Strona Główna » Zdrowie i Uroda » Zdrowie » Sposoby na chrapanie

Czy Wiesz, że z powodu chrapania BARDZO często rozpadają się związki? Wyobraź sobie taką sytuację: ciężki dzień w pracy, do tego milion spraw do załatwienia po wyjściu z biura. Wracasz do domu i czeka na Ciebie jeszcze zrobienie obiadu. Zjadacie wspólnie ten posiłek, bierzesz szybki prysznic i wskakujesz do łóżka, gdzie „czeka” już na Ciebie Twój parter. Śpi. CHRAPIE! I TO JAK CHRAPIE! Co robisz? Wynosisz się do innego pokoju? Zatykasz mu nos poduszką? Jesteś w stanie zrobić wszystko, by tylko przestał chrapać – przecież chcesz odpocząć. Na szczęście są INNE sposoby na chrapanie.

Chrapią i kobiety, i mężczyźni i DZIECI. To zjawisko pojawia się  w trakcie snu, kiedy to zwężają się drogi oddechowe  a mięśnie (włącznie zz mięśniami gardła) wiotczeją. Zwężone gardło, oznacza mniejszą ilość wciąganego przez nas powietrza, które wprawia nasze gardło w drganie, to właśnie CHRAPANIE. Chociaż opisany przykład nie jest jedynym jego powodem. Chrapać, możemy również wtedy, gdy mamy niedrożne nosowe przewody.

Kto najczęściej chrapie?

Istnieje grupa podwyższonego ryzyka, do której należą między innymi osoby otyłe. Głównym powodem chrapania jest w tym przypadku nagromadzony w okolicy szyi tłuszcz. Ale do grupy podwyższonego ryzyka należą również palacze, ponieważ dym tytoniu, który codziennie wdychają zwykle silnie podrażnia gardło a co za tym idzie, prowadzi do zwężenia dróg oddechowych. Chrapią również te osoby, które mają rozluźnione mięśnie, a należą do nich zwłaszcza wielbiciele mocniejszych trunków. Prawda jest jednak taka, że chrapać może dosłownie każdy  – wystarczy, że wybierze nieodpowiednią pozycję snu. Unikaj spania na plecach, a nie będziesz chrapać.

 

Jakie są sposoby na chrapanie?

 • Śpij na boku, chociaż w zasadzie każda pozycja snu będzie lepsza od tej, na wznak. Najważniejsze, aby powietrze mogło swobodnie przepływać przez gardło.
 • Schudnij! Jeżeli masz nadwagę, z pewnością  masz problemy z chrapaniem. Gdy schudniesz, pozbędziesz się tłuszczu, który zebrał się na szyi, przez co Twoje gardło jest zwężone a przepływ powietrza utrudniony.
 • Przebadaj się! Być może chrapanie jest wynikiem jakiejś infekcji. Czy chorowałeś ostatnio na anginę? Miałeś powiększone migdałki? A może chore zatoki? Czy wyleczyłeś je do końca? Jeżeli nie, pewnie dalej masz niedrożne górne drogi oddechowe, zatem musisz oddychać przez usta – a od tego już niedaleka droga do.. chrapania!
 • Odrzuć alkohol, zrezygnuj z leków nasennych! Nikt nie mówi, że nie możesz sobie pozwolić na lampkę wina, ale lepiej wypić ją w ciągu dnia, zamiast tuż przed snem.
 • Wybierz dobrą poduszkę! Najlepiej taką anatomiczną. Wprawdzie jest ona sporo droższa od tej tradycyjnej, ale to dobra inwestycja, ponieważ taka poduszka dopasuje się do kształtu Twojego ciała, dzięki czemu nie będziesz chrapać a poza tym dobrze się wyśpisz.
 • Odwiedź aptekę! Bo wymyślono już leki na chrapanie. W dodatku możesz je kupić bez recepty. Dlatego jeżeli masz problemy z chrapaniem, odwiedź farmaceutę i zapytaj o skuteczne lekarstwo.
 • Rzuć palenie! Inaczej nie pozbędziesz się uciążliwego chrapania!
 • Kup specjalną maskę! Tego zalecenia powinny się trzymać osoby, którym w trakcie chrapania towarzyszy bezdech.  W pierwszej kolejności powinny one udać się do lekarza, który zaleci specjalistyczne lecenie, lub zasugeruje kupienie specjalnej maski z rurą, za pomocą której pompowany jest tlen.
 • Śpij w odpowiednich warunkach! Koniecznie wywietrz pokój przed snem i zadbaj o to, aby temperatura w pomieszczeniu oscylowała w okolicy 18 do 21 stopni.
 • Czasami konieczny jest ZABIEG! To rzadko stosowane sposoby na chrapanie, jednak lekarze próbują tej metody gdy mają podejrzenia, ich chrapanie jest wynikiem wad anatomicznych, takich jak na przykład skrzywiona przegroda nosowa.
 • Ćwicz regularnie! Dzięki temu zwiększy się napięcie Twoich mięśni co pozwoli Tobie pozbyć się chrapania

Metoda, która działa na krótką chwilę – jednak nie jest bezpieczna – to zatkanie nosa osobie chrapiącej. I chociaż sposobów na chrapanie jest naprawdę mnóstwo, zwykle kończy się wyprowadzką jednego z partnerów do drugiego pokoju.

A Ty, masz jakieś swoje, sprawdzone sposoby na chrapanie?

 

 

 

 

Autor: mamnatosposob
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *