Strona Główna » Dom i Rodzina » Jak wybrać psa dla dziecka?

Pies jest jednym najczęściej wybieranych przez rodziców zwierzęciem. Większość dzieci marzy by posiadać czworonożnego przyjaciela – najlepszy kompan zabaw,opiekun i obiekt do przytulania. Pies szybko odwdzieczy się za okazaną mu miłość i troskę, a dziecko nauczy się odpowiedzialności i empatii. Warto jednak zastanowić się nad tym, jak wybrać psa dla dziecka i pamiętajmy,że pies to nie zabawka i będzie z nami przez kilkanaście lat.

Przed zakupem

Przed kupnem szczeniaka zastanówmy się dwa razy, nim podejmiemy decyzję. Pies, to żywe stworzenie a nie zabawka. Nie kupuj pochopnie, zastanów się wspólnie z rodziną, jaki pies będzie do Was pasował. Ile czasu jesteście wstanie mu poświęcić. Porozmawiajcie o obowiązkach jakie wynikają z posiadania czworonoga. Pies to też koszty jego utrzymania, pielęgnacji i zdrowia. Weźcie pod uwagę, czy często wyjeżdżacie, i jakim samochodem się poruszacie, to ważne by w czasie wakacji nie okazało się, że nie macie co zrobić z psem lub samochód nie jest w stanie pomieścić bagaży i pupila.
Jeśli wraz z resztą domowników podejmiecie decyzję o kupnie psiaka, to kolejnym krokiem będzie wybór odpowiedniej rasy.

Odpowiedni charakter psa

Nie kieruj się głównie wyglądem psa, a przede wszystkim jego charakterem. To bardzo istotne szczególnie w rodzinach, które mają dzieci. Nie wszystkie psy lubią maluchy,  a Ty nie chcesz na pewno problemów związanych z niedopasowaniem. Dlatego na pierwszym miejscu powinien być  charakter rasy a nie jej wygląd. Uroda psiaka  nie może być głównym kryterium jego wyboru, bo szybko może się okazać, że zamiast cudownego kompana mamy w domu nadpobudliwe zwierzę lub agresora.

Psy, jak ludzie mają swój temperament i charakter. Każda rasa ma wrodzone predyspozycje i to musi być główne kryterium wyboru. Inaczej będą się zachowywać psy pasterskie, obronne a inaczej myśliwskie. Wybór rasy często wymaga od przyszłego właściciela doświadczenia i umiejętności by później nie być rozczarowany.

Gdy w domu jest dziecko, pies musi być zrównoważony i spokojny, powinien lubić towarzystwo ale też znosić dobrze hałas i okazywanie czułości przez nasze dzieci.

Ras psich jest wiele i ciężko je wszystkie opisać. Psy pasterskie wykazują się najlepszą predyspozycją dla rodzin z dziećmi, ponieważ w ich charakterze jest opieka nad członkami rodziny, oraz poczucie własności. Znany z filmu Lessie owczarek szkocki collie to przykład psa opiekuńczego i łagodnego. Szwajcarski pies pasterski to oaza spokoju i miłości i pomimo swoich gabarytów jest jak wielka przytulanka dla dziecka.

Psy północy typu husky lub malamuty mają wrodzony instynkt opiekuńczy, szczególnie w stosunku do szczeniąt, a biorąc pod uwagę fakt,że pies traktuje dziecko jak trochę innego szczeniaka, to bardzo dobra cecha przy wyborze psa dla rodziny. Jedynym mankamentem jest fakt, że są to z reguły bardzo samodzielne i nie lubią się podporządkowywać.
Chociaż może się to wydawać dziwne, to  świetnymi towarzyszami dla maluchów są psy uznawane za tzw.rasy groźne – typu amstaff, bullterrier, doberman czy rodziny molosów jak cane corso, mastif czy dog. Kupione w dobrej hodowli są zrównoważone i potulne jak baranki, wykazują anielską cierpliwość do dzieci małych, które często w brutalny sposób okazują miłość. Te psy są skore do zabawy i mają poczucie własnej siły oraz mają cechy opiekuńcze.
Typem psa myśliwskiego jest busset hond – są to bardzo czułe i rodzinne czworonogi, choć pierwotnie przeznaczone były na psy do polowań. Zanane wszystkim golgen retriver i labrador są niesamowicie inteligentne i towarzyskie, opiekuńcze oraz czułe – jedyna ich wada to duża potrzeba ruchu.

Rasa, którą można polecić rodzinom z dziećmi to buldog francuski. Jest zrównoważony, wesoły i przede wszystkim wyrozumiały wobec dziecięcych przewinień. Jest łatwy w pielęgnacji ze względu na krótki włos. Mimo, że dość energiczny i ruchliwy nie ma możliwości, iż przewróci malca lub zrobi mu krzywdę.

Bokser to też typowy przedstawiciel czworonogów, który kocha zabawy z dziećmi. Cechuje go duża czułość i wierność, mocno przywiązuje się do dzieci, ważna jest jego wczesna socjalizacja.
Nowofunland to typ puchatego misia o gołębim sercu.Ciało olbrzyma a to tylko wielki słodziak kochający dzieci i pieszczoty.

Wielkość psa

 

Zdecydowanie na towarzysza dla dziecka polecamy dużego psa. Im jest większy tym lepiej. Jaki jest powód takiego stwierdzenia ?Małe dzieci w okazywaniu miłości nie potrafią być delikatne, często szarpią, ciągną i siadają na psiaka. Duży pies jest w stanie te dowody miłości wytrzymać bez wielkiego szwanku na swoim zdrowiu mały już nie koniecznie. Warto też wziąć pod uwagę fakt, że duży pies zdaje sobie sprawę ze swojej siły i stara obchodzić się z małym człowieczkiem bardzo delikatnie bo uważa go za szczeniaka.

Wybór psa dla dziecka wcale nie jest prosty. Ras wartych naszej uwagi jest dużo i nie starajmy sie podążać za modą a tylko i wyłącznie za naszymi potrzebami. Jeśli masz wątpliwości, warto udać się do hodowcy danej rasy, i porozmawiać z nim o wzorcu. Jest to osoba, która ma kompetencje i wiedzę, a co istotne jest właścielem kilku osobników, co daje jej możliwość obserwacji charakteru.

Wybierając hodowlę weź pod uwagę opinię o niej, sprawdź w jakich warunkach są hodowane psy.
Nie kupuj szczeniaka od handlarza na bazarze, bo nie wiesz co później z niego wyrośnie. Doświadczony hodowca zna rasę i pomoże w doborze pupila. Szukaj hodowli , gdzie szczenięta są otaczane miłością i mają kontakt z ludźmi.

 

 

Autorka : Izabela Urbaniak Marut

www.nianioborntobewild.wordpress.com

Autor: mamnatosposob
Tagi

Komentarze 2 komentarze

  1. Ania napisał(a):

    Ja uważam, że najlepsze wybory to wybory ze schroniska i to dorosłych już ukształtowanych psiaków. Okres „nieznośności” mają już za sobą i wiemy dokładnie jakie są, mamy też możliwość poznać go trochę przed adopcją 😉

  2. Madzik3a54 napisał(a):

    Ja mam takiego już 10 letniego malutka ma dopiero rovzek ale świetnie ją toleruje i jest naprawde przy niej cierpliwy i spokojny:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *