do nordic walking jest podeszwa. Gruba a jednocześnie elastyczna na wysokości śródstopia, ścięta w okolicach pięty, co związane jest z techniką kroku( pamiętamy, że ruch rozpoczynamy od pięty do palców, z których się wybijamy). Dodatkowo odpowiednie buty powinny amortyzować wstrząsy, toteż często są wyściełane pianką w okolicy pięty. Warto mieć na uwadze, że sport ten zapewne będziemy uprawiać w różnych warunkach pogodowych, toteż dobrze by obuwie miało membranę chroniącą stopy przed wilgocią z zewnątrz i jednocześnie odprowadzającą wilgoć.

Przy dłuższych trasach niezbędny zakup to pas na bidon, klucze i inne rzeczy. Na szczęście nie musimy wydawać na to wszystko fortuny, bo wymienione akcesoria są szeroko dostępne i znajdują się w asortymencie zarówno droższych jak i tańszych firm.

Kijki do nordic walking

Kijki do nordic walking różnią się znacznie od kijków narciarskich i trekingowych. Kijkami trekingowymi podpieramy się, kijkami nordic walking odpychamy. Ich rękojeść powinna być odpowiednio wyprofilowana i wyposażona w tak zwaną rękawiczkę, która umożliwia odbicie i ruch kija. Kiedy odepchniemy się kijem, dłoń się rozluźnia, ale dzięki rękawiczce nie traci nad nim kontroli. W uproszczeniu mówimy o kijach aluminiowych, z włókna szklanego lub włókna węglowego. W istocie określenie to odnosi się do zasadniczej ich części – czyli trzonka. Aluminium stosuje się głównie do produkcji kijów regulowanych, zalecanych dla początkujących. Te o stałej długości wykonuje się z włókna węglowego, materiału lżejszego i bardziej wytrzymałego od aluminium, zapewniającego jednocześnie odpowiednią amortyzację wstrząsów. Zakończenie kija to tak zwany grot. Najlepsze, to znaczy najbardziej odporne na ścieranie wykonywane są ze stopów węglików wolframu, tytanu lub kobaltu, te gorsze z aluminium lub stali. Jeśli poruszamy się po nawierzchniach utwardzonych należy zabezpieczyć groty stosując gumowe nakładki, nazywane bucikami lub stopkami. Największym problemem rozpoczynających przygodę z nordic walking jest dobór odpowiednich kijków. Najczęściej stosuje się wzór: 0,68x wzrost (w centymetrach) by prawidłowo określić ich długość. Dobrze jednak zakup skonsultować z kimś doświadczonym, najlepiej instruktorem. W większości szkół nordic walking istnieje też, na pierwszych treningach możliwość korzystania z wypożyczonego z klubu sprzętu. Daje to szansę wybrania najbardziej odpowiednich dla nas kijków. Dlatego z wielu względów pomysł wykupienia choćby kilku lekcji wydaje się rozsądny.

Niestety kijki to jedyny specjalistyczny, a zatem i najdroższy element wyposażenia do uprawiania nordic walking. Zakup tych uznawanych przez ekspertów za najlepsze firm Leki czy Exel to wydatek najmniej 200zł. Niewiele tańsze są kijki Swix. Oferowanych przez hipermarkety nie ma co brać pod uwagę. Odpowiednim rozwiązaniem, również dla naszej kieszeni jest zakup kijków w granicach 120 złotych. Sprzęt w tej cenie oferują uznane marki Fizan, Mc Kinley,One Way, KV+ czy Gabel.

Dlaczego nordic walking?

Wiele sportów wymaga sporego zaangażowania, systematyczności i wiąże się często z dużymi kosztami. Na nordic walking stać każdego tak pod względem finansowym, jak i mentalnym. Celem nie są medale lecz nasze zdrowie, oderwanie od codziennych problemów, relaks i wreszcie spotkania z przyjaciółmi. Nie wymaga specjalnej organizacji – wystarczy telefon do chętnej koleżanki. Bo chodzić można przecież wszędzie, choćby i dookoła własnego osiedla . Nordic walking, jak rzadko która dziedzina życia niewiele od nas wymaga, a tak wiele daje.

Jedyne czego nie daje to pretekstu , by chociaż nie spróbować. Dlatego nie ma już wymówek, wstańmy z fotela i ruszajmy w trasę .

Autor: mamnatosposob
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *