Strona Główna » Motywacja » 10 sposobów na to jak opanować złość

10 sposobów na to jak opanować złość

Sztuka panowania nad emocjami nie należy do najprostszych, lecz nie jest też niemożliwa do osiągnięcia. Człowiek w ciągu swojego życia doświadcza wielu zdarzeń, generujących różne emocje, zarówno pozytywne, jak i negatywne, których staramy się później unikać. Mądrość życiowa oraz inteligencja emocjonalna to właściwości, które pozwalają nam czynić z nich użytek oraz wyciągać wnioski. Dzięki temu właśnie wiemy, jak opanować złość lub w jaki sposób radzić sobie z sytuacjami, które wzbudzają w nas uczucie gniewu, nienawiści itp.

Dobrzy z natury

Człowiek jest ze swej natury istotą dobrą, zdolną do czynienia na rzecz innych tego, co mogłoby im przynieść radość, zadowolenie, szczęście, a nawet różne korzyści. Potrafimy działać bezinteresownie, dając od siebie to, co najcenniejsze. Potrafimy poświęcić własny czas, by drugiemu w czymś pomóc, nie oczekując żadnej zapłaty i wynagrodzenia naszych starań. I wreszcie jest też tak, że jesteśmy w stanie całkowicie zrezygnować z własnego dobrobytu lub zaryzykować wszystko, dla osoby, którą darzymy głębokim uczuciem – np. oddając jej swoją nerkę, krew czy szpik.

Jak opanować złość – co może nam pomóc?

Wszystko to pokazuje, że uczucie złości, które nieraz w nas wzbiera, nie jest stanem naturalnym. Pojawia się tylko w krytycznych sytuacjach, gdy już znajdujemy się u  granic wytrzymałości psychicznej z powodu czyjegoś zachowania lub bezmyślności, albo zdarzeń losowych, których chcieliśmy za wszelką cenę uniknąć itd.

Jak opanować złość w takich sytuacjach? Jak radzić sobie z narastającym w nas uczuciem wrogości lub gniewu? Podpowiadamy poniżej:

  1. Wyżyj się – to może niezbyt humanitarnie brzmi, ale nie chodzi o to, by się na kimś zemścić, lecz po prostu dać upust swoim emocjom w sposób, który najlepiej nam w tym pomoże. Nieraz trzeba nawet uderzyć pięścią w stół, jeśli ma nas to powstrzymać przed poważniejszymi działaniami.
  2. Medytacja – czyli coś zupełnie na odwrót. Jednych uspokaja wykrzyczenie agresji, innych wyciszenie wewnętrzne za sprawą jogi lub praktyk medytacyjnych. Uspokojenie umysłu skutkuje opanowaniem ciała. Ta zasada sprawdza się tylko wtedy, gdy miałeś już wcześniej styczność z tego typu praktykami.
  3. Niezawodne zioła – między innymi melisa słynie ze swojego działania uspokajającego. Napar łagodzi napięcia i emocjonalną burzę, która powoduje, że nie jesteśmy w stanie logicznie myśleć. Odpręża, relaksuje i pomaga w zasypianiu.
  4. Muzyka –jej walory w terapii różnego typu zauważono już dawno, dlatego dziś leczenie dźwiękiem przynosi spektakularne efekty w przypadku wielu dolegliwości i zaburzeń. Również w stanie pobudzenia emocjonalnego, jesteśmy w stanie wyciszyć się, uspokoić i odprężyć za sprawą ulubionej melodii, czy łagodzących dźwięków określonych instrumentów.
  5. Uprawianie sportu – z uwagi na to, że pobudza nasz organizm do produkcji adrenaliny, uprawianie sportu również pomaga wyrzucić z siebie negatywne emocje. Podejmowanie rywalizacji lub walka o pobicie własnego rekordu, powoduje, że odwracamy uwagę od wcześniejszego napięcia emocjonalnego i skupiamy się na tym, by dobrze wykonać obecne zadanie. Sport daje możliwość rozładowania się, wykrzyczenia i szybkiego pozbycia bagażu emocjonalnego, z którym zaczynaliśmy trening.
  6. Szybko jak nigdy – to akurat idealne dla mężczyzn, którzy lubią przydusić gaz do dechy. Wielu panów radzi sobie z negatywnymi emocjami wsiadając za kółko i po prostu nabierając niesamowitej prędkości na prostym odcinku drogi szybkiego ruchu. Cóż, kto choć raz tego próbował, wie dokładnie, jak bardzo pomocny może okazać się w sytuacji złości własny samochód.
  7. Przekleństwa – bardziej hardcorowy sposób, lecz przynoszący równie dobre efekty. Niektórzy ludzie za sprawą wulgaryzmów najlepiej się rozładowują. Cóż, może nie jest to najspokojniejsza metoda, ale lepiej, że ktoś się nagada pod nosem, niżby miał iść i uderzyć w coś, zepsuć, albo jeszcze wyrządzić innemu człowiekowi krzywdę.
  8. Rozmowa z bliską osobą – to z kolei bardzo spokojna forma opanowania złości. Nasi bliscy lub przyjaciele, to takie katalizatory negatywnych emocji. Zawsze potrafią uspokoić, doradzić, powstrzymać przed popełnianiem pochopnych działać i podejmowaniem złych decyzji. Człowiek w chwili złości nie myśli racjonalnie, dlatego dobrze jest skonsultować z kimś to, co się wydarzyło, by wysłuchać obiektywnej oceny sytuacji.
  9. Gry komputerowe – bardzo współczesne rozwiązanie, którego sukces polega na skutecznym odwróceniu uwagi od źródła problemu. Nie rozwiąże go, ale pozwoli opanować się, wyciszyć, uspokoić emocje i dopiero wtedy powziąć konkretne kroki. W grze komputerowej możemy wcielić się w kogoś, kim nie jesteśmy, aby poczuć takie emocje, na które na co dzień nie chcemy sobie pozwalać. Wtedy następuje coś w rodzaju „oczyszczenia” własnego niespokojnego wnętrza.
  10. Seks –niektórym osobom pomaga, z uwagi na to, że daje możliwość zbliżenia się do ukochanej osoby, odczucia jej miłości, która działa w sposób łagodzący wszelkie pojawiające się problemy. Bliskość fizyczna wzbudza pożądanie, a to z kolei pozwala na rozładowanie napięcia i odczucie stanu błogości.
Nie warto marnować zdrowia

Bez względu na to, jakie jest źródło naszej złości, należy pamiętać, że każdy z wymienionych sposobów jest skuteczny w odniesieniu do różnych osób. Nie wszyscy muszą lubić szybką jazdę samochodem i nie każdy musi posiadać umiejętności w graniu na komputerze. Jedno jest jednak pewne – cokolwiek się wydarzy, spróbuj nie zatrzymywać w sobie złości i nie pielęgnować uczucia nienawiści względem kogoś lub czegoś. Życie jest zbyt krótkie, by gniewać się na kogoś z powodu chwilowych zmian nastroju. Sztuką jest natomiast umiejętność szczerego przebaczenia.

Autor: mamnatosposob
Tagi

Komentarze (1)

  1. PanP napisał(a):

    Ja mam często w pracy wybuchy złości – kieruję zespołem i naprawdę czasem nerwy mi puszczają. Ostatecznie i tak cała odpowiedzialność spada na mnie. Chwilami nie moge się opanować – zażywam wtedy Forstres bo szybko mnie uspakaja. Zawsze mam go przy sobie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *