Strona Główna » Blogostrefa » Niedziela palmowa znaczenie, o którym trzeba pamiętać

Niedziela palmowa znaczenie, o którym trzeba pamiętać

W dzisiejszym skomercjalizowanym i nastawionym na zyski świecie, zbliżająca się Niedziela Palmowa to przede wszystkim dzień zakupów i ostatnich przedświątecznych przygotowań. Nie bez powodu określa się ją także jako Niedzielę Handlową. Zapracowani w ciągu tygodnia ludzie, nie mają z reguły czasu na to, by zająć się potrzebnymi do wielkanocnych przygotowań sprawunkami, dlatego korzystają z możliwości i wybierają się całymi rodzinami na duże zakupy. Jednakże Niedziela Palmowa znaczenie ma dużo głębsze i poważniejsze. I powinniśmy o tym pamiętać.

Niedziela Palmowa znaczenie – ostatni tydzień Wielkiego Postu

W tradycji katolickiej Niedziela Palmowaznaczeniema symboliczne i oznacza początek ostatniego tygodnia 40-dniowego postu, powziętego jako oznaka skruchy i pokuty, by dobrze przygotować się na najważniejsze święta w roku liturgicznym. Wielkanoc ma bowiem szczególny wydźwięk i uznawana jest za najbardziej radosne ze wszystkich świąt, wiąże się bowiem z nadzieją na życie wieczne po śmierci, a także stanowi symbol zwycięstwa życia nad śmiercią i wszelkimi demonicznymi mocami.

Niedziela Palmowa w świadomości osób, które czują się związane z religią katolicką, wiąże się głównie z symboliką palm, które przynosimy w tym dniu do kościoła, by poświęcić je i zanieść do swoich domów. Moc poświęconych palm według wierzeń ludowych chroni rodziny od chorób i nieszczęść.

Znaczenie Palmowej Niedzieli – tradycje i wierzenia

Palmy, które przynosimy do kościoła, mogą być przygotowane z wierzbowych gałązek i bazi, które w tym celu obcina się kilka dni wcześniej, by zdążyły pięknie rozkwitnąć. Palmy odnoszą się do wydarzeń z życia Jezusa Chrystusa i upamiętniają wjazd na osiołku do Jerozolimy, na kilka dni przed męką drogi krzyżowej.

Z obchodami Wielkanocy, a także Wielkiego Tygodnia i Lanego Poniedziałku wiąże się wiele tradycji, ludowych obrzędów, wierzeń i zwyczajów. Poniżej przypomnimy te, które wiążą się z Niedzielą Palmową i jej znaczeniem w życiu religijnym katolików:

  1. Palmy – dzisiaj nie mamy możliwości święcenia prawdziwym palmowych liści i gałązek, dlatego zastępujemy je wierzbowymi gałązkami, które mają szczególne znaczenie. Wierzba uznawana jest za drzewo, które wiecznie się odradza i nigdy nie ginie, stąd oczywista analogia do życia i śmierci, zmartwychwstania i szczęścia wiecznego.
  2. Po święceniu – zanoszono palmy do domów, gdzie zajmowały szczególne miejsce. Wierzono bowiem, że mają szczególną moc, chroniącą wszystkich domowników przed chorobami, brakiem pomyślności i wszelkimi niepowodzeniami.
  3. Ochrona przed piorunami – w czasie burzy wystawiano palmy do okna, aby piorun ominął dom i nie wyrządził żadnych szkód. Wiara w siłę święconych wielkanocnych palm przetrwała do dziś, osobiście znam starsze osoby, które postępują dokładnie w ten sposób, wyciągając jeszcze dodatkowo gromnice poświęcone w kościele podczas Święta Matki Boskiej Gromnicznej na początku lutego.
  4. Dekorowanie obrazów – poświęcone wierzbowe gałązki wkłada się za ramy obrazów, a także w innych miejscach mieszkania, wierząc, że przyniosą dobrobyt i radosne chwile.
  5. Ochrona urodzaju – na wsi natomiast gospodarze wychodzą z palmami w rękach na pola i zatykają je w ziemię, aby chronić plony od zepsucia i niszczycielskich żywiołów. Zwyczaj ten spotyka się do dziś zwłaszcza na Podkarpaciu.
  6. Popiół – palmy poświęcone podczas Niedzieli Palmowej wykorzystuje się przed Środą Popielcową, ponieważ spala się je na popiół, którym posypuje się głowy wiernych.
  7. Dla zdrowia – wciąż wiele osób wierzy w to, że połknięcie wierzbowego „kotka” chroni przed chorobami i dodaje sił.
  8. Konkurs palem – w związku z Niedzielą Palmową organizuje się wiele konkursów, na największą i najbardziej oryginalną palmę. W dekorowanie i przygotowywanie palem angażują się wówczas całe rodziny i jest to początek najważniejszych przygotowań do okresu Świąt Wielkiej Nocy.
  9. Uderzanie palmami – w niektórych regionach kraju istnieje zwyczaj wzajemnego symbolicznego uderzania się poświęconymi palmami po wyjściu z kościoła. Takie praktyki miały oznaczać przekazywanie sobie dobrej energii, witalności i życzeń wszelkiego powodzenia oraz bogactwa.
  10. Dodatek do lekarstw – inne wierzenia w cudowną moc poświęconych gałązek skutkują dodawaniem pokruszonych listków do lekarstw, by wzmocnić ich działanie chroniące przed chorobami.

Refleksja i wyciszenie

Poza wszelkimi zwyczajami i obrzędami, które dotyczą zarówno Niedzieli Palmowej, jak i Wielkiego Tygodnia, trzeba pamiętać, że jest to przede wszystkim czas wyciszenia, pogłębionej refleksji i zastanowienia nad własnym życiem. Najważniejsze jest bowiem to, by dobrze przygotować się na nadejście Świąt Wielkiej Nocy pod względem duchowym i przeżyć je rozumnie, z poszanowaniem tradycji

Autor: mamnatosposob
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *