Strona Główna » Zdrowie i Uroda » Zdrowie » Boli mnie brzuch – 7 sposobów na ból brzucha

Boli mnie brzuch – 7 sposobów na ból brzucha

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu odczuwał bóle brzucha. Nie ma takiej osoby, która nie uskarżałaby się na swoje samopoczucie mówiąc po prostu – boli mnie brzuch. To proste stwierdzenie, nie ma wcale prostych i jednoznacznych przyczyn. Nieraz powody oznaczają krótkotrwałe dolegliwości, które nie są niebezpieczne dla naszego zdrowia i łatwo możemy sobie z nimi poradzić. Innym razem, silny ból brzucha może prowadzić nawet do omdleń i utraty przytomności.

Boli mnie brzuch – dlaczego?

Dolegliwości bólowe podbrzusza lub żołądka dotykają bardzo wiele osób. Małe dzieci często uskarżają się na bóle brzucha z powodu przejedzenia słodyczami lub wypicia zbyt dużej ilości słodkich napojów gazowanych. Innym razem ból brzucha może oznaczać alergię pokarmową, czyli nietolerancję na różne rodzaje produktów. Przejedzenie, nadkwasota czy wzdęcie to kolejne sytuacje, w których borykamy się z tym bolesnym problemem.

Jak rozpoznać czego dotyczy ból brzucha, który odczuwamy i jak skutecznie temu zaradzić? Poniższe wskazówki przybliżą ci różne źródła bólu. Podpowiemy także co robić, by pomóc sobie w tym niekomfortowym stanie:

  1. Bolesne miesiączkowanie – ten rodzaj dotyczy tylko kobiet i każda z nas doskonale potrafi go rozpoznać. Doświadczenie pokazuje, że wszystkie kobiety znoszą comiesięczne bóle inaczej. Dla złagodzenia tego typu dolegliwości zaleca się łagodny, umiarkowany wysiłek fizyczny, pomagający w zniwelowaniu bolesnych skurczów. Dobrym rozwiązaniem jest też termofor z ciepłą wodą, delikatny masaż podbrzusza i oczywiście – jeśli nie ma innej możliwości – tabletki przeciwbólowe.
  2. Grypa żołądkowa – bardzo nieprzyjemna, bolesna i powodująca sporą utratę sił witalnych. Objawem są ostre bóle brzucha, okresowo nasilające się, może również dojść do wymiotów lub biegunki, często pojawia się także gorączka. Jak sobie radzić? – przede wszystkim należy dużo pić, przede wszystkim wody mineralnej, by nie doprowadzić do odwodnienia organizmu. Dolegliwości powinny ustąpić po około 3 dniach. Wówczas możesz zacząć jeść lekkostrawne posiłki, np. ryż, gotowane ziemniaki czy rosół.
  3. Zapalenie wątroby lub rak trzustki – objawy są bardzo niepokojące, a należy do nich ból w górnej prawej części brzucha, uczucie przemęczenia, zaciemniony mocz, czasem też lekko żółte białka oczu. Jednym wskazaniem do działania jest niezwłoczna wizyta u lekarza.
  4. Atak kolki nerkowej – kto choć raz przeżył tak silny ból, nigdy nie chciałby doświadczyć go ponownie. Intensywny, ostry ból pleców promieniujący w okolice podbrzusza pub pachwiny. Towarzyszą mu zimne poty, ból podczas oddawania moczu, który jest zaciemniony lub krwisty, czasem także wymioty. Niezwłocznie należy wezwać pogotowie i wziąć tabletkę przeciwbólową.
  5. Nietolerancja laktozy – dość łatwo jest ją zdiagnozować, ponieważ bóle brzucha pojawiają się po wypiciu mleka. Towarzyszy im wzdęcie, biegunka i uczucie „dudnienia” w brzuchu. Jak sobie z tym radzić? – po prostu nie spożywać mleka ani niczego, co zawiera mleko krowie. Możesz natomiast pić bez obaw mleko sojowe oraz jogurty.
  6. Przepuklina – ból brzucha oraz tkliwość podczas pochylania się do przodu, unoszenia i dźwigania. Poza tym wyczuwalny pod skórą na brzuchu guz. Jak postępować? – tutaj wizyta u lekarza jest konieczna, gdyż niektóre przypadki przepukliny wymagają natychmiastowej operacji. Ogranicz dźwiganie i kasłanie, ponieważ w tych sytuacjach rozszerzają się naczynia krwionośne. Palenie papierosów nie jest wskazane. Warto jednak zadbać o swoją kondycję i jeśli trzeba – zrzucić zbędne kilogramy, których nadmiar osłabia mięśnie brzucha, ale koniecznie pod kontrolą lekarza.
  7. Wrzody żołądka – jeśli niepokoją Cię silne bóle w górze brzucha, towarzyszy im brak apetytu, zgaga, odbijanie, wymioty i gazy, to prawdopodobnie cierpisz na wrzody żołądka. W Polsce na takie dolegliwości cierpi niestety duża część populacji. Sposobem na złagodzenie przykrych objawów tej choroby jest unikanie potraw wywołujących nadmierne gromadzenie się gazów (np. rośliny strączkowe). Należy jeść częściej, lecz w mniejszych ilościach. Zabronione jest palenie papierosów, a alkohol pić w małych ilościach.
Autor: mamnatosposob
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *