Strona Główna » Blogostrefa » Mowa ciała – 15 rzeczy, których o niej nie wiesz

Mowa ciała – 15 rzeczy, których o niej nie wiesz

Każda część naszego ciała wysyła pewne sygnały otoczeniu. Zachowanie, sposób poruszania się, mimika i gesty, które okazujemy w różnych sytuacjach, mówią o tym jak się czujemy, czego pragniemy, na co mamy ochotę, jakie targają nami emocje, czy się czegoś obawiamy, wstydzimy, czujemy zażenowanie, radość itd. Mowa ciała nie jest skomplikowana. Z reguły, w sytuacjach towarzyskich rozumiemy ją intuicyjnie.

Znaki powszechnie rozpoznawalne

Gdy wchodzimy z kimś w relację, z reguły skupiamy się na tym, co mówi nam o danej osobie jej twarz i mimika. Wyraz oczu oraz mikroruchy poszczególnych części ciała pozwalają odczytać nastawienie wobec nas i odpowiednio poprowadzić rozmowę.

Podpowiadamy jak należy rozumieć mowę ciała innych oraz w jaki sposób nasze zwyczajowe zachowania mogą zostać odczytane przez otoczenie:

  1. Skrzyżowane ręce – osoba, która stoi przed nami lub siedzi krzyżując ręce, okazuje brak zaufania, dystans i ograniczoną do koniecznego minimum życzliwość. Jej zachowanie jest pełne rezerwy, niepewne i raczej wyraża reakcję obronno-zachowawczą, niż sympatię. Jest to tzw. postawa zamknięta, którą najczęściej przyjmujemy w stanie wrogości lub niechęci wobec innych.
  2. Otwarte, rozluźnione ramiona – to z kolei sygnał, że czujemy się dobrze i swobodnie, a ludzie, z którymi mamy do czynienia, nie stanowią w naszym mniemaniu ani zagrożenia, ani konieczności obrony. Ręce swobodnie spoczywające wzdłuż ciała to oznaka spokoju, poczucia bezpieczeństwa i komfortu.
  3. Przeczesywanie i odgarnianie włosów palcami – to jednocześnie oznaka lekkiego zdenerwowania, ekscytacji, podniecenia i chęci flirtu. Kobiety stosują ten trik by zwrócić na siebie uwagę, odsłaniając szyję, kark i ramiona.
  4. Uśmiech – jednocześnie może zachęcać do bliższego poznania, jeśli jest naturalny i czarujący, lub wyrażać zmieszanie albo zakłopotanie. Szczery uśmiech uruchamia również kąciki oka oraz inne mięśnie twarzy. Sztuczny uśmiech można poznać po tym, że angażuje wyłącznie usta, podczas gdy cała twarz jest spięta, sztywna i pozbawiona wyrazu.
  5. Mruganie – częstotliwość mrugania zdradza stan podenerwowania lub spokoju i relaksacji. Z reguły człowiek mruga około 6-8 razy w ciągu minuty. Ilość mrugnięć zwiększa się znacznie, gdy czujemy się zestresowani.
  6. Przygryzanie wargi – dla jednych seksualny wabik, dla innych sposób na odreagowanie zdenerwowania. Kiedy się czegoś boimy lub spodziewamy zaistnienia niekorzystnej dla nas sytuacji, zaczynamy gryźć, ssać lub oblizywać wargi i w większości dzieje się to automatycznie.
  7. Kiwanie głową – podczas rozmowy, osoba której słuchamy szuka w nas zrozumienia i jakiejś reakcji zwrotnej. Wówczas, trzykrotne kiwnięcie potakująco głową, daje sygnał, że temat jest dla nas interesujący i rozumiemy poruszane zagadnienia. Jeśli natomiast chcemy zakończyć rozmowę, lepiej jest kiwnąć tylko raz.
  8. Obniżenie spojrzenia – oznacza pokorę, szacunek i uległość oraz wyrażenie zgody. W odbiorcy takich sygnałów automatycznie uruchamiana jest empatia i współczucie.
  9. Wąska linia ust – to sygnał złości i gniewu. Jeśli jesteśmy naprawdę zdenerwowani lub coś wyprowadzi nas z równowagi, nasze usta zaciskają się i bardzo trudno jest tą reakcję powstrzymać.
  10. Uniesione lub zmarszczone brwi – w pierwszym przypadku jest to oznaką zainteresowania lub zdumienia, w drugim może wyrażań konsternację, powątpiewanie, rezerwę i strach.
  11. Sposób chodzenia – sposób, w jaki się poruszasz, mówi wiele o Twojej osobowości. Osoby, które chodzą szybko, uważane są z reguły za kompetentne, ci zaś, którzy przemieszczają się wolnym nieco leniwym krokiem, traktowani są jako optymiści. Stanowczość zdradza stawianie uważnych kroków od pięty do palców.
  12. Ułożenie dłoni – otwarte, skierowane w górę dłonie ukazują postawę pełnej akceptacji i ciekawości oraz otwarcia na nowe pomysły i wyzwania. Jeśli trzymasz dłonie zaciśnięte w pięść, możesz zostać potraktowany jako osoba nieustępliwa i pewna siebie.
  13. Chowanie dłoni – jeśli rozmawiasz z osobą, która co jakiś czas ukrywa dłonie wkładając je pod kolana, chowają pod stołem lub krzyżując ręce z tyłu za plecami, to możesz być pewien, że ma coś do ukrycia i poruszając jakiś temat nie wyjawi Ci całej prawdy.
  14. Zabawa paznokciami – zajmowanie się paznokciami i skórkami podczas rozmowy, to wyraźny sygnał, że dana osoba nie czuje się pewnie, jest bojaźliwa lub zakompleksiona.
  15. Kręcenie stopami – to reakcja obronna na sytuację skrępowania i poczucia obcości. Gdy jest nam dziwnie nieswojo zaczynamy mimowolnie bawić się stopami, ściągać i zakładać buty, podnosić i opuszczać stopu lub uderzać nimi o podłoże. Jeżeli nie chcesz w ten sposób zdradzić swoich emocji, spróbuj uspokoić stopy krzyżując je.
Wszystko ma znaczenie

Jak widać, różne zachowania, nasze oraz innych, mogą być odczytane w różny sposób. Jeśli posiadasz wiedzę na ten temat, mowa ciała może być Twoim sprzymierzeńcem, pozwalając zarówno kontrolować sytuacje dzięki sygnałom wysyłanym przez innych, jak i swoim zachowaniem dawać do zrozumienia w jakim stanie wewnętrznym się znajdujemy.

Autor: mamnatosposob
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *