Strona Główna » Blogostrefa » 5 zalet kaszy jaglanej

5 zalet kaszy jaglanej

”My słowianie wiemy jak kasza na nas działa”- to słowa jednej z najpopularniejszej polskiej piosenki ostatnich lat. Otóż chyba tak naprawde nie wiemy, bo kasze na jakiś czas zniknęły z polskich stołów, ustępując miejsca ziemniakom czy ryżowi. A to własnie  kasze są charakterystycznym składnikiem kuchni słowiańskiej.Oprócz bardziej popularnych w codziennej diecie kaszy gryczanej, jęczmiennej czy manny, gdzieś daleko ”z tyłu” za nimi pozostaje kasza jaglana, a szkoda bo jest bardzo smaczna i niezwykle zdrowa. Warto więc bliżej przyjrzeć się jej zaletom i właściwościom.

  1. Wartości odżywcze .

Zacznijmy od tego,że kasza jaglana przyrządzana z prosa, jest jedną z najzdrowszych kasz.    To  istna skarbnica witamin z grupy B:B1, (tiaminy), B2 (ryboflawiny) i B6 (pirydoksyny). Zawiera również mnóstwo takich pierwiastków, jak żelazo,potas,fosfor i miedź- odgrywających ważną rolę w naszej kondycji zdrowotnej . W kaszy jaglanej jest mało skrobi, za to dużo białka, dlatego też jest doskonałym składnikiem diet ,polegających na ograniczeniu węglowodanów w spożywanych posiłkach.

  1. Uniwersalność w kuchni.

Kaszę jaglaną możemy spożywać jako bazę pełnowartościowego obiadu np. zastepując nią  makaron czy ziemniaki. Świetnie sprawdza się jako dodatek do wszelkiego rodzaju sałatek. Ostatnio coraz popularniejsze staja się ciasta, w których wykorzystana jest kasza jaglana jako zamiennik mąki. Takie ciasta napewno poza walorami smakowymi, dostarczają nam zdecydowanie więcej wartości odżywczej aniżeli ciasta na bazie mąki pszennej. Z kaszy jaglanej ”wyczarujemy” również pyszne farsze do pierogów czy naleśników, kotlety czy zupy mleczne.

  1. Dobroczynne działanie dla zdrowia.

Masz katar? Męczy cię uporczywy, mokry kaszel? Jedz kaszę jaglaną! Kasza ta ma właściwości osuszające, a co za tym idzie zmniejsza ilość wydzieliny w błonach śluzowych nosa i oskrzeli. Ma także działanie antywirusowe, czyli  wspomaga organizm w walce z przeziębieniami i grypą.W ziarenkach kaszy jaglanej nie znajdziemy glutenu, więc mogą ją spożywać osoby chorujące na celiakię. Ze względu na swoją lekkostrawność kasza ta jest polecana jako jedna z pierwszych składników wprowadzanych przy rozszerzaniu diety niemowląt.

  1. Wspomożenie urody.

Dbając o nasz wygląd nie wolno nam zapomieć o tej kaszy w codziennej diecie. Zawiera bowiem rzadko występującą w produktach spożywczych krzemionkę, która zapewnia nam zdrowe paznokcie, włosy i skórę.

  1. Właściwości przeciwnowotworowe i odkwaszające organizm.

Kasza jaglana jako jedyna z kasz ma odczyn zasadowy, przez co neutralizuje toksyny z zakwaszających nasz organizm produktów, których niestety, ale w codziennej diecie jest najwięcej. Antyoksydanty zawarte w kaszy likwiduja wolne rodniki,co sprawia  ,że ma ona silne działanie antynowotworowe.

       Podsumowując kasza jaglana jest najzdrowszą z dostępnych kasz. Te małe,żółte ziarenka sprawią, że poczujemy się zdrowsi, szczuplejsi i piękniejsi. Czemu zatem nie skorzystać z ich zalet i doświadczyć ich dobroczynnego wpływu na nasz organizm…

Autor: Edyta Sawa

Autor: mamnatosposob
Tagi

Komentarze (1)

  1. Uwielbiam wszelkie rodzaje kaszy i często wykorzystuję ją w swojej kuchni. Płatki z kaszy jaglanej z różnej maści owocami jadam zwykle na śniadanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *