5 metod na oczyszczanie organizmu po rzuceniu palenia
Palenie papierosów jest jednym z najczęstszych nałogów, w które popadają ludzie w różnym wieku na całym świecie. Nie dość, że uzależnia i wyniszcza organizm, to jeszcze zwiększa ryzyko zachorowania na raka płuc. A mimo tego osób, które zaczynają palić i będą to robić przez długie lata, co roku przybywa, wskutek czego przemysł tytoniowy wciąż się rozkręca. O tym, że papierosy szkodzą, nie trzeba nikogo przekonywać. Nie bez powodu na każdej paczce papierosów umieszczone jest stosowne ostrzeżenie. Z różnych względów zdrowotnych i życiowych, ludzie decydują się jednak na rzucenie nałogu i walkę o powrót do zdrowia. Oczyszczanie organizmu po rzuceniu palenia nie jest łatwe, jednak nie należy do niemożliwych. Z czasem można wrócić do wspaniałej kondycji.
Co się dziele z Twoim organizmem gdy przestajesz palić
Trzeba uświadomić sobie bardzo ważną rzecz. gdy palisz papierosy, zanieczyszczasz nie tylko płuca, ale też cały organizm, który z czasem zaczyna w coraz większym stopniu przyzwyczajać się do określonej dawki nikotyny w ciągu dnia. Rzęski płucne, odpowiedzialne za zdolność płuc do regeneracji, mogą być już w bardzo złym stanie. Kiedy wreszcie zdecydujesz się na rzucenie palenia, wszystko zależy od tego, w jak dużym stopniu rzęski zostały zanieczyszczone. Detoksykacja organizmu to proces długotrwały i musi rozpocząć się od jak najszybszego pozbycia się z organizmu toksyn, które nie rozpuszczają się w wodzie.
Oczyszczanie organizmu po rzuceniu palenia – krok po kroku
Najważniejsza po rzuceniu palenia jest dieta, która musi składać się z produktów wpływających na metabolizm. Trzeba go bowiem na nowo usprawnić, a także wspomóc wątrobę w pozbywaniu się substancji szkodliwych.
Oczyszczanie organizmu po rzuceniu palenia będzie trudne na początku. Trzeba się bowiem przyzwyczaić do nowej sytuacji, kiedy organizm jeszcze walczy z pokusą, przyzwyczajony do nikotyny, której nagle zaczyna brakować.
Aby sobie pomóc, spróbuj wprowadzić poniższe zasady i trzymać się ich bez żadnych ustępstw:
- Woda mineralna – minimum 2 litry dziennie pomogą pozbyć się szkodliwych toksyn. Woda wypłukuje je z organizmu, a ty zyskujesz lepsze samopoczucie. Zdolność rozpoznawania zapachów i smaków znacznie się wyostrzy.
- Stosuj w swojej diecie zioła – zwłaszcza te, które działają niczym „miotełka” na wszelkie szkodliwe substancje: rozmaryn, mięta, dziurawiec, mniszek lekarski, pokrzywa.
- Unikaj przebywania w towarzystwie osób palących – bierne palenie jest tak samo szkodliwe dla organizmu, jak czynne. Dla ciebie, gdy próbujesz zerwać z nałogiem, w jeszcze większym stopniu wpływa na pogorszenie samopoczucia.
- Suplementacja – palacze cierpią z reguły na niedobór karotenu, witaminy C i E oraz kwasu foliowego, co skutkuje przyspieszonym starzeniem się organizmu. Dlatego po rzuceniu nałogu zaleca się kilkutygodniową suplementację. Zdrowszy organizm, uzupełniony w brakujące mu witaminy i mikroelementy, ma więcej sił podczas zwalczania skutków zanieczyszczenia organizmu.
- Sport – najlepszym sposobem na pozbycie się toksyn jest aktywność fizyczna. Dzięki zwiększonemu wysiłkowi organizm lepiej się dotlenia. Uważaj jednak, by nie doprowadzić do zadyszki. Osoby, które palą lub paliły nałogowo, mają znacznie zmniejszoną wydolność płuc. W ich wypadku nawet krótki trening może powodować problemy z oddychaniem. Dlatego wprowadzaj ćwiczenia stopniowo. Już po około 2 tygodniach powinieneś poczuć się lepiej, a wtedy również twoje płuca zyskają większą sprawność. Nie martw się, za jakiś czas będziesz mógł biegać, jeździć na rowerze, pływać i chodzić na siłownię, bez żadnych problemów.
Warto próbować
Nawet jeśli nie uda się tobie od razu rzucić palenia, warto podejmować próby. Tym bardziej, że zaledwie kilka procent palaczy pokonuje nałóg przy pierwszej próbie zerwania z paleniem. Z każdej nieudanej próby wyciągamy jakieś wnioski, które pozwalają lepiej przygotować się do kolejnej. W każdym razie nawet kilkanaście dni bez papierosa sprawi, że twój organizm odpocznie od toksycznych substancji. Próbuj do skutku. Zyskają na tym również twoi bliscy.
Autor: mamnatosposob
Tagi
Mi w rzucaniu palenia pomogła strona —> rzucam-to.pl
Paczka papierosów w porównaniu z kosztami środków, które mi pomogły to tylko niewielka suma, także warto było spróbować. Oczywiście najważniejsza jest silna wola, jednak warto się czymś wspomóc, aby było chociaż troszkę łatwiej. Od siebie polecam tabletki i gumy, z dnia na dzień jest coraz lepiej, aż w końcu okazuje się ze minęło już kilka miesięcy bez papierosa 🙂
Na pewno nii niquitin czy inne wynalazki zaierające nikotynę. Tylko podtrzymują nałóg. Środki oparte np. na cytyzynie np. Desmoxan czy abex – jak najbardziej tak. Są świetne.
Dzis 5 dzien bez dymka. Myslalam ze bedzie gorzej. Najbardziej dokucza mi brzuch. Ciagle wzdety i bolesny. Radze sobie ziolami i lekiem ipp 40- niby zmniejsza produkcje kwasu zoladkowego i odkwasza organizm. Pomaga. Do palenia mnie nie ciagnie tylko do jedzenia i tu jestem biedna bo jak zjem boli brzuch. A przutyc musze po to rzucislam palenie. Kto wie jak dlugo jelita przyzwyczajaja sie do normalnego funkcjonowania ( wiem ze nikotyna przyspiesza prace metabolizmu) .
Jarałem przez 11 lat od 17 roku życia. Miałem przez to ciągłe problemy z kasą. Pierwszy raz rzuciłem palenie 3 dni temu. Nie mam jakiś szczególnych objawów.