Strona Główna » Zdrowie i Uroda » Pielęgnacja » Przygotuj swoje stopy na przyjście lata!

Przygotuj swoje stopy na przyjście lata!

Trzeba przyznać, że stopy są najczęściej lekceważoną przez nas częścią ciała – zapominamy o ich pielęgnacji przez całą zimę i przypominamy sobie o nich latem, gdy przychodzi czas na włożenie odkrytych butów. Jednak o stopy należy dbać przez cały rok – im wcześniej zaczniemy je pielęgnować, tym mniej pracy i zabiegów kosmetycznych będą one wymagały od nas przed przyjściem lata.

Kobiece stopy – dlaczego mamy suche pięty?

Damska stopa skonstruowana jest z ponad dwudziestu kości, trzydziestu stawów oraz stu ścięgien i więzadeł, dwudziestu mięśni, kilkuset gruczołów potowych i ani jednego gruczołu łojowego – taki układ powoduje, że jest to najbardziej narażona na przesuszanie część naszego ciała. Co więcej, dla stóp lato jest najgorszą porą roku, bowiem wysokie temperatury w połączeniu z ciepłym wiatrem powodują, ze pot bardzo szybko z nich paruje, a ich powierzchnia pozbawiona jest gruczołu, który mógłby je natłuścić w naturalny sposób. Dlatego też tak ważne jest, by odpowiednio je nawilżać, dostępnymi na rynku preparatami.

Popękane pięty – unikaj jak ognia!

W wyniku działania słońca i wiatru, nasza skóra staje się piekąca, szorstka i zaczyna się łuszczyć, a stąd niedaleka droga do tworzenia się zgrubień i w efekcie pękania pięt. Kiedy skóra na stopach zaczyna pękać i pozostają na niej otwarte rany, wtedy stopy są najbardziej narażone na pojawianie się stanu zapalnego lub zakażenia np. grzybicą stóp. Jeżeli zauważymy na swoich stopach jakieś niepokojące zmiany np. kurzajkę, grzybicę paznokcia, warto najpierw skupić się na dokładnym wyleczeniu danej choroby, bowiem wszelkie zabiegi pielęgnacyjne – szorowanie pięt tarką do stóp, a także nieprofesjonalny pedicure – może jedynie pogłębić problem i spowodować rozprzestrzenianie się bakterii na inne miejsca.

Krem do stóp – jak dbać o stopy?

Jeżeli nasze stopy wolne są od takich problemów jak grzybica i inne choroby stóp, możemy przejść do ich właściwej pielęgnacji i wykonać ją w kilku etapach:

  • Stopy należy myć mydłem glicerynowym (o właściwościach nawilżających) w wodzie z dodatkiem np. oliwy z oliwek, która dodatkowo je natłuści. Po każdym myciu należy pamiętać o aplikacji silnie nawilżającego kremu dla skóry bardzo suchej lub szorstkiej.
  • Wbrew pozorom nie musi być do specjalny krem do stóp – równie dobrze można użyć intensywnie nawilżającego kremu do twarzy, rąk lub całego ciała, który posiada odpowiednie składniki regenerujące i odżywcze. W tym przypadku bardzo dobrze sprawdzi się Intensywnie Regenerujący Krem Do Rąk marki Garnier, którego skład został wzbogacony gliceryną i alantoiną, prowadzącą do odbudowy zniszczonej skóry i jej ochrony przed wysuszeniem.
  • Jeżeli stopy są bardzo wysuszone, warto posmarować je nieco grubszą warstwą kremu i pozostawić na noc w bawełnianych skarpetkach lub owinięte cienką folią.
  • Mniej więcej raz w tygodniu należy moczyć stopy w ciepłej lub letniej wodzie, by nieco rozmiękczyć skórę, a następnie wykonać na piętach peeling, który usunie martwy naskórek i pozwoli lepiej wchłaniać się aktywnym składnikom kremu.
  • Zgrubiałą i chropowatą warstwę skóry na piętach należy usunąć przy pomocy tarki grubo- lub drobnoziarnistej – zdecydowanie powinno unikać się szorowania pięt pumeksem, w którym rozwijają się bakterie, a także tarki metalowej, która może uszkodzić naskórek.
  • Jeżeli skóra na piętach jest bardzo gruba, warto wybrać się do salonu kosmetycznego na kąpiel parafinową, która dokładnie nawilży i zregeneruje skórę na stopach, a następnie kontynuować wybrane zabiegi samodzielnie w domu.
  • Przy pielęgnacji stóp nie możemy zapominać o właściwej pielęgnacji paznokci i wykonaniu pedicure’u – to właśnie pomalowane paznokcie nadają stopom efektownego wyglądu i odciągają uwagę od drobnych niedoskonałości.

 

Więcej informacji oraz pełna oferta produktów do suchej i szorstkiej skóry dostępna na stronie:

http://www.garnier.pl/cialo/piekno/potrzeby/regenerujacy-skora-bardzo-sucha

 

Autor: mamnatosposob
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *