Strona Główna » Związki i sex » Różnica wieku w związku – jaka jest najbardziej odpowiednia?

Różnica wieku w związku – jaka jest najbardziej odpowiednia?

Podobno serce, nie sługa – jak mawiają. I jest w tym sporo racji. Bo nawet jeśli mamy w głowie jakiś idealny obraz partnera zdarza się, że strzała amora trafia nas w tak niespodziewanym, że nagle zaczyna nam się podobać ktoś, na kogo nigdy wcześniej nie zwrócilibyśmy uwagi, bo nie jest umięśniony, tyko misiowaty, nie ma zarostu, choć Ty go uwielbiasz, i jest starszy lub młodszy niż chciałaś, by był. Różnica wieku w związku może nie mieć większego znaczenia, jeżeli partnerzy są tak samo dojrzali emocjonalnie. Ale może zdarzyć się tak, że ten wiek będzie podstawową przeszkodą, do zawarcia bliżej znajomości. Czy istnieje idealna różnica wieku między partnerami?

Najpopularniejszy model rodziny

To taki, gdzie spotykamy się ze związkiem młodszej kobiety, ze starszym mężczyzną. To podobno idealny układ, bo faceci są dojrzali emocjonalnie znacznie później, niż kobiety. Ale zdarza się przecież, że doświadczenie życiowe sprawia, iż facet – nawet dużo młodszy od kobiety, może jej zaoferować o wiele więcej niż starszy od niego sporo „Piotruś Pan”.

A faceci lubią długo „Piotrusiować”. Bo tak łatwiej, wygodniej, i bez zobowiązań. Kobieta jednak, w pewnym momencie swojego życia potrzebuje poczuć, że może czuć się bezpieczna, że chociaż to ona dba o ciepło domowego ogniska to jest ktoś, kto w tym wszystkim zadba też o nią, i dzięki komu nie musi się bać ani o jutro, ani niczego.

Wszystko zaczyna się od przyjaźni

Zazwyczaj tak właśnie jest, że spotykają się dwie osoby, które nastawiają się jedynie na przyjaźń. Relację, którą można opisać stwierdzeniem – jedna dusza, w dwóch ciałach. Mężczyzna i kobieta otwierają się przed sobą, spędzają ze sobą coraz więcej czasu, rozmawiają o wszystkim. W przyjaźni wiek nie ma znaczenia, więc często ta różnica wieku się pojawia, ale kogo by to obchodziło.

A po jakimś czasie okazuje się nagle, że oboje widzą w sobie coś więcej. Że znają się już na wylot, rozumieją bez słów, a każde z nich martwi się o to drugie bardziej, niż o siebie. Miłość – przychodzi tak niespodziewanie. Czy warto z nią walczyć? Bo wiek? Bo ta różnica, która może się nie spodobać ludziom dookoła?

Jaka różnica wieku jest idealna?

I czy w ogóle taka istnieje? Zauważyć można, że na przestrzeni lat wiele się zmieniło w związkach różnego rodzaju. Przed ołtarzem stają coraz młodsze osoby, ale też i więcej związków się rozpada, nawet po ślubie. Nieważne czy są dzieci, czy ich nie ma.

Podobno najlepsza różnica wieku między parterami to od trzech, do pięciu lat, przy czym to raczej mężczyzna powinien być starszy. Ale tabelki tabelkami, badania psychologiczne, badaniami, a serce, sercem.

Spotykamy coraz więcej par z ogromną wręcz różnicą wieku. 45 letni partner, i piękna trzydziestolatka u jego boku, w kwiecie wieku, kobieta sukcesu, która już zdobyła w życiu wszystko, czego chciała, gotowa do założenia rodziny, bo szczeble kariery – wszystkie – ma już gdzieś za sobą. Jest na szczycie. A on? W tym wieku ma wymarzony dom, pieniądze, pozwalające osiągnąć wewnętrzny spokój, i wykarmić rodzinę. Brakuje mu tylko stabilizacji emocjonalnej, na którą wreszcie jest gotowy.

Pojawia się jednak w tym momencie pytanie – czy mężczyzna, który zbliża się do pięćdziesiątki, ma jeszcze ochotę, i siłę, cieszyć się życiem? Czy będzie mu się chciało podbijać świat i żyć tak, jak oczekuje od tego młoda przecież jeszcze kobieta?

Trudno jest zatem określić, jaka różnica wieku będzie najlepsza. Wiele zależy od tego, jak bardzo dojrzały emocjonalnie jest partner. Zdarza się, że nawet mężczyzna o kilka lat młodszy od kobiety, dorównuje jej i ambicjami, i potrzebami, i świetnie się rozumieją oraz uzupełniają. Taki związek ma szansę przetrwać. Bo najważniejsze jest zrozumienie, poza tym, jak mawiają, kto z kim przystaje, takim się staje. Zdarza się więc, że mężczyzna niedojrzały emocjonalnie nagle zaczyna dojrzewać przy kobiecie, na której mu zależy.

Widzi czego ona potrzebuje, i stara się spełniać jej oczekiwania po to tylko, by pozwoliła mu ze sobą być. To kolejny dowód na to, że wiek nie ma znaczenia.

Kiedy jednak wiek ma znaczenie?

Wydawać by się mogło, że zakładanie rodziny z mężczyzną, który jest bardzo dużo starszy od kobiety to czysty egoizm. 30 latka z 70cio latkiem, małe dzieciaki biegające po ogrodzie. Sama radość, ale czy oboje pomyśleli o tym, że tak naprawdę nigdy nie wiadomo, kiedy z tego szczęśliwego obrazka zniknie jeden z rodziców? Życie nie jest wieczne, a dzieci wymagają opieki, i miłości obojga rodziców. Czasami więc na niektóre kroki, jest po prostu za późno. I nawet jeśli mamy nie poczuć się przez to do końca spełnieni musimy wiedzieć, i pamiętać o tym, że przez naszą obojętność i egoizm możemy skrzywdzić najbliższe nam osoby.

Jednak mimo wielu plusów i minusów związków osób z dużą różnicą wieku najważniejsze jest przecież uczucie. Dlatego na przekór wszystkim, i wszystkiemu, warto iść czasem pod prąd. Choćby miał nam padać deszcz na głowę. Kto nie ryzykuje, ten nie ma, a największym ryzykiem, jest niepodejmowanie ryzyka. Także głowa do góry, pierś naprzód, i do przodu. Niech moc będzie z Tobą.

Autor: mamnatosposob
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *