Strona Główna » Zdrowie i Uroda » Zdrowie » Czosnek – właściwości, poznaj jego moc!

Czosnek nadaje potrawom niezwykłego aromatu, jest też jednym z najpopularniejszych naturalnych antybiotyków, który pomoże nam zarówno zwalczyć chorobę, jak i jej zapobiec. Jednak jeśli myślisz, że to jego jedyne właściwości… to jesteś w dużym błędzie. Poznaj moc czosnku!

Czosnek, a układ krwionośny

Ta niepozorna roślina wywiera bardzo dobry wpływ na nasz układ krwionośny. Obniża poziom cholesterolu, zapobiega miażdżycy, wylewom, zawałom i zakrzepom, obniża ciśnienie krwi oraz poziom cukru.

Czosnek właściwości antybakteryjne

Czosnek jest najlepszym naturalnym lekarstwem. Ma silne właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwzapalne. Jest skutecznym środkiem na poprawę odporności, pomaga też zwalczyć chorobę, gdy ta już się pojawi. Skutecznie zwalcza przeziębienie, grypę, ale może być też środkiem pomocniczym przy walce  z poważniejszymi infekcjami np. płuc.

Czosnek właściwości antynowotworowe

Według lekarzy, czosnek, dzięki swym właściwościom antybakteryjnym i przeciwzapalnym, ma również duże znaczenie w profilaktyce nowotworów. Wykazuje także zdolności „naprawcze” komórek. Jest silnym przeciwutleniaczem.

Czosnek właściwości przeciwgrzybiczne

Czosnek wykazuje także silne właściwości przeciwgrzybiczne, dzięki czemu może być pomocny np. przy leczeniu zakażeń układu moczowego lub grzybicy.

Czosnek w ciąży

Czosnek może być spożywany przez kobiety w ciąży, ale w ograniczonej ilości. Nie poleca się go natomiast kobietom karmiącym piersią, gdyż jego aromat może zniechęcić dziecko do ssania piersi.

Kiedy ma największe właściwości?

Żeby zachować właściwości zdrowotne czosnku, najlepiej spożywać go na surowo, ewentualnie po krótkiej obróbce termicznej, w niezbyt wysokiej temperaturze. Największe właściwości ma w około 10 minut po rozgnieceniu. Pamiętajmy też, że czosnek tak jak wszystko stosowane w nadmiarze, może zaszkodzić, powodując dolegliwości ze strony układu pokarmowego oraz wątroby. Warto pamiętać też o tym, że rozrzedza krew, a więc jeśli mamy z tym problem lub czeka nas operacja, powinniśmy ograniczyć jego spożycie.

Uwaga, jeśli do spożywania czosnku zniechęca Cie jego zapach, po jego spożyciu przeżuj świeżą natkę pietruszki lub ziarnko kawy.

Autor: mamnatosposob
Tagi

Komentarze (1)

  1. Ewa napisał(a):

    Kocham czosnek, ale zawsze dodawalam go w trakcie gotowania… Nie wiedziałam ze wtedy ma mniej wlasciwosci

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *