Strona Główna » Blogostrefa » Dlaczego warto ćwiczyć? Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie.

Dlaczego warto ćwiczyć? Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie.

Minął już ponad miesiąc od Sylwestra i postanowień noworocznych. Zapewne każda z Was ma na swojej liście cel „dążenie do szczupłej sylwetki” lub „zrzucę zbędne kilogramy”. Świetnie! Pierwszy krok już zrobiłaś, teraz potrzebujesz motywacji i odrobiny silnej woli, aby wytrwać i osiągnąć zamierzony cel. Dowiedz się, jaki jest wpływ aktywności fizycznej na zdrowie i czerp z tej wiedzy jak najwięcej!

Dlaczego warto ćwiczyć? Po pierwsze: kreatywność i endorfiny

Masz za sobą ciężki dzień? Twój szef znów Cię nie docenił? Nie zdałeś egzaminu? Nie duś w sobie negatywnych emocji tylko biegnij na siłownię i wyrzuć je z siebie! Nie ma nic lepszego na pozbycie się stresu, napięcia, złego samopoczucia jak wysiłek. Podczas ćwiczeń Twój mózg wytwarza hormony szczęścia – endorfiny – które odpowiedzialne są za pozytywny nastrój i lepszy humor. Po solidnym treningu kłopoty, które zaprzątały Twoją głowę wydadzą się mniejsze, a może nawet znajdziesz ich rozwiązanie. Dzięki hormonowi szczęścia jesteśmy bardziej kreatywni i pozytywnie nastawieni do świata. W tym właśnie momencie do głowy przychodzą nam zaskakujące pomysły, które na pewno nie pojawiły by się, gdybyśmy cały dzień siedzieli ze zwieszoną głową.

Po drugie: zdrowie

W zdrowym ciele, zdrowy duch! Nie ma nic ważniejszego dla człowieka niż zdrowie. Bardzo często zaniedbujemy je, bagatelizując pierwsze objawy chorób. Dzięki pozytywnemu wpływowi aktywności fizycznej na Twoje zdrowie możesz poprawić swoją odporność. Wysiłek fizyczny wzmacnia układ immunologiczny człowieka, dzięki czemu rzadziej chorujemy. Szczególnie wzmacniająco działa jogging, jazda na rowerze, pływanie. Biegając niezależnie od pogody hartujesz swój organizm, który uchroni Cię od przeziębienia w okresie gdy liczba zachorowań jest większa niż zwykle. Przy okazji stosując odpowiednią dietę możesz zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby serca, miażdżycę. Regularny trening pomaga w walce z bólami kręgosłupa. Natomiast siedzący tryb życia może być przyczyną chorób takich jak zawał serca. Ponadto w trakcie ćwiczeń intensywnie pocimy się. Jest to idealny sposób na wydalenie toksyn, pozbycie się martwych komórek i innych zanieczyszczeń skóry. Wraz z potem wydalamy z organizmu sól, która jest przyczyną wielu schorzeń. Co więcej dzięki systematycznym ćwiczeniom poprawiamy swoją kondycję i wytrzymałość. Masz zadyszkę podczas wchodzenia po schodach? 15 minutowy bieg wydaje się być dla Ciebie męką? Regularne treningi sprawią, że schody pokonasz w podskokach a jogging stanie się jedną z rutynowych czynności w ciągu dnia.

Po trzecie: zmagania z wagą

Każda kobieta ma jakieś kompleksy. Absolutnym zwycięzcą w tej kategorii jest waga. Każda kobieta średnio chociaż raz w życiu podejmowała wyzwanie zrzucenia paru kilogramów lub przechodziła na długotrwałą dietę. Aktywność fizyczna połączona z odpowiednią dietą, przystosowaną do trybu życia, zapotrzebowania w składniki odżywcze, może zdziałać na prawdę wiele. W trakcie chudnięcia tracisz nie tylko tłuszcz, ale również wyrabiasz mięśnie.  Przy okazji dotleniasz organizm, ponieważ w trakcie wysiłku do komórek dociera zwiększona dawka tlenu, dzięki czemu Twoje narządy lepiej funkcjonują. Najważniejsze jest by nie poddawać się po miesiącu, gdy nie zauważamy efektów. Ciało potrzebuje czasu, aby przystosować się do nowego trybu życia. Dodatkowo w grę wchodzi również systematyczność. Regularne treningi są drogą do sukcesu i okazją do spalania kalorii. W trakcie godzinnej jazdy na rolkach możesz spalić nawet 400 kcal! Pomnóż to przez cztery dni w tygodniu i ciesz się każdym systematycznie gubionym kilogramem.

Jak widać wpływ aktywności fizycznej na zdrowie jest ogromny. Dzięki treningom każda nasza komórka jest lepiej dotleniona, spalamy kilogramy, poprawiamy kondycję i wytrzymałość, pozbywamy się negatywnych emocji, ładujemy akumulatory w energię, jesteśmy bardziej kreatywni i pozytywnie patrzymy na świat. Ważne jest również zachowanie umiaru, ponieważ podczas ćwiczeń o kontuzję nie trudno. Dlatego też na początku oddajmy się w ręce instruktorów, pod których okiem zaczniemy zmieniać styl życia na zdrowszy i pełen ruchu.

Autor: Malwina Witasińska

Autor: mamnatosposob
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *