Strona Główna » Motywacja » Sztuka manipulacji – jak manipulować ludźmi?

Sztuka manipulacji – jak manipulować ludźmi?

Istnieje wiele technik manipulacji, które często wykorzystuje się w codziennym życiu. Czasami, ta manipulacja jest wręcz niezbędna w działaniach – choćby w przypadku konkretnych stanowisk pracy. Pomaga sprzedawać usługi czy produkty, ale też zdobywać zaufanie potencjalnego klienta. Zatem, jeśli opanujesz sztukę manipulacji do perfekcji możesz mieć pewność, że twoje życie stanie się łatwiejsze. Ludzie zaczną cię bardziej lubić, a ty będziesz odnosić nie małe sukcesy w pracy, co jednocześnie przełoży się także na twoją sytuację finansową. Jak manipulować ludźmi? Na czym polega wspomniana sztuka manipulacji, i czy każdy może ją opanować? Dowiedz się na ten temat więcej.

Jak manipulować ludźmi? Podstawowe techniki

Pewnie nie masz pojęcia jak wiele istnieje sposobów, które pomogą tobie skłonić ludzi na to, by zrobili właśnie to, czego od nich oczekujesz. Wydaje się tobie, że są rzeczy niemożliwe? Bzdura. Odpowiednia taktyka oraz podejście, i technika manipulacji sprawi, że osoba, która wcześniej nie była zupełnie zainteresowana tematem nagle uwierzy w jego potencjał.

  • metoda wabika – najczęściej wykorzystywana w przypadku sprzedaży produktów online. Załóżmy, że chcesz sprzedać internetowy kurs, oraz książkę. Niech ma tą samą treść, ale jednak będzie w wersji papierowej, oraz w wersji online. Wyceń kurs internetowy na 50 zł. Twoim potencjalnym klientom, może się to wydawać wysoka cena. Ale za chwilę przestanie tak być, gdy dodasz drugi produkt, i to w pakiecie. Kurs i książka, mogą być przecież warte 100 zł. A jeśli dodatkowo opiszesz tą ofertę w taki sposób, by wydała się bardziej atrakcyjna dla potencjalnego nabywcy, sprzedasz o wiele więcej pakietowych kursów, aniżeli tych tańszych, wyłącznie internetowych.
  • efekt kameleona – upodabniaj się. Jeżeli masz zamiar z kimś negocjować, staraj się delikatnie naśladować sposób bycia i gesty osoby, z którą dyskutujesz. Udowodniono, że wówczas z całą pewnością bardziej się jej spodobasz, a co za tym idzie, szybko zdobędziesz jej sympatię.
  • mów mądrze, ale szybko! Ot, taki trik manipulacyjny. Nie możesz twojemu rozmówcy dawać zbyt wiele czasu do namysłu. Dzięki temu, że będziesz mówić szybko, tak się właśnie stanie, więc wykluczysz szczegółowe analizowanie twoich słów, dzięki czemu szansa na przytaknięcie będzie większa.
  • potrzebujesz pomocy? Proś o nią wtedy, gdy osoba, którą chcesz poprosić, jest zmęczona. Tak to już jest, że wciąż mamy wątpliwości związane z tym, czy ufać ludziom, czy też tego nie robić. Czy pod przykrywką niewinnej prośby, nie kryje się jakaś grubsza sprawa. Rozbijamy później wszystko na czynniki pierwsze, by móc podjąć jakąś racjonalną decyzję, ale w przypadku gdy jesteśmy zmęczeni, zwyczajnie nam się nie chce – nie mamy siły na takie rozmyślanie. Dlatego jeśli chcesz zmanipulować swojego odbiorcę, proś go o wsparcie wtedy, kiedy już opada z sił.
  • wystrasz, i uspokój – to nie łatwa taktyka, aczkolwiek skuteczna. W trakcie rozmowy – negocjacji, spraw, by twój rozmówca odczuł strach, niepokój. Po czym postaram się zadziałać w taki sposób, by mógł o tym niepokoju zapomnieć. Przeprowadzono pewne badania. Przy przejściu dla pieszych ustawił się policjant. Było to miejsce, które nie każdy zauważył. Część osób, które przechodziły przez pasy, usłyszało gwizdek ów pana, część natomiast, przeszło przez te pasy bez niego. Zgadnij, która grupa osób chętniej wypełniła później formularz, na prośbę policjanta? Oczywiście, że ta pierwsze. Stosuj ten trik w przypadku, gdy chcesz kogoś zmanipulować. Oczywiście gwizdek to tylko metafora. Chodzi o to, by wzbudzić strach, a później sprawić, by twór rozmówca się rozluźnił.
  • mów o tym, co twój kontrahent uzyska na współpracy z tobą. Wiadomo, że istotną kwestią są również możliwe straty, ale to nie na nich trzeba się skupić. Dla twojego rozmówcy najważniejsze będzie to, co wasza relacja może mu przynieść dobrego. On sam skalkuluje sobie ryzyko zysków i strat, i oceni czy mu się to opłaci, czy nie. Dlatego kiedy przygotowujesz się do biznesowej rozmowy, koniecznie staraj się wypisać jak najwięcej dobrych punktów, które sprawią, że rozmówca poczuje się zainteresowany tematem, i będzie chciał go kontynuować, widząc już oczami wyobraźni wszystkie korzyści, które może przynieść mu wasza współpraca.
  • pewność siebie jest ważna, ale nie możesz z nią przesadzić. Ludzie lubią pewne siebie osoby. Czerpią z nich inspiracje. Poza tym są oni dla nich bardziej wiarygodni niż szare myszki, które nie do końca są pewne  prawdziwości tego, o czym mówią. Natomiast w rozmowie negocjacyjnej powinieneś czasami poddawać pewnej wątpliwości swoje słowa. Podając jakiś przykład, warto dodać : tak właśnie przeczytałem/usłyszałem, ale czy to rzeczywiście prawda, trzeba by się przekonać. Pomyśl sam, jak te słowa wpływają na ciebie?
  • dotykanie w ramię pomaga w negocjacjach. Tego typu badania zostały przeprowadzone w sklepie z książkami. Gdy sprzedawca witał swojego klienta z uśmiechem na twarzy i lekkim klepnięciem w ramię, klient kupił o wiele więcej pozycji niż ten, który nie został przywitany w ten sposób. Dodatkowo warto też nadmienić, że ta metoda sprawdza się także w przypadku kontaktów damsko męskich. Podobno mężczyznom, którzy dotknęli w ramię kobietę, łatwiej będzie pozyskać od niej numer telefonu i dodatkowo umówić się z nią na kolejną randkę.
  • i teraz kontrowersyjna metoda. Czy wiesz, że jeśli będziesz głośno mówić ludziom o tym, że wcale nie muszą się z tobą zgadzać, zadziała  na nich wręcz odwrotnie? To niewiarygodne, ale tak właśnie jest. Zwłaszcza, jeśli będziesz te słowa dość często powtarzać.

By dowiedzieć się jak manipulować ludźmi, trzeba by przestudiować mnóstwo grubych podręczników z psychologii. Aczkolwiek już tych kilka naszych rad, powinno tobie pomóc poprawić jakość swojego życia i sprawić, że ludzie będą tobie ufać.

Autor: mamnatosposob-admin
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *