Strona Główna » Zdrowie i Uroda » Zdrowie » Wszystko o cytologii, dlaczego badanie cytologiczne jest ważne?

Wszystko o cytologii, dlaczego badanie cytologiczne jest ważne?

Zdrowie jest jedną z najważniejszych wartości w życiu każdego człowieka. Dbając o siebie, zapobiegamy pojawianiu się chorób i różnych dolegliwości, których skutki mogą być bardzo uciążliwe i długotrwałe. Dlatego właśnie trzeba regularnie poddawać się badaniom. Dla kobiet, jednym z najważniejszych profilaktycznych zabiegów, jest badanie cytologiczne.

Badanie cytologiczne jest ważne! Nie zaniedbuj tego.

Każda kobieta powinna wykonywać je profilaktycznie przynajmniej raz na dwa lata. Dlaczego jest to takie ważne?

  1. Przede wszystkim profilaktyka – jeśli uważasz, że jesteś w 100% zdrowa, to cytologia nie powinna Cię przerażać. Badania pokazują jednak, że co czwarta kobieta cierpi na różne dolegliwości związane z infekcjami lub stanami zapalnymi okolic intymnych. Niezdiagnozowane w odpowiednim czasie mogą prowadzić do poważnych chorób, np. nadżerka, rozwijająca się poza wiedzą pacjentki aż do momentu, gdy przekształca się w raka szyjki macicy.
  2. Dla własnego spokoju – jeśli prowadzisz regularne życie seksualne z jednym partnerem, nie masz powodów do niepokoju o ewentualne zakażenia wirusami, lecz mimo tego powinnaś badać się dla własnego wewnętrznego przekonania, że wszystko jest w porządku. Badanie nigdy nie zaszkodzi, a dzięki temu obydwoje będziecie mieć pewność, że Wasze erotyczne praktyki nie powodują żadnych niebezpiecznych dolegliwości.
  3. Gdy zauważysz niepokojące objawy – zgłoś się do ginekologa i poproś o badanie cytologiczne wówczas, gdy cokolwiek zacznie Cię niepokoić. Bóle, zmiany w wyglądzie śluzu, których nigdy przedtem nie zaobserwowałaś, zwiększona wrażliwość na dotyk itd. Lepiej zapobiegać niż leczyć.
  4. Trudna walka – badanie cytologiczne jest o tyle ważne, że skuteczność określenia stanu zdrowia pacjentki jest niemal bezbłędna i pozwala zapobiec męczącej walce z rakiem. Nie chcesz mieć chyba poczucia, że świadomie skazałaś się na cierpienie spowodowane własnym zaniedbaniem.
  5. Bezboleśnie – cytologia jest całkiem bezbolesnym badaniem, którego nie musisz się w ogóle obawiać. Trwa krótko i w zasadzie niewiele różni się od zwyczajnego badania ginekologicznego.
Co jeszcze powinnaś wiedzieć

Co jakiś czas w mediach nagłaśniane są akcje, organizowane w całym kraju w celu zachęcenia kobiet w każdym wieku do przeprowadzenia badania cytologicznego. Ma to zapobiec zwiększającej się wciąż liczbie zachorowań na raka szyjki macicy, niestety kończącego się też w wielu przypadkach śmiercią.

Abyś mogła czuć się spokojnie przed wizytą u ginekologa, zapoznaj się z poniższymi informacjami na temat samej cytologii. Są to ważne wskazówki dla Ciebie, o których powinnaś wiedzieć:

  1. Jak to wyglądabadanie cytologiczne wykonuje się w gabinecie ginekologicznym za pomocą narzędzi, takich jak wziernik i szpatułka, służąca do pobrania materiału, który zostanie poddany badaniu. Trwa to dosłownie chwilę i nie jest związane z jakimkolwiek bólem czy poczuciem dyskomfortu.
  2. Przed wizytą u lekarza – cytologii nie powinno się wykonywać w trakcie przyjmowania przez pacjentkę leków dopochwowych, takich jak globulki, ani też w okresie wykonywania różnych płukanek. Pamiętaj też, że aby cytologia mogła się odbyć, musisz powstrzymać się od uprawiania seksu co najmniej na dobę przed badaniem. Nie powinnaś też w ciągu 24 godzin przed wizytą poddawać się innym badaniom ginekologicznym.
  3. Ważne informacje – aby cytolog mógł dokładnie określić stan pobranych komórek nabłonkowych pochwy, musi znać pewne szczegóły dotyczące pacjentki: kiedy miała ostatnią miesiączkę, w jakim jest wieku, czy przebyła jakiekolwiek choroby wymagające leczenia ginekologicznego, a także jakie obecnie przyjmuje leki lub środki dopochwowe.
  4. Co jeszcze daje Ci badanie – cytologia pozwala także wykryć stany zapalne pochwy, a także przeprowadzić dokładnie hormonalną ocenę cyklu.
  5. Jak często – badanie cytologiczne należy powtarzać od momentu rozpoczęcia współżycia seksualnego, jednak z różną częstotliwością w zależności od stanu zdrowia pacjentek:

raz do roku – u pacjentek, które często zmieniają partnerów seksualnych i dodatkowo cierpią na stany zapalne, które pojawiają się co jakiś czas;

raz na dwa lata – u pacjentek z niewielkim ryzykiem zachorowalności na raka szyjki macicy, mających stałego partnera seksualnego i nie skarżących się na większe dolegliwości czy infekcje;

u kobiet w ciąży – dwukrotnie: między 1 a 3 miesiącem, a także między 7 a 9 miesiącem;

podczas specjalistycznego leczenia – w celu kontroli postępów w powracaniu do zdrowia, w przypadkach takich jak nadżerka itp.

Diagnoza

Wyniki badań cytologicznych określane są w pięciostopniowej skali opisującej stan zdrowia i wielkość ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy. Są to tzw. grupy cytologiczne według Papanicolaou:

  1. I grupa – nie masz powodów do obaw, wynik jest prawidłowy, a szyjka macicy zupełnie zdrowa;
  2. II grupa – łagodne zmiany, nieliczne nieprawidłowe komórki;
  3. III grupa – obecność komórek z tzw. dysplazją, konieczność dalszej diagnostyki z powodu podejrzeń raka;
  4. IV grupa – stwierdzono obecność komórek rakowych, należy wykonać biopsję, która określi stopień zagrożenia;
  5. V grupa – zmiany złośliwe, stwierdzające bardzo dużą ilość komórek nowotworowych. W tej sytuacji najczęściej podejmuje się decyzję o usunięciu narządu rodnego, w celu ratowania życia pacjentki. Konieczna jest późniejsza chemioterapia.
Autor: mamnatosposob
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *