Strona Główna » Motywacja » 10 sposobów, by osiąganie celów było łatwiejsze

10 sposobów, by osiąganie celów było łatwiejsze

Każdy człowiek ma jakieś marzenia, coś chce osiągnąć, czegoś ważnego dokonać. Każdy z nas chciałby, by jego życie składało się z możliwie największej ilości szczęśliwie sfinalizowanych przedsięwzięć, skutkujących w późniejszych latach pozytywnymi efektami. Osiąganie celów, to za każdym razem duże wyzwanie. Nie jest bowiem tak, że coś zdarzy się samo lub za sprawą szczęśliwego zbiegu okoliczności. Na taki dar od losu można liczyć niezwykle rzadko.

Świadome osiąganie celów

Dlatego, aby w pełni świadomie i odpowiedzialnie brać życie we własne ręce, należy przede wszystkim liczyć na swoje umiejętności i kształtując w sobie postawę nastawioną na osiągnięcie zadowalających efektów, dążyć wytrwale do uzyskania tego, na czym nam zależy. Życie jest zbyt krótkie, by miało się kończyć na deklaracjach i chęciach. Trzeba działać!

Jak się za to zabrać?

Wiadomo jednak, że – jak to w życiu – na każdym kroku pojawiają się pokusy, które skutecznie odwodzą nas od dążenia do tego, co sobie postanowiliśmy. Dlatego dobrym momentem, by stworzyć listę takich spraw do zrealizowania, jest dla wielu osób Sylwester, ponieważ stanowi motywację, by wraz z nowym rokiem zmienić coś w swoim życiu na lepsze i trzymać się powziętych ustaleń.

W ten sposób osiąganie celów, które sobie wytyczymy, stanie się pewną misją, ważną powinnością, względem której będziemy czuć się w obowiązku. Taki wewnętrzny motor do działania, podświadomie będzie nas pobudzał w kierunku realizacji celu.

Osiąganie celów, które są istotne dla naszego życia, zdrowia lub szczęśliwej przyszłości, warto rozpocząć jak najwcześniej – zaraz po ustaleniu zasadności postępowania i przyjęciu go za słuszne.

To może ci pomóc

We wszelkich działaniach nastawionych ja konkretne cele, ważne jest to, by nie poddawać się w trakcie dążeń do ich osiągnięcia, nawet jeśli pojawią się jakieś przeszkody. Poniższe wskazówki mogą okazać się pomocne, jeśli i ty dążysz do osiągnięcia ważnego dla siebie celu:

  1. Karteczki przylepki – jeśli decydujesz się podjąć jakiegoś wyzwania, musisz być pewny, że właśnie tego chcesz. Pomogą ci w tym malutkie karteczki rozmieszczone w różnych miejscach w twoim mieszkaniu, na których możesz wypisać hasła motywujące do działania, typu: „dasz radę”, „głowa do góry”, „jeszcze tylko dwa miesiące” itd.
  2. Pozytywne myśli – jeśli chcesz, aby inni również pomogli ci w twoim przedsięwzięciu, wzbudzaj pozytywną energię. Rozmawiając z bliskimi mów o ty, jak ważne są dla ciebie cele, do których dążysz i jak wiele satysfakcji przyniosą ci dobre rezultaty. Jeśli będziesz mieć wsparcie najbliższych i poczujesz, że nie jesteś w tym osamotniony, z pewnością odniesiesz sukces.
  3. Określ ścieżkę działań – to zadanie pozwoli ci samemu na bieżąco kontrolować proces dążenia do celu. Wypisz w punktach, krok po kroku, co należy zrobić, by osiągnąć cel, możesz też rozłożyć te działania w czasie i wyznaczyć daty graniczne, dotyczące każdego z nich. Odhaczaj lub skreślaj to, co zostało wykonane, realizując każdy następny punkt z równie wielkim zapałem.
  4. Ustal priorytety – to akurat dotyczy ewentualnych kosztów, jakie musiałbyś ponieść w związku z ustalonymi celami. Jeżeli naprawdę bardzo chcesz, by twoje działania przyniosły oczekiwany efekt, weź pod uwagę konieczne wyrzeczenia i fakt, ze być może będziesz musiał trochę pooszczędzać na tym i owym, aby móc się później cieszyć.
  5. Asertywność – tego wymaga od ciebie własna ambicja i poczucie obowiązkowości. Jeśli więc masz jasno nakreślony plan dnia, nie rezygnuj z niego (np. jeśli twoim celem jest zrzucenie kilku kilogramów i ustalasz jadłospis oraz plan treningów). Musisz wyćwiczyć w sobie postawę asertywnej odmowy względem wszystkiego, co miałoby ciebie odwieść od realizacji własnych postanowień.
  6. Samokształcenie – niektóre ambitne cele, jakich chcemy w życiu dopiąć, wymagają podjęcia dodatkowych kursów, szkoleń, uczestnictwa w warsztatach podnoszących kwalifikacje itd. Jeżeli twoją ambicją jest podjęcie pracy, w której wymagane jest posługiwanie się biegle językiem obcym, zapisz się na kurs. Podobnie z prawem jazdy czy certyfikatem dopuszczającym do posługiwania się określonymi narzędziami itd. Wszystko jest możliwe, jeśli naprawdę tego chcesz.
  7. Dobre słowo dla samego siebie – czyli automotywacja, potrafi zdziałać cuda. Zaraz po przebudzeniu powiedz sobie, że wykonałeś już kawał dobrej roboty, a to, co przed tobą, stanowi niewielki odcinek na drodze do sukcesu. Teraz, na tym etapie, nie możesz się już poddać. Zawiódłbyś przede wszystkim własne oczekiwania.
  8. Motto – wyznacz sobie jakieś hasło przewodnie, złotą myśl, mądrość ludową, powiedzenie lub inne ważne słowa, które staną się twoim mottem w drodze do sukcesu. Jeśli są to słowa piosenki o ważnym przesłaniu, tym bardziej będą ci one przypominać o tym, że masz coś ważnego do zrobienia. Możesz też ustawić w telefonie dzwonek z tą melodią.
  9. Licz na siebie – dlaczego? Bo to twój cel i twoja droga. Dlatego to ty musisz ją pokonać sam. Inni mogą cię wspierać dobrym słowem i mobilizującymi gestami, ale tak naprawdę nikt nie przeżyje twojego życia za ciebie. Działaj!
  10. Nie bój się prosić o pomoc –co prawda twoje wyzwanie, to twoja praca, ale są takie chwile, gdy trzeba uznać własną słabość, niedoskonałość, a nawet brak wiedzy w danym obszarze. Wtedy pomoc osoby bardziej kompetentnej może okazać się zbawienna w dalszych dążeniach do upragnionego celu. Nieraz wystarczy tylko dobra rada, niewielka podpowiedź czy sugestia, by nabrać wiatru w żagle.
Przekonasz się, że było warto

Nic tak nie cieszy człowieka, jak dobrze wykonana praca, satysfakcjonujące ukończenie jakiegoś ważnego działania, osiągnięcie zadowalających wyników ważnego projektu etc. Dlatego warto podejmować działania, które mogą nas zbliżyć do zrealizowania marzeń, osiągnięcia celów, zdobycia tego, co wydaje się być niemożliwe itp. Kto nie spróbuje, ten nigdy nie przekona się jak smakuje zwycięstwo. Więc jak, zaczynasz od jutra?

Autor: mamnatosposob
Tagi

Komentarze 3 komentarze

  1. Anna Maria Galant pisze:

    Pozytywne myślenie przede wszystkim 🙂

    Tylko w ten sposób przyciągniemy dobrą energię.

  2. Katarzyna Wójcik pisze:

    Przydatne wskazówki, przyznam ze mam klopot z wytrwaniem w dazeniu do celu

  3. Justa pisze:

    Cennych rad nigdy za wiele 🙂
    Mi pomaga tez zasada : „Nikt z nas nie jest doskonały” – w dążeniu do celu zdarzają się błędy, kryzysy, problemy i porażki. Grunt to umieć je przyjąć na klatę i wyciągnąć wnioski. Nie warto negatywnie postrzegać siebie, myśleć autodestruktywnie, dołować się niepowodzeniami. Takie myślenie zawsze paraliżuje aktywność. Trzeba mieć dystans do siebie i nawet jak coś nie wyjdzie próbować dalej.
    Fajne rady znalazłam też na blogu : http://terapiawjanowcu.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *