Strona Główna » Zdrowie i Uroda » Zdrowie » Opuchnięte stopy – 7 sposobów, które przyniosą Ci ulgę

Opuchnięte stopy – 7 sposobów, które przyniosą Ci ulgę

Ech, znów ten sam problem – wracasz po pracy do domu, zdejmujesz buty i wreszcie odczuwasz ulgę. Masz opuchnięte stopy i całą drogę do domu męczyło Cię uczucie ciężkości, nogi niczym z ołowiu, a Ty tęsknie spoglądałaś na zegarek, marząc o kąpieli, która przyniesie Twoim zmęczonym nogom ukojenie. I ponownie zadajesz sobie pytanie – jak wreszcie odczuć ulgę?

Opuchnięte stopy – źródło problemu

Opuchnięte stopy to dolegliwość, która utrudnia życie bardzo wielu osobom. Dotyka szczególnie kobiety. Najbardziej narażone na tego typu objawy są osoby, które pracują w branży usługowej, a ich praca wymaga długich godzin stania lub siedzenia w jednym miejscu. Fryzjerzy, kosmetyczki, stewardessy, pielęgniarki, czy nauczyciele, doskonale wiedzą, jak bardzo jest to uciążliwe, zwłaszcza podczas upałów.

opuchnięte stopy

Problem tkwi głównie w braku możliwości swobodnego poruszania się podczas godzin pracy. Nie zawsze możemy oderwać się od swoich zajęć, by wstać i chociaż przez kwadrans pospacerować. Ale opuchnięte stopy mogą mieć także inne przyczyny. Do najczęstszych należą błędy żywieniowe – dieta uboga w błonnik i brak potasu powoduje, że często łapią nas skurcze, a stopy puchną, powodując nieprzyjemne, trudne do zwalczenia obrzęki. Również zbyt duża ilość soli w naszym menu, powodująca zatrzymywanie wody w organizmie, może powodować opuchnięcia stóp.

Czy jest na to sposób?

Jest jednak kilka sposobów, które pomogą Ci odzyskać komfort chodzenia bez nieprzyjemnych obrzęków. Poniżej podpowiadamy co robić, by opuchnięte stopy przestały być Twoim problemem:

opuchnięte stopy

  1. Wałek z ręcznika – połóż się w taki sposób, by Twoje nogi znajdowały się powyżej reszty ciała. Możesz do tego celu użyć ręcznika zrolowanego w wałek lub podgłówka. W ten sposób zapewnisz stopom relaks. Krążenie krwi zostanie usprawnione, a Ty odzyskasz swobodę ruchów.
  2. Ruszaj stopami – jeśli będąc w pracy zaczynasz odczuwać, że Twoje stopy puchną, jest to znak, że brakuje Ci ruchu. Za wszelką cenę nie dopuszczaj do tego, by Twoje stopy pozostawały w bezruchu. Staraj się ruszać nogami pod biurkiem, np. wykonując stopami okrężne ruchy, raz w jedną stronę , raz w drugą. W ten sposób pobudzisz obieg płynów ustrojowych.
  3. Kąpiel – jeśli jednak Twój tryb życia nie wiąże się ze stojącą lub siedzącą pracą, możesz sobie pozwolić na swobodne poruszanie się kiedy tylko zechcesz, a mimo tego opuchnięte stopy spędzają Ci sen z powiek, trzeba zadziałać inaczej. Dobrą metodą pozwalającą pozbyć się obrzęków jest kąpiel. Pamiętaj jednak, że aby przyniosła spodziewane efekty, musi być chłodna, nie gorąca! Wduś do wody trochę soku z cytryny, a do masażu użyj chłodzącego żelu. Po kąpieli koniecznie wmasuj w nogi balsam. Stopy uciskaj dość energicznie, próbując w ten sposób rozmasować opuchliznę.
  4. Zmień pozycję podczas spania – warto zwrócić na to szczególną uwagę. Podniesione do góry nogi usprawniają krążenie, nie tylko podczas chwilowego relaksu w ciągu dnia. W sklepach dostępne są poduszki, umożliwiające utrzymywanie takiej pozycji przez całą noc. Nie obciążają kolan, a dzięki temu nogi uniesione do góry zyskują po przebudzeniu zdrowy wygląd. Odkryjesz na nowo, jak miło jest zacząć dzień bez obrzęków.
  5. Żele, maści i kremy chłodzące – to pomoc doraźna i skuteczna. Takie preparaty możesz kupić w aptece, prosząc farmaceutę o specyfik odpowiedni dla zmęczonych i obolałych stóp, np. żel Lioton 1000.

opuchnięte stopy

  1. Naturalny okład – siła natury bywa zdumiewająca! Jako domowy sposób na pozbycie się obrzęków, często zaleca się okłady z liści kapusty lub pokrojonych i schłodzonych w lodówce plastrów ziemniaków, które łagodzą obrzęki i ściągają opuchliznę.
  2. Sport – nie zapominaj o tym, co dla Twoich stóp najważniejsze. Codzienna gimnastyka, długi spacer, jazda na rowerze lub jakakolwiek inna aktywność fizyczna, minimum pół godziny dziennie, pozwoli uniknąć problemów z krążeniem i opuchlizną stóp.
Wizyta u lekarza

Opuchnięte stopy to problem bardzo nieprzyjemny, długotrwały i uciążliwy. Pojawiają się bowiem problemy z dopasowaniem obuwia, a uczucie obciążenia nóg nie pozwala zasnąć. Jeśli powyższe sposoby nie pomogą Ci pozbyć się obrzęku stóp, należy udać się do lekarza i wspólnie spróbować znaleźć przyczynę utrzymującej się opuchlizny.

Autor: mamnatosposob
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *