Lekarza odwiedzić najlepiej mniej więcej w dziesiątym dniu od zaprzestania krwawienia miesiączkowego. Chodzi tutaj głównie o Ciebie – w tym czasie dyskomfort jaki odczujesz w trakcie badania będzie minimalny. O PMSie już zapewne nie pamiętasz, a jajeczkowanie jeszcze przed Tobą. Wizyta u ginekologa w tym czasie będzie dla Ciebie najbardziej korzystna. Prawda jest jednak taka, że do dobrego lekarza trudno jest trafić w odpowiednim terminie a kiedy już się to udaje, to możesz wskoczyć na fotel nawet z miesiączką. Wtedy jednak nie przeprowadzisz podstawowego badania jakim jest cytologia.
Nie możesz o niej zapominać, jeżeli chcesz wykluczyć raka szyjki macicy. Lekarz zrobi wymaz, dzięki czemu uda się między innymi stwierdzić, czy nie jesteś zarażona wirusem HPV – jest to brodawczak ludzki. Cytologia to badanie, które wykonuje się już w trakcie pierwszej wizyty u ginekologa. Nie możesz o nim zapominać i powinnać badać się regularnie – najlepiej raz na rok. Badanie to przeprowadza się nawet u kobiet w ciąży, choć nie wszyscy lekarze do tego dążą. Jeżeli zdarzyło się tak, że Twój ginekolog zapomniał o cytologii to zadbaj o to, by wykonać badanie podczas jednej z wizyt po porodzie.
Musisz wiedzieć, że powinnaś odczekać kilka dni przed wizytą u ginekologa, jeżeli stosowałaś jakiekolwiek środki dopochwowe albo irygacje – badanie wówczas będzie niewiarygodne. Jeżeli masz jakąkolwiek infekcję intymną, również odczekaj aż zostanie w pełni wyleczona.
Cytologia to tanie badanie – zapłacisz za nie około 40 zł, ale wcale nie musisz robić go prywatnie, możesz skorzystać z bezpłatnej opcji, jeśli tylko jesteś ubezpieczona w NFZ.
Pewnie zastanawiasz się jak się ubrać, prawda? Zdecydowanie lepiej w sukienkę czy spódniczkę niż w spodnie chyba, że chcesz paradować po gabinecie ginekologicznym z gołym tyłkiem – średnio fajna opcja. Przed samym badaniem skorzystaj z toalety, badanie ginekologiczne z pełnym pęcherzem może być dla Ciebie dość nieprzyjemne, poza tym może też utrudnić lekarzowi działania.
Przygotuj się też na serię pytań od lekarza. O co może zapytać?
Wizyta u ginekologa pozwoli wykluczyć wszelkiego rodzaju choroby i zadbać o Twój wewnętrzny spokój. Jak widzisz, nie musisz się do niej jakoś szczególnie przygotowywać. Potraktuj ją tak samo, jak wizytę u dentysty czy swojego lekarza rodzinnego – czasami warto zrobić sobie „przegląd”. Taki od A do Z. Pamiętaj, że odpowiednio wcześnie wykryta choroba może zostać wyleczona. Nie ryzykuj zatem, i jeszcze dziś zapisz się na wizytę u swojego ginekologa.