Strona Główna » Dom i Rodzina » Samotne podróżowanie, warto czy nie warto?

Samotne podróżowanie, warto czy nie warto?

Podróżowanie daje nam wolność, szczęście, rozwija pasje i dodaje naszemu życiu barw. Co jest dla nas lepsze – podróżowanie w pojedynkę czy w towarzystwie? Samotne podróżowanie – oto zalety i wady!

Zwolenników zwiedzania w pojedynkę jest wielu. W końcu podczas całej podróży otacza ich wiele osób, a nowe znajomości są na wyciągnięcie ręki. Przeciwnicy uznają, że wakacje w pojedynkę napawają smutkiem, strachem, samotnością i nie dają tyle satysfakcji. Jaka jest prawda?

Samotne podróżowanie – zalety:

  • Sam na sam ze sobą

Być może twoja praca związana jest z ciągłym kontaktem z ludźmi przez co czujesz się przytłoczony i zmęczony. Wyjazd w pojedynkę to dobry czas na odpoczynek, kontemplacje, pobycie wyłącznie w obecności swojej osoby. Nie martw się, samotność do końca nie jest tobie pisana. Po drodze spotkasz wiele ciekawych ludzi – będą odpowiednim przerywnikiem samotnego wyjazdu.

  • Czas na bycie kompromisowym

Jak trudno nam iść na kompromis. Każdy z nas często ma odmienne potrzeby, zdanie i opinie. Wycieczka solo daje tobie możliwość bycia bezkompromisowym. Nareszcie twoje zdanie będzie najważniejsze, a każda zachcianka spełniona. Koniec z codziennymi rozmowami, które przeważnie zamiast kompromisu przynoszą kłótnię. Jeśli pójdziesz na plażę, albo wybierzesz rejs statkiem – nikt nie będzie tobie robić wyrzutów. Zalety podróżowania solo to zero kłótni + zero złości.

  • Obudzić w sobie oryginalność

Samotny wypad to nie tylko robienie tego na co się ma ochotę. To dobra okazja na rozwijanie swojej kreatywności. Podejmowanie decyzji, spontaniczne i nieprzewidziane sytuacje oraz radzenie sobie z przeciwnościami podróży. To wszystko sprawia, że zaczynasz kombinować, planować, decydować. Bogatszy o nowe doświadczenie wrócisz do pracy z większym zapałem, odwagą i determinacją osiągnięcia sukcesu. Zdani wyłącznie na siebie rozwijamy w sobie oryginalność.

  • Zero ograniczeń

Zero ograniczeń to wolność i wiatr we włosach. Niektórzy twierdzą, że podróżowanie z drugą osobą to po prostu zbędny balast. Prócz wspomnianych kompromisów, musimy wielu rzeczy się wyrzec. Uważać jak się zachowujemy, co robimy, mówimy, a nawet jemy. Jadąc samemu masz pełne pole do popisu. Nie usłyszysz: „Czemu znów jesz po północy?”, „Dlaczego fotografujesz niezbyt ciekawe miejsce?”, „Po co rozmawiasz z obcymi?”. Wyjazd bez kompana to pełna swoboda, brak ograniczeń i skupienie uwagi wyłącznie na swoich potrzebach. Może takiego czasu dla siebie samego potrzebujesz?

Samotne podróżowanie – wady:

  • Chwila jest ulotna

Chwila i wspomnienia są ulotne. Nie wszystko co w danym momencie przeżywamy, pamiętamy za kilka tygodni. Wady podróżowania solo to przede wszystkim brak możliwości podzielenia się swoimi emocjami. Nikt tak dobrze nie zna nas, jak bliska nam osoba. I to ona przeżyje z nami wspólnie ten wyjątkowy czas. Do tego pamiętaj, że zatęsknisz za mówieniem w swoim ojczystym języku. A tu nie mamy ani z kim podzielić się pozytywnym doznaniem, ani nie mamy do kogo się odezwać w swoim języku. Bo w końcu najlepiej mówić o emocjach tak by nas zrozumieli, a obcy język czasem tych możliwości nie daje.

  • Narastające koszty

Niestety wyjazd w pojedynkę wiąże się z większymi kosztami. Już samo zamówienie w hotelu osobnego pokoju, tak zwanej „jedynki”, jest droższe niż rezerwacja dwuosobowego lokum. Do tego dochodzą wydatki związane z jedzeniem, restauracjami, muzeami, taksówkami i innymi środkami transportu. Wycieczka solo naraża nas na większe wydatki, a nawet brak ciekawych promocji dla samotnika. W środkach transportu jesteś skazany nie tylko na wyższą cenę biletu, ale także na obecność innej osoby obok ciebie. Co może prowadzić do mało komfortowej podróży.

  • Ryzyko niebezpieczeństwa

Podróżując samotnie narażamy się na większe niebezpieczeństwo. Odwiedzenie odosobnionych miejsc? Możesz o tym zapomnieć! W dodatku nikt nie popilnuje twojego bagażu, a tu masz ochotę na odwiedzenie toalety. Jesteś narażony na większe ryzyko napadu. Szczególną wadą podróżowania solo jest niebezpieczeństwo porwania. Tyczy się to głównie kobiet. Kraje takie jak Arabia Saudyjska nie pozwolą na samotną podróż i zwiedzanie. Wiec kobieta nie otrzyma tam wizy.

  • Liczyć wyłącznie na siebie

W trudnych sytuacjach liczenie wyłącznie na siebie jest kłopotliwe. A i takie zdarzenia mogą nas spotkać podczas samotnej wycieczki. Musimy pamiętać, że jesteśmy zdani tylko na siebie. Problem pojawia się, gdy zachorujemy. Bez sił, zmęczeni, czasem poważnie ranni, nie poradzimy sobie z problemami. Wtedy jest potrzebna pomoc drugiej osoby. Gdy jest to bliska osoba, łatwiej jest nam znieść doskwierającą sytuację.

 Niektórzy twierdzą, że zalety podróżowania samemu to bardzo dogłębne odbieranie wrażeń z tego co zobaczymy. Okazja do robienia tego na co mamy ochotę. Inni  z kolei negują taki wariant samotnego urlopu. Jak stwierdził Sandor Marai: „ W towarzystwie odpowiedniego człowieka możesz odbyć podróż dookoła świata, a będzie ci się zdawało, że wszystko trwa jedną chwilę. W pojedynkę jedynie wleczesz się przez świat, nawet jeśli jedziesz ekspresem albo lecisz samolotem”. Wybór należy do ciebie!

Autor: Agata Krawczyk

Autor: mamnatosposob
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *